سرخط خبرها

این که می گویند خدا عالم بود زمانی که هیچ معلومی نبود ، مگر زمانی بوده که معلومی نبوده باشد ؟

پرسش : اینکه میگید خدا عالم بود زمانی که هیچ معلومی نبود مگه اصلا زمانی بوده که معلومی نبوده باشه؟معلوم همون مخلوقه؟ چرا خدا باید در خلقت درنگ میکرد؟اگر از ابتدای بی انتها خدا خالق بوده چرا خلق نکنه و به تاخیر بندازه خلقت را؟
پاسخ : محدوده زمان در این عالم ماده است . مخلوقات نخستین خداوند اموری مجرد و غیر مادی هستند. دیگر اینکه چون خداوند علت تامه ایجاد مخلوقات است و با وجود علت تامه معلول ضرورتا ایجاد می گردد و تا زمان حیات او نیز به حیات خود ادامه می دهد باید گفت آفریده خدا اری ازلی و ابدی است. مخلوقات در فرایند آفرینش خود و با توجه به مرتبه وجودی شان در سلسله قرار گرفته اند که از موجود مجرد آغاز می گردد و به موجودات مادی و عالم جسمانی ختم می گردد و در این مسیر رفته رفته از شدت وجودی شان کاسته می گردد. درکتاب »جستارهایی بر براهین وجود خدا»، نگاشته حمیدرضا شاکرین مطلبی در خصوص واجب الوجوداست.
۱) Osillating Universe Model. 2) Big Bang. ) 
پترسون، مایکل و دیگران، عقل و اعتقاد دینى، ص ۱۴۵٫ ۴) 
الشهید محمدباقر الصدر: فلسفتنا، صص ۳۵۷-۳۵۱، قم: دارالکتاب الاسلامى، الطبعه العاشره، ۱۴۰۱ ه. ۱۹۸۱ م. ۵) 
طباطبائى، محمد حسین)علامه( و مطهرى، مرتضى، اصول فلسفه و روش رئالیسم، ج ۴، ص ۱۸۸، قم، صدرا.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Rating: 2.0/5. From 3 votes.
Please wait...
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بابا شاه
2 ماه ها پیش

چرا معلول ضرورتا باید باشد در صورت وجود موجود،یعنی چرا خدا بعنوان موجودی باید لزوما اثر داشته باشد و در این مسئله مختار نباشد،الان چیزی ککه میگید یعنی خدا خواسته یا نا خواسته به سبب وجود داشتن اصر دارد،که یک جورایی بنظرم درسته ولی اگه بگیم چون وجود داره لازمه که اثر یا همون معلول یا همون مخلوق داشته باشه ،اینطوری خدا علت غیر مختاره…….میشه راهنمایی کنید

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x