سرخط خبرها

اینده ی جهان چگونه خواهد بود؟ آیا زمانی خواهد آمد که هیچ باطل و شری در زمین نباشد؟

پرسش:

سر انجام جنگ نهایی خیر و شر، پیروزی خیر است پس از آن شری باقی نمی ماند یا شر با قدرت ضعیف تا قیامت باقی ست؟

پاسخ:

منشاء باطل در حیطه ی افعال انسانی دو چیز است ؛ یکی ابلیس و اعوان و انصار جنّی او ؛ و دیگری نفس امّاره ی خود انسانها. لذا باطل زمانی به طور کامل از پهنه ی زمین ریشه کن می شود که این دو عامل به کلّی از روی زمین برداشته شوند.

امّا ابلیس آنگاه که مورد لعن خدا واقع شد « قَالَ رَبّ‏ِ فَأَنظِرْنىِ إِلىَ‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ(۳۶) قَالَ فَإِنَّکَ مِنَ الْمُنظَرِینَ(۳۷) إِلىَ‏ یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُوم ـــــــ گفت: اى پروردگار من، مرا تا روزى که دوباره زنده مى‏شوند مهلت ده. (۳۶) (خدا) گفت: تو در شمار مهلت‏یافتگانى. (۳۷) تا آن روزى که وقتش معلوم است.» (سوره الحجر)

« وهب بن جمیع‏ گوید از امام صادق (ع) درباره ابلیس آنجا که خداوند متعال فرمود: « رَبِّ فَأَنْظِرْنِی إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ قالَ فَإِنَّکَ مِنَ الْمُنْظَرِینَ إِلى‏ یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ » پرسیدم ؛ که آن روز معلوم چه روزی است؟ امام فرمودند: ای وهب آیا گمان داری که آن روز ، همان روزی است که خدا مردم را بر می انگیزد؟ خیر ؛ بلکه خداوند عزّ و جلّ به او مهلت داده تا روزی که قائم ما را مبعوث می نماید. پس قائم ما موی پیشانی ابلیس را می گیرد و گردنش را می زند. پس آن روز همان روز معلوم می باشد» ( بحارالأنوار ، ج۶۰ ، ص۲۲۱)

روایات دیگری نیز با همین مضمون یا نزدیک به آن از اهل بیت (ع) وارد شده که نشان می دهند ، ابلیس و دیگر شیاطین جنّ بعد از ظهور امام زمان (ع) از زمین برداشته می شوند. لذا یکی از عمده عوامل باطل در عصر بعد از ظهور و دوران برپایی حکومت جهانی اسلام وجود نخواهد داشت.

امّا عامل دوم ، یعنی هوای نفس همواره بوده و خواهد بود ؛ چرا که نفس امّاره لازمه ی وجود آدامی است. بنا بر این ؛ به سبب وجود نفس امّاره ، تا قیامت همواره اهل باطل وجود خواهند داشت. البته بنا به احادیث اهل بیت (ع) ، آخرین کسی که در قیامت وفات خواهد نمود انسان معصوم است ؛ لذا در آن هنگام ، برای لحظاتی زمین خالی از هر باطلی خواهد بود.

پس تا نفس امّاره و اختیار بشر هست ، راه خوب و بد بر روی انسان باز می باشد ؛ و لازمه ی باز بودن راه حقّ و باطل آن است که امکان وجود اهل باطل نیز در هر زمانی باشد. برخی چنان گمان نموده اند که عامل گرایش مردم به سمت باطل ابلیس می باشد ؛ در حالی که چنین نیست ؛ و او صرفاً این گرایش را تقویت می کند. همانطور که در وجود خود ابلیس نفسّ امّا وجود داشت و او را به تباهی کشید ، پیروان انسی و جنّی او نیز در اصل ، فریفته ی نفس امّاره می باشند و کار شیطان این است که نفس امّاره را یاری نماید و آنگاه شکست خوردهای نفس امّاره را گرد خود جمع کند. پس تا نفس امّاره موجود است اهل باطل نیز وجود خواهند داشت ؛ امّا طبق بیان آیات و روایات ، بعد از ظهور امام زمان (ع) ، حاکمیّت جامعه همواره با حقّ و طرفداران حقّ خواهد بود ؛ و اهل باطل هیچگاه فرصت عرض اندام نخواهند داشت ؛ و باطل از خانه های فردی فراتر نخواهد رفت. حتّی طبق برخی نقلها برخی ادیان نیز اوائل حکومت امام عصر (عج) در سطح بسیار محدودی پیروانی خواهند داشت ؛ لکن به مرور و با روشن شدن افکار مردم ، آن آیینهای باطل نیز رو به زوال خواهند گذاشت و جز اسلام هیچ دینی در پهنه ی زمین پیرو نخواهد داشت.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x