سرخط خبرها

تکلیف کسانی که دوست دارند ازدواج کنند ولی امکان و موقعیت ازدواج پیدا نمی کنند چیست؟

پرسش : تکلیف کسانی که دوست دارند ازدواج کنند ولی امکان و موقعیت ازدواج پیدا نمی کنند چیست؟ خود بنده دوستانی دارم که با وجود اینکه از نظر زیبایی و کمالات از من بالاتر بودند هنوز ازدواج نکرده اند و علتش هم دست خود آنها نبوده.

پاسخ :

اگر دختری به هر دلیلی خواستگار نداشته باشد و ازدواجش جور نشود، آنگاه مطمئناً خداوند متعال با رحمت واسعه خود جبران می کند؛ همان گونه که در فقر و مشکلات زندگی این مسئله مکرراً بیان شده است.
افراد ندار و فقیری که هوشمندانه صبوری کنند و مشکلات را تحمل نمایند، مورد رحمت و رأفت ویژه و خاص پروردگار هستی قرار می‌گیرند و در آن روز ندای عذرخواهی حضرت حق را می‌شنوند که فرمود:
«إِنَّ اللَّهَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ لَیَعْتَذِرُ إِلَى عَبْدِهِ الْمُؤْمِنِ الْمُحْوِجِ فِی الدُّنْیَا کَمَا یَعْتَذِرُ الْأَخُ إِلَى أَخِیهِ فَیَقُولُ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی مَا أَحْوَجْتُکَ فِی الدُّنْیَا مِنْ هَوَانٍ کَانَ بِکَ عَلَیَّ فَارْفَعْ هَذَا السَّجْفَ فَانْظُرْ إِلَى مَا عَوَّضْتُکَ مِنَ الدُّنْیَا قَالَ فَیَرْفَعُ فَیَقُولُ مَا ضَرَّنِی مَا مَنَعْتَنِی مَعَ مَا عَوَّضْتَنِی» (۱)؛ « خداوند، جلّ ثناؤه، همچنان که برادرى از برادرش پوزش مى‌خواهد، از بنده مؤمن فقیر و نیازمند خود در دنیا، پوزش مى‌خواهد و مى‌فرماید: به عزّت و جلالم سوگند که من تو را در دنیا از روى خوارى و بى‌اعتنایى، فقیر و محتاج نکردم؛ اکنون این روپوش را بردار و ببین به جاى دنیا به تو چه داده‌ام؛ او روپوش را برمى دارد و مى‌گوید: با این عوضى که به من دادى مرا چه زیان که در دنیا، چیزهایى را از من گرفتى!».
پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند:
«طُوبى‏ لِلْمَسَاکِینِ بِالصَّبْرِ وَ هُمُ الَّذِینَ یَرَوْنَ مَلَکُوتَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْض» (۲)؛ «خوشا به حال مستمندان شکیبا و صبور؛ آنهایند کسانى که ملکوت آسمان‌ها و زمین را مى‌بینند».
امام صادق(علیه‌السلام) در این خصوص می‌فرماید:
«لَوْ یعْلَمُ الْمُؤْمِنُ مَا لَهُ فِی الْمَصَائِبِ مِنَ الْأَجْرِ لَتَمَنَّى أَنْ یقْرَضَ بِالْمَقَارِیض طُولَ عُمُرِه‏‏» (۳)؛ «اگر مؤمن مى‌دانست که در مصیبت‌ها و مشکلات چه اجر و پاداشى براى او نهفته است، هر آینه آرزو مى‌کرد که در تمام عمر خود با قیچى تکّه تکّه شود».
به هر حال، اگر اسباب ازدواج دختری در این دنیا فراهم نشود و وی به خاطر عدم ازدواج در سختی و تنگنا قرار گیرد و دچار مشکلاتی در زندگی گردد؛ مطمئناً رحمت خاصه پرردگار نصیب او خواهد شد و چه بسا به خاطر شدت خویشتنداری و صبر و استقامتی که روا داشته ره صد ساله را یکشبه بپیماید و جزء اولیای الهی و بندگان مخلص پروردگار قرار گیرد.
البته خود دختر باید برای فراهم شدن اسباب ازدواجش به وظیفۀ خود در این خصوص عمل کند و به اندازه وسع و توانایی خویش تلاش کند. اگر با همۀ تلاش های وی زمینۀ ازدواجش جور نشد؛ آنگاه تکلیف خود را انجام داده است و از این امتحان رو سفید بیرون خواهد آمد و مأجور خواهد بود.
همواره موفق و کامروا باشید.

پی‌نوشت‌ها: 
1. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ‏بحارالأنوار، بیروت‏: دار إحیاء التراث العربی، ‏۱۴۰۳ق، ج۶۹، ص۲۵٫
۲٫ همان، ج۶۹، ص۱۵٫
۳٫ نورى، حسین بن محمد تقى، ‏مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل‏، قم‏: مؤسسه آل البیت علیهم السلام‏، ۱۴۰۸ق‏، ج۲، ص۴۳۴٫

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.0/5. From 3 votes.
Please wait...
2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Rima
1 سال پیش

خدا مگه نمیگه و من یتق الله یجعل له مخرجا دوما اسلام که دین کاملی هست چطور این رو در نظر نگرفته که فرد نیاز عاطفیش رو باید چطور برطرف کنه و با سرکوب این نیاز کلی از نظر روانی دچار مشکل افسردگی استرس و بی حوصلگی ، بی انگیزه بودن، عقده و … میشه در حالی که خدا خوب میدونه که ظرفیت بندگانش یکسان نیست و درجات ایمان متفاوت هست . مگر دین برای سعادت و خوشبختی و آرامش هر دو جهان نیست؟

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x