سرخط خبرها

با توجه به افول تمدن غرب و امریکا و لزوم تحولات جدی در علوم چه جایگزینی برای ان سراغ دارید؟

پرسش :
 با توجه به افول تمدن غرب و امریکا و لزوم تحولات جدی در علوم چه جایگزینی برای ان سراغ دارید؟! ایا دانشمندان ما جایگزینی برای اینها دارند؟! ایا باید از همان چیزها استفاده کنند؟! استاد عباسی بر مادی بودن م مبنای تثلیثی ان اشاره نمودند با این اوصاف اگر زمانی بخواهیم این تحولات ایجاد شود چه باید بکنیم؟! سوال دوم: چرا بعد از انقلاب تحول جدی در محتوای اموزشی و روش تعلیم داده نشد و بلکه بدتر از ان از سال ۱۳۶۸ در جهت لیبرالی و سکولاری شدن در همه ابعاد حرکت کردیم؟!
سوال سوم: چرا دیگر در حوزه های ما هندسه و نجوم و سایر علوم طبیعی دیگر وجود ندارد ایا این پذیرفتن موجبیتهای زمان یعنی سکولاریسم و تبعیت از غرب نبود که حوزه ما را هم سکولار کرد؟!
اگر حوزه ما سکولار نمیشد و دین و علوم را تفکیک نمیکرد چه بسا امروز محتوای جایگزین علوم تثلیثی داشتیم!
پاسخ :

وعده الهی مبنی بر افول و اضمحلال ظلم قطعی است. محصول غالب ِتمدن غرب نتیجه نگرش تثلیثی به علوم و تمدن اگر باشد ، غیر از تمدن غرب است. تمدن آنها مجموعه ای با منشأهای متعدد الهی ناشی از تعالیم پیامبران علیهم السلام و بشری آلوده است. مسلمین نیز باید با توجه به منبع صحیح علم الهی تمدن اسلامی را شکوفا نمایند.
دستاوردهای انقلاب اسلامی کشور متمدن ایران اسلامی را سر تیتر همه اخبار علمی و سیاسی و … نموده و به مقام قدرتمندان این دنیا رسانده است. کاستیهای موجود را با ایفای نقش خدمتگزاری نه فقط مطالبه گری از دیگران بلکه تشویق و الگوسازی برای دیگران باید تأمین و برطرف نمود.
البته وسعت تعالیم ، استقبال مردم و مدرک گرایی و … در مراکز دانشگاهی مانعی جدی برای انتشار وسیع آموزش دروس هندسه ، نجوم و طبیعت شناسی در حوزه علمیه است. لذا بصورت بسیار محدود برای علاقمندان برقرار است.
مراد از سکولار اگر بی دینی است این نکته اهانت به حوزه مقدسه علوم دینی است. اما اگر برداشت خاصی از عبارت سکولار دارید مربوط به خود شماست. در کل شما جهاد حوزه علمیه در تربیت مبلغ دینی و عالم پروری و اثرگذاری در عالم را نادیده نگیرید. چون اگر دشمن سعی وافر بر حذف دین و انقلاب دینی ما دارد فقط و فقط برکات وجودی حوزه علمیه و تربیت شدگان آن را دیده است. 
Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x