نوشته های وب گاه

عاقبت کسی که خودکشی می کند چیست؟

پرسش:
می خواستم بدونم اگه کسى واقعأ نتونه زندگى کنه، مشکلاتش بیش از تحملش باشه و خودشو بکشه، امیدى به شفاعت ائمه(ع) داره یا نه؟

پاسخ:
۱ـ خودکشی از منظر دین
خداوند متعال می فرماید: « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ إِلاَّ أَنْ تَکُونَ تِجارَهً عَنْ تَراضٍ مِنْکُمْ وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ بِکُمْ رَحیماً (۲۹) وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ عُدْواناً وَ ظُلْماً فَسَوْفَ نُصْلیهِ ناراً وَ کانَ ذلِکَ عَلَى اللَّهِ یَسیراً (۳۰) إِنْ تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ ما تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُکَفِّرْ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ وَ نُدْخِلْکُمْ مُدْخَلاً کَریماً ـــــــ اى کسانى که ایمان آورده‏اید! اموال یکدیگر را به باطل(و از طرق نامشروع) نخورید مگر اینکه تجارتى با رضایت شما انجام گیرد. و خودکشى نکنید! خداوند نسبت به شما مهربان است. (۲۹) و هر کس این عمل را از روى تجاوز و ستم انجام دهد، بزودى او را در آتشى وارد خواهیم ساخت؛ و این کار براى خدا آسان است. (۳۰) اگر از گناهان بزرگى که از آن نهى مى‏شوید پرهیز کنید، گناهان کوچک شما را مى‏پوشانیم؛ و شما را در جایگاه خوبى وارد مى‏سازیم.» (سوره نساء)
از آین آیات استفاده می شود که خودکشی از روی ظلم گناه کبیره است و مرتکب آن حتماً وارد جهنّم خواهد شد. امّا آنجا که خودکشی برای دفاع از اصل دین یا یک صدمه مهمّ به اسلام و مسلمین باشد ، مصداق ظلم نخواهد بود. پس آنکه خود را به خیال باطل برای رهایی از مشکلات زندگی به قتل عمد می رساند ، یقیناً ظالم است و ورود او در جهنّم یقینی است. چرا که اوّلاً او قتل عمد نموده ، و قاتل، وارد بهشت نمی شود ؛ مگر اینکه توبه کند. لکن آنکه خودکشی می کند دیگر فرصت توبه هم نخواهد داشت. ثانیاً کسی که خودکشی می کند ، سوء ظنّ به خدا دارد ؛ و قبول نکرده که مشکلات زندگی ـ به هر دلیل که پیش آمده باشد ـ امتحان الهی است برای رشد دادن شخص. ثالثاً چنین کسی ناامید است از فضل خدا و مشکل گشایی او ؛ و نا امیدی از خدا از گناهان بزرگ می باشد ؛ و از گناهانی است که راه شفاعت را می بندد.
۲ـ آیا کسی که خودکشی می کند امید شفاعت برای او هست؟
خداوند متعال فرمود: « مِنْ أَجْلِ ذلِکَ کَتَبْنا عَلى‏ بَنی‏ إِسْرائیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمیعا ـــــ به همین جهت، بر بنى اسرائیل مقرّر داشتیم که هر کس، انسانى را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روى زمین بکشد، چنان است که گویى همه انسانها را کشته‏ » (المائده:۳۲)
شکّ نیست که خودکشی از مصادیق قتل نفس می باشد. لذا آنکه خودکشی می کند مانند کسی است که تمام مردم را از آدم تا روز قیامت کشته است. حال تصوّر فرمایید که با گناهی به این بزرگی امید به شفاعت تا چه اندازه خواهد بود؟
امام صادق ـ علیه السّلام ـ نیز فرمودند: « هر کس خود را عمداً بکشد، پس او در آتش جهنم تا ابد خواهد بود.» (وسایل الشیعه، ج ۲۹، ص ۲۴)
همچنین خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ یَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزاؤُهُ جَهَنَّمُ خالِداً فیها وَ غَضِبَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَ لَعَنَهُ وَ أَعَدَّ لَهُ عَذاباً عَظیماً ــــ و هر کس، فرد باایمانى را از روى عمد به قتل برساند، مجازاتِ او دوزخ است؛ در حالى که جاودانه در آن مى‏ماند؛ و خداوند بر او غضب مى‏کند؛ و او را از رحمتش دور مى‏سازد؛ و عذاب عظیمى براى او آماده ساخته است.» (النساء:۹۳)
منظور از مؤمن از منظر اهل بیت (ع) شیعه است. حال اگر فرض کنیم که فرد خودکشی کننده شیعه است ، طبق این آیه در جهنّم ابدی خواهد بود. البته حقیقت آن است که خودکشی کننده ، اگر چه اسماً شیعه باشد ، رسما شیعه نیست. چون طبق روایات ، شیعه محال است خودکشی کند. لذا شخص ابتدا از محبّت اهل بیت (ع) بیرون می رود و آنگاه خودکشی می کند.
از امام باقر ـ علیه السّلام ـ روایت شده است: « ان المؤمن بتلی بکل بلیه و یموت بکل میته الا انه لا یقتل نفسه ــــ همانا ممکن است مؤمن به هر بلایی مبتلا شود و به هر (نوع) مرگی بمیرد امّا هیچ گاه خود را نمی‌کشد.»
از این آیات و روایات استشمام می شود که فرد خودکشی کننده وارد بهشت نمی شود. لذا مورد شفاعت به معنای خاصّ کلمه هم واقع نخواهد شد. چون شفاعت در حقیقت ظهور اخروی ارتباط با شافع است در دنیا. و آنکه در دنیا با اهل بیت (ع) ارتباط قلبی داشته باشد دست به خودکشی نمی زند.
۳ـ آیا برای کسی که خودکشی نموده ، امید نجات از جهنّم نیست؟
در برخی روایات وارد شده شیعیانی که گناهان بزرگی چون قتل کرده اند ، اگر چه شفاعت نمی شوند ؛ امّا بعد از برهه ای عذاب ، از جهنّم خلاص می گردند ولی وارد بهشت نیز نمی شوند ؛ بلکه بین بهشت و جهنّم اسکان داده می شوند. این جایگاه از منظر اهل بهشت ، جهنّم است و از منظر اهل جهنّم ، بهشت می نماید. لذا این گونه نیست که برخی اعتقادات و اعمال درست فرد خودکشی کننده بی پاسخ بماند.بلکه او حتماً پاداش آنها را خواهد گرفت ؛ لکن نه در بهشت ؛ بلکه در مادون آن. « قَالَ عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ فِی تَفْسِیرِهِ سُئِلَ الْعَالِمُ (ع) عَنْ مُؤْمِنِی الْجِنِّ یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ فَقَالَ لَا وَ لَکِنْ لِلَّهِ حَظَائِرُ بَیْنَ الْجَنَّهِ وَ النَّارِ یَکُونُ فِیهَا مُؤْمِنُو الْجِنِّ وَ فُسَّاقُ الشِّیعَه. ــ از امام معصوم (ع) پرسیده شد که آیا مومنان جنّ به بهشت می روند ؛ فرمودند: نه ؛ ولی برای خدا جایگاههایی است بین بهشت و جهنّم که مومنان جنّ و فسّاق شیعیان در آن خواهند بود.»(بحار الأنوار ؛ج‏۶۰ ؛ص ۲۹۱ )
پس امید نجات از جهنّم برای فرد خودکشی کننده وجود دارد ؛ و این را می توان درجه ای از شفاعت دانست ؛ لکن نه آن شفاعت خاصّ که شخص را بهشتی می کند. لذا اگر همین شخص که خودکشی نموده ، خودکشی نمی کرد ، امید بود که با شفاعت بهشتی شود.
۴ـ آیا حقیقتاً با خودکشی می توان از مشکلات زندگی رها شد؟
از توجّه به مطالب فوق به راحتی متوجّه می شوید که چنین پنداری ، باطل و از القائات شیطان می باشد. چون فرد خودکشی کننده نه تنها از مشکلی رها نمی شود بلکه بعد از مرگ ، تازه مشکلات اصلی اش آغاز می گردد. چون:
اوّلاً هنگام مرگ ـ که به ظاهر چند ثانیه طول می کشد ـ او را چنان با خشنونت قبض می کنند که تصوّرش نیز از عهده ی قوّه ی خیال ما خارج می باشد. چون چنین شخصی نا امید از رحمت خداست ؛ لذا هنگام مرگ رحمت خدا را نخواهد دید ؛ بلکه با ملائک غضب مواجه خواهد شد.
ثانیاً چون هیچ روشنایی در پیش روی خود نمی دید ، لذا هنگام ورود در برزخ ، در ظلمت خواهد بود ؛ و از این ناحیه فشار قبر عظیمی را احساس خواهد کرد. توجّه شود: مراد از قبر همان برزخ است.
ثالثاً هنگام سوال قبر نه خدایی می شناسد نه پیامبری و نه امامی و نه کتابی. چون کسی که خودکشی می کند ، از همه ی اینها روی گردانده و غیر مومن از دنیا رفته است. لذا از جانب نکیرین (ع) نیز عذاب سختی را تحمّل خواهد نمود.
رابعاً تمام طول برزخ را در عذاب است تا قیامت برپا گردد.
خامساً در محشر نیز در صف مومنان نخواهد بود ؛ و تمام مصائب قیامت را تحمّل خواهد کرد.
سادساً بعد از حساب محشر نیز راهی جهنّم خواهد بود تا روزی که از آنجا نجات یافته به وادی بین بهشت و جهنّم وارد شود. پس آنکه خیال می کند با خودکشی کردن از مشکلات نجات می یابد ، سخت در جهل به سر می برد. مشکلات برای آدمی است ؛ و برای رشد دادن او. لذا فرمود: « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ ـــ به یقین ما انسان را در رنج آفریدیم»(البلد:۴). اگر بنا بود کسی زجر نبیند آن انبیاء و ائمه (ع) بودند ؛ امّا ملاحظه می فرمایید که سختترین مصائب را ایشان کشیده اند. کیست که چون زینب کبری (س) خروارها مصیبت بر سرش ریخته باشد؟ امّا آن بانوی شگفتی ساز در متن آنها مصائب خردکننده ، با این که نای بلند شدن نداشت ، نماز شبش ترک نشد ؛ اگر چه آن را نشسته خواند. حضرتش چون در مجلس ابن زیاد وارد گشت چنان با صلابت و استوار بود که ابن زیاد پرسید: کیست این زن متکبّر؟ گفتند: زینب دختر علی است. گفت: آیا دیدی که چگونه خداوند عزیزانت را ذلیل نمود؟ حضرت فرمودند: « ما رأیت الّا جمیلاً ــ من جز زیبا هیچ ندیدم » ؛ یعنی من در متن مصیبتها خدای جمیل را ملاقات نمودم که با اسم الجمیل تجلّی کرده بود.
اولیای خدا مصائب را توجّه خدا به خود می دانند. چون مصائب و سختی ها یا برای رشد دادن است یا برای این است که گناهان انسان پاک گردد یا برای این است که انسان تنبیه شود و توبه کند ؛ « إن البلاء لِلظالم أدب وللمؤمن امتحان و لِلأنبیاء درجه و لأولیاء کرامهٌ ــــ بلا برای ظالم ادب نمودن است ، برای مومن ، امتحان می باشد ، و برای انبیاء درجه و برای اولیاء کرامت است.» (مستدرک الوسائل ـ ج۳ـ ص۴۳۸) ؛ خداوند متعال می فرماید:« وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِکَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏ قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمین ــــ (به خاطر آورید) هنگامى که خداوند، ابراهیم را با بلایای گوناگونی آزمود ؛ و او به خوبى از عهده این آزمایشها برآمد. خداوند به او فرمود: « من تو را امام و پیشواى مردم قرار دادم.» ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من(نیز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمى‏رسد» » (البقره:۱۲۴). آقا سیّد علی قاضی استاد عرفان آیهالله بهجت مستأجر بود و صاحبخانه اثاث منزلش را ریخته بود وسط کوچه. آن بزرگوار در حالی که بشّاش بود می فرمود: « خدا خیال کرده ما هم آدمیم » ؛ یعنی خدا آدمها را سختی می دهد ؛ و گویا خدا ما را هم آدم حساب کرده که به ما سختی می دهد.
ـ ذکر پاره ای روایات در مورد مشکلات
امام صادق (ع) خطاب به سدیر صیرفی فرمودند: « إِذَا أَحَبَّ عَبْداً غَتَّهُ بِالْبَلَاءِ غَتّاً وَ إِنَّا وَ إِیَّاکُمْ یَا سَدِیرُ لَنُصْبِحُ بِهِ وَ نُمْسِی‏ ـــــ چون خدا بنده‏اى را دوست بدارد او را به یکباره در بلا فرو برد. و اى سدیر! ما و شماها با بلا صبح و شب می کنیم.» (بحار الأنوار ، ج‏۶۴ ،ص۲۰۸)
و فرمودند: « إِنَّ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ عِبَاداً فِی الْأَرْضِ مِنْ خَالِصِ عِبَادِهِ مَا یُنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ تُحْفَهً إِلَى الْأَرْضِ إِلَّا صَرَفَهَا عَنْهُمْ إِلَى غَیْرِهِمْ وَ لَا بَلِیَّهً إِلَّا صَرَفَهَا إِلَیْهِم‏ ـــــ خدا عزّ و جلّ را در روى زمین بنده‏هایی پاک و خالص است که از آسمان تحفه ای به زمین فرود نیاید جز که خدا آن را از آن بندگان بگرداند به دیگرى، و بلایی نیاید جز اینکه آن را به سوى ایشان بگرداند. » (بحار الأنوار ، ج‏۶۴ ،ص ۲۰۷)
رسول خدا (ص) فرمودند: « إِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ خَیْراً ابْتَلَاهُم‏ ــــ چون خدا بر قومی خیری خواهد آنان را در بلا افکند. » (بحار الأنوار ، ج‏۶۴ ،ص۲۳۶)
رسول خدا صلّى اللَّه علیه و اله فرمودند:« لَا یَزَالُ الْبَلَاءُ فِی الْمُؤْمِنِ وَ الْمُؤْمِنَهِ فِی جَسَدِهِ وَ مَالِهِ وَ وُلْدِهِ حَتَّى یَلْقَى اللَّهَ وَ مَا عَلَیْهِ مِنْ خَطِیئَه ــــ مصیبت و گرفتارى همواره گریبان مرد و زن مؤمن را مى‏گیرد و آنها در مال و یا بدن خود نقصان مشاهده مى‏کنند و یا فرزندان خود را از دست مى‏دهند و اینها براى این است که هر گاه در محضر پروردگار حاضر شدند گناهى نداشته باشند» (بحارالأنوار ، ج‏۶۴ ،ص۲۳۶)
امام صادق علیه السّلام فرمودند: « إِنَّ اللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى لَیَتَعَاهَدُ الْمُؤْمِنَ بِالْبَلَاءِ إِمَّا بِمَرَضٍ فِی جَسَدِهِ أَوْ بِمُصِیبَهٍ فِی أَهْلٍ أَوْ مَالٍ أَوْ مُصِیبَهٍ مِنْ مَصَائِبِ الدُّنْیَا لِیَأْجُرَهُ عَلَیْهَا ـــــ خداوند متعال مؤمن را به مصیبت و بلاء گرفتار مى‏کند و او را به بیمارى در بدن» (بحار الأنوار ، ج‏۶۴، ص ۲۳۷)
و فرمودند: « إِنَّ فِی الْجَنَّهِ لَمَنْزِلَهً لَا یَبْلُغُهَا الْعَبْدُ إِلَّا بِبَلَاءٍ فِی جَسَدِه‏ ـــــ در بهشت مقامى هست که هیچ کس به آن جایگاه نمى‏رسد مگر اینکه در بدن خود ناراحتى و گرفتارى داشته باشد. » (بحار الأنوار ، ج‏۶۴، ص ۲۳۷)
رسول خدا فرمودند: « لَا تَکُونُ مُؤْمِناً حَتَّى تَعُدَّ الْبَلَاءَ نِعْمَهً وَ الرَّخَاءَ مِحْنَهً لِأَنَّ بَلَاءَ الدُّنْیَا نِعْمَهٌ فِی الْآخِرَهِ وَ رَخَاءَ الدُّنْیَا مِحْنَهٌ فِی الْآخِرَه ـــــ مؤمن باید بلاء را نعمت بداند، و نعمت را بلاء زیرا گرفتارى دنیا نعمت آخرت مى‏آورد و نعمت دنیا مصائب و گرفتارى‏ها را در آخرت مى‏آورد » (بحار الأنوار ، ج‏۶۴ ،ص۲۳۷)

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 4.3/5. From 22 votes.
Please wait...
انتشار توسط 8 تم

58 نظر

 1. بچه ای ۱۳ ساله که از روی نادانی و خودنمایی دست به خود کشی زده حکمش چیست باز هم میره جهنم ؟باز هم دچار عذاب میشه؟ فقط بهم بگین

 2. خداوند متعال در حدیث قدسی می فرمایند:

  اگر بندگانِ گناهکارم بدانند که چقدر مشتاق توبه و بازگشت آنان هستم، از شدت شوق می‌مُردند.

  میزان الحکمه، جلد ۴، صفحه ۲۷۹۷

 3. اگه خیلی خسته اید اهنگ زیاد گوش کنید چون اهنگایی هست ک دقیقن حرف دلتونه. اگه حتی از صدای نفس کشیدنتونم متنفرید بزنید یه چیزو بشکونید یا ب خودتون آسیب بزنید ولی نه در حد خودکشی یا مرگ اینم شاید آرومتون کنه. امیدوارم همه اونایی ک زندگی واسشون جهمه بالاخره به آرامش فکری برسن.

  • اتفاقا از بد روزگار مشکل از گوش کردن آهنگیه که حرف دل کساییه میخوان خودکشی کنند . آهنگ رو بگذارند کنار ببینن تو دو سه ماه تاثیرشو . برای بعضی ها تا یک سال هم طول میکشه .

  • ﺳﻼﻡ ﻣﻴﺨﻮاﺳﺘﻢ ﺩﺭﺟﻮاﺏ ﭼﻐﻨﺪﺭ ﺑﮕﻢ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﻭﻗﺎﺕ ﻫﻤﻴﻦ اﻫﻨﮕﺎﺑﺎﻋﺚ ﺧﻮﺩﻛﺸﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ اﻓﺮاﺩ ﻣﻴﺸﻦ .اﮔﻪ ﺷﻤﺎ ﻓﻚ ﻣﻴﻜﻨﻴﺪ ﺧﺪا ﻓﺮاﻣﻮﺷﺘﻮﻥ ﻛﺮﺩﻩ ﻳﺎ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﺩاﺭﻳﺪ ﻛﻪ ﺧﺪا ﺻﺪاﺗﻮﻧﻮ ﻧﻤﻴﺸﻨﻮﻩ ﺷﺎﻳﺪ ﻣﻴﺪﻭﻧﻪ اﺯ ﭘﺴﺶ ﺑﺮﻣﻴﺎﻳﺪﻭ ﺩﻭﺭاﺩﻭﺭ ﻫﻮاﺗﻮﻧﻮ ﺩاﺭﻩ ﺷﺎﻳﺪ ﻓﻚ ﻛﻨﻴﺪ ﺩاﺭﻡ ﺷﻌﺎﺭﻣﻴﺪﻡ ﻭﻟﻲ ﺧﺪا ﻫﻴﭽﻜﺴﻮ ﻓﺮاﻣﻮﺵ ﻧﻤﻴﻜﻨﻪ ﻣﺎاﻳﻢ ﻛﻪ ﻓﺮاﻣﻮﺷﺶ ﻛﺮﺩﻳﻢ .ﺧﻮﺩﻛﺸﻲ ﻫﻴﭻ ﻣﺸﻜﻠﻲ ﺭﻭ ﺣﻞ ﻧﻤﻴﻜﻨﻪ ﺗﺎﺯﻩ ﻣﺸﻜﻼﺭﻭ ﻫﻢ ﺑﺮا ﺧﻮﺩ اﻧﺴﺎﻥ و ﻫﻢ ﺑﺮاﻱ اﻃﺮاﻓﻴﺎﻧﺶ ﺯﻳﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻪ و اﻭﻧﻮﻗﺘﻪ ﻛﻪ ﺧﺪا ﻭﻟﺶ ﻣﻴﻜﻨﻪ

 4. خودکشی …من فکر میکنم این کلمه تا حالا به فکر همه خطور کرده و شاید ی جورایی همه بهش فک کردن من هم چند وقت پیش به فکرم رسید ولی خب خودکشی اخرین راه نیست چون روح بیشتر عذاب میکشه.انسان کلا با مشکلات بوجود اومد فقط اینه ک ما بزرگ میشم و طاقتمون کم…
  بله گفته دکتر شریعتی خداوندا تو میدانی ک انسان بودن و ماندن چ دشوار است چ رنجی میکشد انکس ک انسان است و از احساس سرشار است…

 5. همه ادمها درسراسر نقاط مشکلات متعدد دارن…اما برخورد بامشکلات منطق عقل واستقامت میطلبه…وکمک از روانپزشک…من خودم تجربه ناامیدی واینچیزارو داشتم….امابنظرم اگ از عقل و منطق استفاده میکردم وراحت طلب نبودم واسه زندگی میجنگیدم…خدا هرچیزی ک برای حل مشکل باشه به ما داده ماییم ک چشمامونو جلوی تواناییهامون میبندیم…

 6. میخوام خودکشی کنم این همه زجه میزنیم صدامونو نمی شنفه
  وعده عذابت چیه؟؟؟
  بدرک ک میرم جهنم

  • اینکه تو بزدلی و نمیخای عاقلانه زندگی کنی…ربطی به شنیدن خدانداره…میگی چیکارکنه؟بجای تو بیاد مشکلاتتو حل کنه؟ادمی رو توزندگیم دیدم ک خیلی زجرکشیده یه خونواده حسابی نداشته یه سرپناه همش تحقیرشده…اما الان داره زندگی میکنی میجنگی نفس میکشه..چون قدرتمنده چون یادگرفته بایددلش برای خودش بسوزه..چون ههمون باید یادبگیریم خدا بهمون عقل وهرچیز لازم واسه دووم اوردن داده..مشکل ماس ک کم لطفی میکنیم وفک میکنیم خدا مسوله بیاد ریز ریز زندگی مارو درست کنه…کمکمون میکنه اما برای انسان چیزی جز کوشش نیست

   • خدا عقل داد گفت دانشگاه بورسیه را انتخاب کنم ،و طبق قانون باید استخدام بشم ،بعد با توجه به اینکه کار تظمینی بود اومدم زن گرفتم ،ولی اقتی وزیر ….. گفت ما این قانونو از این به بعد لغو میکنیم
    .و این بود تفکر در ایران

 7. هرگاه این فکر شیطانی به فکرتون امد به پناهگاهی محکم که خدا و قرآن است پناه ببرید به این موضوع مثل یک اب وغذا نگاه کنید که بدونش می میرین و واقعیت هم همینه از قرآن هیچ روزی نباشه که غافل بشین در تک تک آیاتش جواب و توجیه همه مشکلات ما وجود داره رو تک تک آیاتش فکر کنید و تفسیرش فکر خودکشی نقطه مقابل غایت آفرینش منو تو که ورود به بهشت بدون هیچ درد درک لذات در حد کمال ورضایت معبود است انجا می ارزد به تمام آوار مشکلات اینجا اگه با علم و دید دیگر و صحیحی به این دنیا بنگریم چه ارزیدنی

 8. چرا باید به این زندگی ادامه داد ما چه صد سال زندگی کنیم چه بیست سال آخرش جامون ته جهنمه.وقتی حتی خانواده آدم نمیتونن شرایط روحی تو رو درک کنن و یه کار کوچیک واسه بهتر کردن حال خرابت نمیکنن چرا باید به بودن کنارشون ادامه داد.چرا وقتی خدا گریه ها و ناله ها و دعاهاتو واسه تغییر شرایط داغونت نمی شنوه و کاری برات نمیکنه چه
  چه لزومی هست که من با تمام بدبختی هام بندگی و اطاعتشو به جا بیارم ولی اون همین طور وایسه نگاه کنه که من دارم تو باتلاق فرو میرم و دست و پا میزنم.

 9. با سلام
  اگر کسی مسلمان نباشد و خودکشی کند بازهم مورد عذاب قرار میگیرد

 10. یکی از عزیزترینام دست به این کار زد و الان دیگه اینجا نیست چند روزی ازش میگذره هر کاری میکنم یادم نمیره هنوز باور نمیکنم حالم خیلی خراب شد هرچقدر اوضاع سخت باشه ولی تو رو به خدا تو اون لحظه به خانواده و دوستاتون فکر کنید مرگ آخر کارمون نیست.اگه کسی رو میشناسید که وضع روحی نامناسبی داره دستشو بگیرید وگرنه تا آخر عمر حسرت میخورید که چرا جلوشو نگرفتید

 11. تو این دنیا کسی رو به خوبی خودم ندیدم اصلا از دید اعتماد به نفس و یا چیز دیگه ای نگاش نمی کنم ولی به هیچ کس بدی نکردم هرکی بدی کرد باهاش خوب بودم ولی جوابی ندیدم یه ادم خوب دور و اطرافم ندیدم که دو رو نباشه هیچ چیزی تو این دنیا نمیخوام فقط امیدم به خداست تا الان از تمام لحاظ ها شکست خوردم روحم فوق العاده خرابه ولی می مونم و با همشون می جنگم اونایی که میگن خودکشی از این دید نگاش کنین که باید اینقدر خودتونو قوی کنین که با تمام مشکلات بجنگین بمونید و با تمام سختیاش زتدگی کنید هیچ کس به اندازه ی خود ادم برای خودش عزیز نیست عاقلانه تصمیم بگییرید

 12. درود . اخه اگه خودکشی گناه بزرگیه . چرا دردهایی در این خراب شده . وجود داره که مافوق تحمل ماست ! اگه کسی انقدر تحت فشار بشه که خودش رو بکشه . اونی که مستحق جهنمه اون خداست . به نظر من خودکشی گناه هم نیست چه برسه به گناه کبیره . خیلی حرفها واسه گفتن داشتم ولی بیخیال .

  • خدا ظلم نمیکند

   (۱۵سوره الحج) هرکه مى‏پندارد خدا [به او توجّه ندارد و] در دنیا و آخرت هرگز او را یارى نمى‏کند [و به همین سبب ناامید و خشمگین شده است،] باید ریسمانى به بالا بکشد و خود را حلق‏آویز کند، آن‏گاه ببیند آیا حیله‏اش آنچه را که موجب خشم او شده است از بین مى‏برد؟

  • اقای محترم این چه حرفی میزنید یعنی چه خداست مستحق جهنم اقا خدا انقد بنده اش دوست داره بیشتر از خود پدر و مادر ادم

 13. منم خیلی توی فکر خودکشی بودم. یه لحظه آسایش نداشتم. فقط با یه جرقه میزد به سرم که خودم‌ از جایی پرت کنم پایین. اما یه روز سر نماز از خدا خواستم که فکر خودکشی رو ازم دور کنه. و همینطورم شد. الان با وجود مشکلاتم دیگه هیچ فکر خودکشی سراغم نمیاد.فقط بخدا میگم بخاطر وجود خودت خودکشی نکردم.همین

 14. من دیگه از این زندگی خسته شدم بس که بهم گفتن امیدوار باش و هر چه قدر بیشتر امیدوار میشدم همه چیز بدتر و بدتر میشد ….اخه این زندگی واقعا….کاشکی هیچوقت متولد نمیشدم…

  • دنیا مثل انباری از الماس و جواهره که مدتی رو بهمون فرصت دادن تا هرچه تونستیم ازشون جمع کنیم و باخودمون ببریم به خونه ی ابدی مون !!تازه مسابقه هم گذاشتن !!السابقون سابقون …اولئک المقربون !! چقدر لذت بخشه جمع کردنه اینهمه کوه نور !! تحمل سختی ها و رضایت از اونها اون الماس بی قیمت اس !!
   خداوکیلی این جهان بینی نشاط دائمی بهمراه نمیاره ؟؟!!

 15. مشکل متافیزیک و رویت اجنه و تجاوز اجنه به مدت ۳۲ سال!!! که حتی روحانیون و دعا بده‌ها از حلش عاجزن!!! و اول همه رفع مشکل پیش قاضی حاجات بردیم و همیشه نالیدیم به درگاهش و کمک خواستیم اما حل نشد نخواست کمکم کنه!!! روان آشفته‌ای که با هیچ دارویی درمان نمیشه!!!! قلب شکسته‌ای که هیچکس باورت نکرد مشکل داری!!!! کاهش انرژی بدن و عدم توانایی کار خانه و کار بیرون خانه!!!!! توقع زیاد اطرافیانت که چرا کار زیاد نمیکنی چرا شوهر نمیکنی!!!! بیماری استخوانی و درد زیاد هر روزه که پزشکها از درمانش عاجزن!!! کاهش عجیب حجم خونم با تغذیه سالم بخاطر مکیدن خونم توسط اجنه در خلسه!!!! غم نرسیدن به مدارک بالا و ترک تحصیل در مقطع دکترا!!! عذب ماندن و داشتن نیروی منفی در قلبم که هیچکس نمی‌پسندم!!! احساس سربار بودن به خانواده که نه کار داری نه درآمد نه سلامت روح و جسم و جان!!!! ترس از دیدن مرگ خانواده‌ام!!!! ترس از دست دادن خدا!!! ده سال عدم عبادت بخاطر شکنجه اجنه در صورتیکه زمانی نماز مستحبی هم زیاد میخواندم!!!! غم دیدن مشکلات خانواده‌ام و دیگران!!!! خسته شدم خودکشی برای من نعمته!!! من بهشت نمیخوام یا عدم و پوچ شدن یا آغوش خدا… خلاص

  • درمان دارد ….

  • دعای کمیل بخوانیم و اشک بریزیم

   قران بخوانیم و فکر کنیم

   خداوند بی تحول منشا تحول ما از نطفه به انسان است و تحول دانه به جوانه سوره انعام
   خدای بی تفاوت ایجاد کننده تفاوت رنگها در کوهها و هر انچه ثابت اما محدود و متفاوت و متضاد است سوره فاطر

  • خانوم.حوا عزیزدل من بشما توصیه میکنم یسر وویس های دکترهلاکویی درمورد اجنه رو گوش کنید…..درروانشناسی چیزی هس بنام اسکیزوفرنی وشیزوفرنی…درواقع قسمتی از مغز ک قدرت تخیل بالا داره حقیقتو نفی میکنه و براون غالب میشه…وشما صداهایی میشنوی..چیزهایی میبینی..ادم های زیادی بهش مبتلان وحالا چیز غریب و لاعلاجی نیس..بفرما بجای غصه خوردن ورمال برو پیش یه روانپزشک خوب وکاربلد با چندتا قرص وتراپی مشکلت حل میشه…اخه مگ اجنه بیکارن بیان به توتجاوزکنن وخونتو بمکن…حرفات واقعا ادمو به خنده میندازه…حتما برو چون باید این بیماری درمان شه واحتمالا زمینه ژنتیکی هم داری…درمورد ازدواج نکردن راستش شما باید تحصیل کنی تواجتماع باشی معاشرت کنی بادوستات چهارتا ادم ببیننت تا ازدواج پیش بیاد..حالا فوقش زندایی من سی وشش سالگی ازدواج کرد..نمرد ک!!!شما وقتی توزندگی فعالیت وهدف داشت باشی مشکلات افسردگیتم اروم حل میشه…دیگ خودکشی چ صیقه ایه؟؟امیدوارم حرفامو بخونی و بجای غصه خوردن دنبال راه حل بگردی…خوشبختی ازاسمون نازل نمیشه…باید جنگید..موفق باشی عزیرم

  • دوست گرامی اگر واقعا اجنه شمارو اذیت می کنند،به دفتر آیت الله جوادی آملی و یا حسن زاده آملی در قم مراجعه کنید،انشاالله کمک می کنند

 16. من حتی از مردنم میترسم ولی کاش بمیرم یا مشکلم حل بشه از ته قلبم از خدا یا مرگو یا حل مشکلو خاستم

 17. من هم ی بار خودکشی کردم خودمو از طبقه چهارم پرت کردم پایین اما زنده موندم فقط دو تا پام و ی مهره کمرم شکست …اصلا اون کارو یادم نمیاد چطوری انجام دادم…بعدش کلی پشیمون شدم ..قبلش مدتی بود ک وجود خدارو انکار میکردم…بعد از همچین کاری ب خودم اومدم..فهمیدم خدایی هست میتونستم فلج شم و ی عمر عذاب بکشم یا اینکه بمیرمو دیگ جای جبران نداشته باشم اما خدا ی بار بهم فرصت داد…وجودشو یاد اوری کرد…اینک از ۱۶ متر افتادم زنده و سالمم همش معجزس …خدا وجود داره فقط ما کور شدیم نمیبینیم ..این همه ازش سر پیچی میکنیم بازم منتظر ی توبس..چقد بی انصاف شدیم😿

 18. سلام بعضی از شما ها خودکشی را کار عاقلانه و قابل شفاعت و ازادی از طلم و ستم میدانند بزارید بگم که سخت در اشتباهید کسی که خودکشی کند مومن نیست کسی که خودکشی کند مورد شفاعت و رحمت خداوند قرار نمیگیرد و تا ابد در جهنم دردناک و مار های بزرگ خطرناک با عقرب های بسیار بزرگ که خوابشو هم نمیبینید گرفتار خواهد شد.
  میدونم دنیا مشکلات سختشو داره راستش منم یه بار خودکشی کردم اونم به وسیله دار دیگه هوشیاریم رفته بود یه ذفعه هوشیاریم اومد و واسه خودم متاسف شدم به خاطر این که خداوندی که این همه مرا دوست دارد من به خاطر مشکل کوچک دنیوی حودکشی کنم؟
  بیایید همه صبر کنیم تا رستگار شویم و با انجام اعمال صالح در بهشت را به سویمان باز کنیم و خداوند را از وجودمان خوشنود کنیم.
  و در اخر بگم که اگر قرار مشکلی وجود نداشته باشد پس انوقت چرا دنیا میامدیم ؟

 19. چندین ساله که از وجود داشتن بیزارم. سه بار خودکشی کردم ولی هنوز زنده ام. چندین ساله که یک فکرهایی دارم که بودن رو برام سخت کرده… دلم میخواد بعد از مرگم معدوم بشم. میگید نمیشه یک موجود نیست بشه. میشه یک موجود از وجود داشتن خودش آگاه نباشه؟

  • اکثر کسانی که خودکشی کرده اند یا در فکر خودکشی هستند باید جو و محیط اطراف خود را عوض کنند اگر عوض نکنند همین منوال ادامه دارد ، باید به حال خود نگاه کنند ، اگر دیدید هنگامی که پیش دوست خود هستید این حس تقویت پیدا می کند دیگر به ملاقات او نروید و … . جدی گرفتن نماز اول وقت و برپا داشتن نماز (نه فقط خواندن نماز) کلیدی است که قفل این گناه را باز می کند . چه بسیار انسان هایی که اینگونه نجات پیدا کرده اند . کافیست مدتی این دستور مهم را جدی بگیریم و خواهیم دید که نه تنها افکار شیطانی مانند خودکشی و اتمام زندگی به سراغمان نمی آید بلکه طعم خوش زندگی برای خدا را به هر درجه ای که خدادوست باشیم میچشیم . ولی ما آدم ها برای حل این مشکلات نزد هزاران روانشناس غربی که اصلا اعتقادی به روح و نفس ندارند و اساس روانشناسی انان بر پایه نبود روح است ، می رویم و سر آخر نیز فقط مسکنی گذرا بر زخم های روحیمان می گذاریم . ولی یکبار نزد پزشکی که باید برویم نمی رویم . افسوس که انسان ها فکر می کنند که رمز حل مشکل باید پیچیده باشد ولی به همین سادگیست . نماز

   • خیلی وقته که نماز رو ول کردم. عاشق بعضی از علما بودم و نزدیک پنجاه جلد کتاب از احوالاتشون داشتم. به مرور فکرها اومدن و اومدن و هرچی هم از خدا کمک خواستم فایده ای نداشت. کاش بتونم فکرهامو اونطوری که هست بنویسم. همه چی برام مسخره شده. همه ما پشت یک چهره هستیم که هیچوقت نمیتونیم همدیگرو ببینیم و بشناسیم. بهترین رابطه رو هم که با کسی داشته باشی باز هم نمیدونی طرفت کیه. جز یک بدن چیزه دیگه ای از همدیگه نمیبینیم. همه انسان ها تنها هستن

    • همان افکاری که آرام آرام می آیند توسط اعمال ما تغذیه می شوند و آرام آرام روح ما می جوند ، و برای رهایی از آن نیز باید آرام آرام ، همانطور که امدند ، از شر آنان خلاص شویم ، با این حرف شما که می گویید از خدا کمک خواستم فایده ای نداشت شدیدا مخالفم ، مگه خدا پناه بر خدا خسیس یا بخیله که چیزی که به نفع انسانه بهش نده !؟ مگه میشه که به ائمه متوسل بشویم و دست ما را نگیرند ؟ به خدا این از محالاته ! اگر در کتاب ها این را خوانده بودم نمی گفتم به چشم دیده ایم . نه خیر امام زمان (صاحب العصر و الزمان (عج)) هر چه را شیعیانش ازاو خواسته اند به او داده ، هر خیری را طلب کرده اند داده است ، استثنا هم ندارد ، یادش بخیر من هم زمانی مانند شما کتب احوالات علما را مطالعه می کردم اما ذره ای پیشرفت معنوی در خودم مشاهده نمی کردم ، چون فکر می کردم خیلی کار کرده ام که احوال انها را مطالعه می کنم ، نخیر ، درصد کمی از راه این است ، بخش اعظم راه توسل به امام زنده ما شیعیان هست ، ما شیعیان طوری رفتار می کنیم که امامان زنده نیستند ، خواسته هایمان را از همه می خواهیم الا او . چاره کار را از همه می خواهیم الا او . باید تجدید نظری در احوالاتمان بکنیم . اول از همه خود من که دارم سخن می گویم . انشاالله خدا کمکمان کند . در مورد جمله آخر که فرمودید همه انسان ها تنها هستند ، بله درصد بسیار بالایی تنها هستند اما همه نه ! آیا همان ها که کتاب احوالاتشان را خواندید تنها بودند ؟ اصلا بیاییم پایین تر ! انسان های معمولی که دور و ورمان مشاهده می کنیم و از کنار ما رد می شوند و خداپرست واقعی هستند هم تنها هستند ؟ به نظرم شما خیلی وقت هست که پا در اماکن مذهبی مانند مسجد و حرم مطهر و … نگذاشته اید که این طور فکر میکنید . تو رو بخدا حرف های حقیر را تند برداشت نکنید (چون در فضای مجازی نمی توان حالت گوینده را نیز منتقل کرد من از همین جا میگویم که بنده خاک پای شما عزیز هستم ) . یکی از راه های توسل زیارت قبور ائمه با حضور و خشوع قلب هست که بسیار جواب می دهد . سعی کنید هر چهار ماهی اگر مقدور است به زیارت بروید . یاعلی

 20. سلام
  من ۱۸سالمه و متاسفانه ی بار خودکشی کردم هیچ مشکل خاصی تو زندگیم ندارم ولی فکرو روحم همیشه درگیره احساس میکتم دیگه نمیکشم و ازخدام دور شدم ی سالی میشه اینطوری شدم حتی نمازم گذاشتم کنار حرف دلمم نمیتونم ب هیچکس بگم ازخدا خجالت میکشم فک میکنم دیگه بهم اهمیت نمیده خواهش میکنم اگه میتونین منو راهنمایی کنین یا ی روانشناس خوب بهم معرفی کنین

 21. اسلام بجز ترسوندن چیز دیگه ایی هم بلده؟
  شخصی که خودکشی میکنه به این باور و اعتقاد رسیده که یا خدایی وجود نداره یا خدا حواسش نیست بهش یا خوشش نمیاد .الان خود من سال هاست که از خدا ناامید شدم چون به این ایمان و باور رسیدم که خدا دروغ میگه که هوامونو داره.میتونه با یه تغییر خیلی کوچیک باعث بشه من خودکشی نکنم.خدا فقط سختی رو خلق کرده خودش سختی نکشیده ببینه چطوریه .خودش نترسیده چون خداست . و تمام قوانینش کاملا متکبرانه است . اگه خودتو بکشی پدرتو درمیارم .خوب یکی نیست بگه قدرت دستته یکم کمکش کن زندگیش درست بشه.سوپر من نیستیم که . و درمورد خدا و امام زمان یه مطلب بگم . خدایی . امام زمانی که میبینه روزانه هزارن نفر از گشنگی میمیرن وعین خیالش نیست و بیشتر مخلوقاتش توی زجر هستن باید بدونه یه جای کار مشکل داره.خدا یه قدم بیاد طرفم من هزارقدم میرم طرفش.کفر نگفتم که بعضیا نقش خونخواهی خدارو بخوان. حرف دلم بود که کاملا واقعیته

  • حرف های شما محترم ، بعد خواندن مطلب شما بزرگوار ، بلافاصله زندگی حضرت امیرالمومنین (ع) به ذهنم خطور کرد . نمیدانم اگر من جای ایشان بودم و بلاهایی که سر همسر و فرزند رشیدش امام حسن (ع) و دیگری امام حسین (ع) و نوه های بزگوارشان و دخترش حضرت زینب (س) و بزرگتر از همه خودشان می آمد ، آیا من منکر خدا یا دستکم عدالت خدا میشدم یا نه ؟! در سیره بزرگمردان تاریخ و مطالعه زندگی آنها سختی دنیا و انکار خدا یا قهر بودن با خدا هیچ ارتباطی با هم ندارند . من و شما اشتراک خداباوری را داریم اما در همین تهران چه فراوانند مردمی که آسایش دنیا را در حد بسیار بالایی دارند اما ایمان و یا باور خدا را در پست ترین نقطه وجودشان ندارند . ایکاش خود من از نوشته هایم بهره ای ببرم و فقط حرافی نکنم

  • اولا امام زمان خالق نیست که هوای مخلوقات رو داشته باشه بنده خاص خداست در ثانی این همه مشکل واسه همه مردم هست قراره همه خود کشی کنن؟

 22. من یه بار خودکشی کردم ولی خانوادم فهمیدن و زود رسوندنم بیمارستان ۱۰ دقیقه تا مرگ فاصله داشتم فقط ۱۰ دقیقه دیرتر میفهمیدن الان راحت شده بودم
  ۱۴ سال از اون ماجرا میگذره ولی توی این ۱۴ سال مجبور بودم که زنده بمونم هیچ علاقه ای به دنیا در من بعد از نجاتم به وجود نیومد همون آدم سابق موندم توی این ۱۴ سال فقط از خدا خواستم که تویی که منو نجات دادی حالا بیا بزرگی کن خودت منو بکش ولی خبری نشد
  الان دیگه تصمیمو گرفتم حالا که خدا منو نمیکشه و ازم راضی نمیشه خودم دیگه تمومش کنم فقط یه جنون آنی یا یه تمرکز و نترسیدن از چیزی که در انتظارمه در خودم به وجود بیارم قطعا سال ۹۷ رو نخواهم دید دیگه هیچ راهی نمونده برام
  به جایی رسیدم که کل ثروتهای دنیا رو هم بهم بدن من مرگ رو انتخاب میکنم

  پدرم اسمم رو امید گذاشت ولی نه امید خودم شدم نه امید دیگران

 23. ولی ب نظر من خدا خیلی مهربونتر از این حرفاست.بنظرم خدا اونایی ک خودکشی کردن هم میبخشه.یا حداقل اگه بازمانده ها کاری کنن خدا میبخشه

  • منم همین نظرو داشتم ولی چه کنیم که چیزی که در قران و روایت آمده است چیز دیگری است . خدایی که واقعا وجود دارد با خدایی که در ذهن ماست زمین تا آسمان فرق می کند .

  • یه سری مشکلات از خود آدمه، یه سری هم از اول با آدم بوده و خودش توش هیچ اثری نداشته، اگه میگی این خدا خیلی خوبه این مشکلات برداره حداقل اگه آدم تلاش میکنه دستش بگیره، کار به جایی نرسونه که آدم خود کشی کنه تا کی باید همین جور امید داشته باشی ولی هیچ مشکلی حل نشه دیگه صبر آدم یه حدی داره خودت به هرسختی میندازی ولی هیچ تغییری ایجاد نمیشه

   • ذات این دنیا بلا و سختی هست . و امده ایم تا آزمایش شویم یکی آزمایشش سختی و یکی راحتی است . جفت اینها آزمایشند . ولی ای کاش من و شما من به این جمله ایمان بیاوریم ، نه فقط علم به این جمله داشته باشیم . یه اشتراک من و شما اینه که علم به فتنه و ازمایش بودن دنیا داریم ولی ایمان نداریم و فقط دوست داریم که با راحتی های دنیا آزمایش شویم . ان شاالله خداوند طعم یکسانی این دوگونه امتحان و آزمایش را به ما بچشاند .

 24. من خسته شدم
  دیگه نمى کشم
  عر شب و روز سر نمازه از خدا خواستم که کمکم کنه
  اما همیشه امتحانم کرد
  همه چیزمو از دست دادم
  من جز خدا کسى رو ندارم
  دیگه هیچى از این دنیا نمى خوام
  تصمیم به خودکشى گرفتم
  وقتى به مرگ فکر مى کنم دلم اروم مى گیره .
  خدا مهربونه
  مى بینه من دارم چه عذابى مى کشم
  درکم مى کنه که خودمو بکشم
  خدایا ببخش اما دیگه نمى تونم تو این دنیا بمونم

 25. واااای خدایا مارو نجات بده از گناهانی که راه بازگشتی بر آنان نیست گناهانی که شفاعت را بی تاثیر و زندگی در این دنیا و آخرت را تباه می کند من چند بار به فکر افتادم از سختی زیاد زندگی اما خدا شاهده تنها چیزی که مانعم شد ترسیدم دقیقا مث اینه که خودت رو از یک چاله کوچک به چاهی تاریک و عمیق بندازی خدا ما رو از شر شیطان نجات بده …باید اگه مشکل مالیه توقع رو بیاریم پایین اگه مشکل دگه ایه راه های رهایی زیادن خدا ایشالله این کارو از اونایی که ذره ای مهر امیرالمونین دارن دور کنه و در عوض به مخالفانش در سراسر دنیا برگردونه خدا همه شیعیان رو عاقبت به خیر کنه خدایا خودت به داد همه ما برس.

 26. خواهههههشاااااااا قبل از انجاااام کاری عاقلانه فکرکنید

 27. سلام
  من از وقتی که یادم میاد دارم امتحان میشم الانم چند ماهی یه امتحان دیگه رو دارم پس میدم به عظمت خودش قسم میخورم که دیگه نمیکشم بارها ازش طلب حاجت کردم هنوز جوابی نداده
  التماسش کردم گریه کردم زجه زدم اما هیچی من بنده ذلیلی که امیدی غیر از درگاهش ندارم بارها و بارها گفتم امید منو نا امید مکن نوبه کردم
  وای مگه اون خدا نیست مگه رحمان نیست مگه همه چی دست اون نیست ؟؟؟ مگه یه بنده چقد طاقت داره؟؟؟ وقتی یکی تصمیم به خود کشی میگیره یهنی خدا هم دلشو شکونده
  به خودش قسمً میخورم دیگه نمیکشم
  فقط بخاطر خانوادم از اینکار میترسم

  • شما رو بخدا این حرف و نزنید. برادر من یک ساله خودکشی کرده و ما یک ساله خوابای اشفته ازش میبینیم. در صورتی که اگر تنها یک ماهی صبر میکرد مشکلش حل میشد! هر چقدر هم که مشکل دارید به خدا اعتماد کنید و بدونید اگر با توکل بر اون زندگی کنید قطعا مشکلات شما رو از پا در نمیاره.
   یا حق.

  • عزیرترین کسم خودشی کرد..همه چیز بهم ربختو سختترین خوابارو داریم میبینیم ازش بعد یکسال..حماقتتتت جای خود لطفا خرررریت نکن..بدبختیش میمونه واسه اونااایی ک زندن..جدااز اینکه عذاب خودت وحشتبارتره

   • منم میخوام خودکشی کنم.. وقتی اینجا جهنمه اونجام جهنم باشه چه فرقی داره؟؟؟؟؟؟؟ ادمی که خودشو میکشه یعنی دیگه از همه چی بریده… کسی که از جهنمم نمیترسه چون جیزی جز جهنم نبوده توو زندگیش هر چقدرم که تلاش کرده… فقط دلم برای بابام میسوزه.. ولی دیگه طاقت این زندگیو ندارم… کسی که میتونه از جون عزیزش بگذره از هیج اتیش و جهنمی نمیترسه کسی که خدا ولش کرده و برای جهنم خلقش کرده فرقی نداره اینجا باشه یا اونجا… چون نمیشه از چنگ خدا فرار کرد… اون همه امثال منو برای جهنم خلق کرده.

    • شاید اینجا جهنم باشه ولی اونجا دست ماست که میتونه بهشت باشه . خیلی از ماها قدر نعمات اینورو نمیدونیم و فقط کاستی ها رو میبنیم . ..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

12 + 17 =