سرخط خبرها

آیا درخواست ملاقات با امام زمان (ع) جرم است؟ چه کار انجام دهیم تا ایشان را ملاقات کنیم؟ غیر از فیلسوف و علامه بودن راهی هست؟

پرسش :
ایا درخواست ملاقات با امام زمان (ع) در مورد مشکلات و مساله یا هر چیز دیگر باشد جرم است؟ چه کار انجام دهیم تا ایشان را ملاقات کنیم؟ غیر از فیلسوف و علامه بودن راهی هست؟
پاسخ :
شرفیابی خدمت آقا امام زمان (عج) افتخاری است که آرزوی هر شیعه دلباخته ایی است، اما راجع به چگونگی این امر با توجه به اینکه حکمت الهی بر این تعلق گرفته که امام زمان (عج) تا آنگاه که مصحلت الهی باشد در پس پرده غیبت باشد و از طرفی، معدود افرادی که موفق به زیارت آقا در دوره غیبت کبری شده اند، بدلایلی تعهد بر سکوت و کتمان دارند و در این باب لب فروبسته اند، اظهار نظر در این باره سخت دشوار است اما برای اینکه سؤال شما بی جواب نمانده باشد، خاطرنشان می کنیم که عارفان واصل در این باره گوشزد می نمایند که: از شرفیابی خدمت امام زمان (عج) مهمتر این است که کاری کنیم تا آقا خودشان به دیدار ما بیایند. و این نیز امری ممکن است به شرط مواظبت بر انجام واجبات و ترک محرمات، انجام مستحبات بخصوص تداوم بر نماز شب و نوافل، ذکر پروردگار، صلوات بر معصومین (ع) انفاق و صدقه، انجام کارهای نیک، محافظت بر انجام نماز در اول وقت. بهرحال ملاقات با امام زمان (علیه السلام) ودیگر اولیای الهی، نیاز به سنخیت با آنان دارد و به دست آوردن سنخیت با اولیای الهی، نیاز به تحقق دو بعد (معرفت و عمل) دارد. اگر کسی خود را به اولیای الهی شبیه نمود، به لقای آنان نیز واصل خواهد شد.
ناگفته نماند که ما مکلف به ارتباط به معنای ملاقات و دیدار امام زمان (علیه السلام) نیستیم.آن چه وظیفه ی ماست، تشبّه به آن بزرگواران و پیمودن راه آنان است. ما باید در همه حال، سرباز آماده ی آن حضرت بوده، همواره در خدمت او باشیم.این مسئله را آیه ی ۲۰۰ سوره ی آل عمران چنین بیان می کند: «ای کسانی که ایمان آورده اید! صبر کنید و یکدیگر را به صبر وادارید و مرابطه نمایید و تقوا و خدا ترسی را پیشه سازید؛ باشد که رستگار شوید».
امام باقر (علیه السلام) در تفسیر این آیه می فرماید:«صبر کنید بر ادای فرایض(یعنی در انجام تکالیف الهی، استقامت داشته باشید) و در برابر دشمنان، پایداری کنید و با امامتان (که انتظارش را می کشید)، مرابطه نمایید».۱
رابطه با امام زمان
رابطه ما با امام زمان، یعنی خود را به رشته ی ولایت او بستن و بر خدمت و پیروی و یاری او گردن نهادن. این، یکی از ارکان ایمان است که آدمی خود را به امام خویش مربوط سازد و از او جدا نشود. هم چنین باید کار هایی انجام داد که آن حضرت و پیروانش انجام می دهند.در قرآن درباره ی حضرت مهدی و اصحاب وی چنین آمده است:«کسانی که اگر در زمین به آنان توانایی دهیم نماز را به پا داشته و زکات(به مستحق) بخشیده و به معروف، امر نموده و از منکر، نهی کنند».۲ امام باقر (علیه السلام) در تفسیر این آیه می فرماید:«این آیه برای آل محمد است؛ یعنی، مهدی (علیه السلام) و اصحاب او». ۳ اگر ما هم می خواهیم از اصحاب و یاران آن حضرت باشیم، باید به امور مذکور اهتمام ورزیم.خوب است بدانیم که امام زمان (علیه السلام)، شدیداً به شیعیان خود عشق می ورزد؛ بلکه علاقه ی آن حضرت به شیعیان و دوستانش خیلی بیشتر از علاقه ای است که ما نسبت به آن حضرت داریم . وی همواره برای شیعیان خود دعا می کند. از آن حضرت، چنین نقل شده است:«ما هرگز در رعایت احوال شما کوتاهی نمی کنیم و شما را از یاد نمی بریم».۴
آن چه بر ما بایسته است، جلب رضایت آن بزرگوار است. پیوستگی با او، یعنی مطیع او بودن. آن چه در روایات زیاد سفارش شده، انتظار فرج است. ما باید ارتباط معنوی خود را با امام زمان (علیه السلام) ، با عمل به دستورات آن حضرت و انتظار فرج ، به معنای واقعی ثابت و مستدام نگه داریم. از این رو، بسیار به جاست که خصوصیات منتظر واقعی حضرت مهدی (علیه السلام) را بدانیم و سپس آن را در خود عملی کنیم.
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: « برترین عبادات، انتظار ظهور و فرج است».۵
وظیفه ی منتظر امام زمان (علیه السلام)، این است که مانند منتظر واقعی زندگی کند. وقتی انسان حقیقتاً منتظر کسی باشد، تمام رفتار و اعمالش، نشان از منتظر بودن او دارد. به عنوان مثال، اگر منتظر مهمان باشد، حتماً خانه را تمیز و مرتب و وسایل پذیرایی را آماده می‌کند و با لباس مرتب و چهره‌ای شاداب، در انتظار می‌ماند. چنین کسی، می‌تواند ادعا کند که منتظر میهمان است؛ اما کسی که نه خانه را مرتب کرده، نه وسایل پذیرایی را آماده کرده، نه لباس مرتب وتمیزی پوشیده و نه اصلاً به فکر میهمان است، اگر ادعا کند که در انتظار میهمان بوده، همه بر گزافه گویی او خواهند خندید!
لاف عشق و گله از یار، زهی لاف خلاف
عشق بازان ، چنین مستحق هجرانند
بنابراین، انتظار قبل از آن که از ادعای انسان فهمیده شود، از رفتار و کردار او فهمیده می‌شود. نمی‌توان هر کسی را که ادعای دوستی و ولایت امام زمان را دارد، در شمار دوستان و منتظران او قلمداد نمود! آری، « مُشک آن است که خود ببوید؛ نه آن که عطار بگوید».
روشن است که منتظر واقعی امام زمان (علیه السلام)، باید رفتارش به گونه‌ای باشد که هر لحظه منتظر ظهور امام زمان (علیه السلام) باشد؛ یعنی در هر لحظه که این خبر را به او بدهند، خوشحال شود و آماده ی یاری از آن حضرت باشد و با مال و جان خویش جهاد کند و خود را در راه آن حضرت فدا نماید . منتظر واقعی، اهل گناه و دل بستگی به دنیا نیست؛ زیرا چنین کسی نمی‌تواند از وابستگی ها و آلودگی ها دست بردارد و آماده ی خدمت در جهت اهداف مقدس امام زمان (علیه السلام) باشد.
با توجه به نکات ذکر شده، می توان بعضی از وظایف منتظران امام زمان (علیه السلام) را چنین ذکر کرد:
۱. معرفت
اولین شرط انتظار، معرفت است ؛ تا انسان میهمان خود را نشناسد و از خصوصیات خوب او مطلع نباشد، منتظر او نخواهد شد. تنها هنگامی انسان در انتظار کسی می نشیند که او را خوب بشناسد، اما اگر انسان کسی را نشناسد و بداند که آن شخص خواهد آمد، برایش اهمیتی نخواهد داشت و منتظر او نخواهد ماند. در مورد انتظار امام زمان (علیه السلام) هم چنین است. کسانی که آن حضرت را نمی‌شناسند (مانند کفار و یا اهل ادیان دیگر) ، هرگز انتظار او را نمی‌کشند؛ اما کسانی که او را می‌شناسند و ارزش و مقام او را می‌دانند، منتظر او می‌مانند.
کسانی که امام زمان را نمی شناسند – اگر چه به ظاهر مسلمان باشند – چنان که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: « هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است».۶ بنابراین، اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان (علیه السلام) است و طبیعی است که هر مقدار معرفت انسان نسبت به آن حضرت بیشتر باشد، ارزش او را بیشتر درک کرده، به عظمت او بیش از پیش، پی خواهد برد و بیشتر تشنه وجود آن حضرت خواهد شد؛ در حالی که افراد جاهل و ناآگاه به ارزش آن حضرت، هرگز احساس تشنگی و عطش نسبت به وجود مقدس وی، نخواهد داشت و بدین جهت، از زمره ی منتظران بیرون هستند!
وصل خورشید، به شب پره ی اعمی نرسد
که در این آینه، صاحب نظران حیرانند
شناخت امام زمان (علیه السلام) دو گونه است :
۱. شناخت تاریخی وجود آن حضرت؛ مانند این که او امام دوازدهم است و تاریخ ولادتش در چه سالی است و مانند آن.
۲. شناخت مقام نورانیت آن حضرت؛ این شناخت، کار هر کسی نیست و ظرفیت و لیاقت زیادی می‌خواهد و در حقیقت، اصحاب خاص امام زمان (علیه السلام) ، کسانی اند که آن حضرت را به مقام نورانیت شناخته اند.
برای آگاهی از مقام عظیم امامت، خواندن زیارت جامعه ی کبیره و تأمل در معانی عمیق آن، توصیه می‌شود.
هم چنین خواندن کتاب های معتبری که در مورد امام زمان (علیه السلام) نوشته شده است، می‌تواند انسان را تا حدی با مقام و عظمت آن حضرت ، آشنا سازد.
۲. محبت به امام زمان
وظیفه ی دیگری که منتظران آن حضرت دارند، این است که باید دوستی و محبت امام عصر (علیه السلام) را در خود ایجاد کنند و آن را افزایش دهند. بدیهی است تا انسان از میهمان خویش خوشش نیاید و نسبت به او محبت نداشته باشد – هر چند هم که او را بشناسد – نمی‌تواند واقعاً منتظر آمدن او باشد، اگر انسان از میهمانش ، بدش بیاید، چگونه می‌تواند منتظر قدم او باشد و خود را برای پذیرایی از او آماده کند؛ پس تا محبت به امام زمان (علیه السلام) در وجود کسی شکل نگرفته و شعله ور نشده باشد، او نمی‌تواند به وظایف منتظران واقعی عمل کند. محبت به امام زمان (علیه السلام)، وظیفه‌ای است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز به دستور خدا، از ما خواسته است؛ آن جا که در قرآن کریم می‌فرماید: «قُلْ لا أسئَلُکُم عَلیْهِ أجراً إلاَ الموَدَّه فِی الْقُربی».۷
۳. ایجاد سنخیت با امام زمان
منتظران واقعی، وضعیت روحی ، فکری و عملی خود را به گونه‌ای سامان می‌دهند که سنخیت کاملی با امام زمان (علیه السلام) داشته باشند. آیا می توان منتظر قدوم کسی بود؛ ولی با او مشابهت و سنخیت نداشت؟ آیا می‌توان محبت کسی را داشت، اما با او هیچ سنخیت و مشابهتی نداشت؟ ایجاد سنخیت با امام زمان، از طریق تقویت ایمان، تقوا، فضایل اخلاقی و درجات معنوی، حاصل می‌شود و تنها در این صورت است که می‌توان ادعای محبت به آن حضرت را داشت. در صورتی که انسان رفتارش مطابق میل امام زمان (علیه السلام) باشد، شعله ی محبت او در دلش زبانه خواهد کشید و عشق آن حضرت او را به فریاد خواهد آورد و دوری اش را بر او سخت و ناگوار خواهد ساخت.
طبیعی است که هر قدر سنخیت با ولی عصر (علیه السلام) ، بیشتر باشد، محبت آن حضرت به انسان بیشتر خواهد شد و محبت انسان نیز به آن حضرت افزون تر خواهد گشت. بنابراین؛ منتظر واقعی، باید سعی کند که تمام وظایف دینی و احکام الهی را انجام دهد.
۴. ارتباط با منتظران دیگر
منتظر امام زمان (علیه السلام) ، می داند که برنامه ی حضرت، یک برنامه ی جهانی است و باید یاوران زیادی داشته باشد تا حرکتش پیروز شود. بنابراین، به فکر گسترش یاران و منتظران آن حضرت است و با ارتباط با آنهـا، به تقویت روحیــات ایمانی خود و دیگــران خواهد پرداخت تا بر اساس دستور قرآنی « تَعاوَنوا عَلی البرّ والتقوی» .۸ به کمک مؤمنان منتظر، خود را آماده ی ظهور حضرت نماید.
۵. دعا برای تسریع در ظهور امام زمان
منتظر واقعی، هر لحظه انتظار محبوب را می‌کشد و از خدا می خواهد که هر چه زودتر او را برساند. بنابراین، دعای فراوان برای فرج آن حضرت از وظایف همیشگی منتظران می‌باشد. دعا برای تسریع در فرج امام زمان (علیه السلام)، به وسیله ی آن حضرت نیز توصیه شده است.
۶. یاد فراوان حضرت
یاد کردن از محبوب، عادت دیرینه ی منتظران عاشقی است که منتظر محبوب خویش هستند؛ اما نتوانسته‌اند پس از مدت ها انتظار، او را ببینند و حال خود را دست کم با یاد و نام او آرام می‌کنند. به یاد آوردن امام عصر (علیه السلام) و عنایت او به شیعیان با ذکر احادیث، کرامات، مقام و عنایت امام به شیعیان ، وظیفه ی دیگری است که منتظران واقعی ، احساس می‌کنند و بدین طریق، همواره نام و یاد آن حضرت را زنده نگه می‌دارند.
۷. دادن صدقه
صدقه برای سلامتی آن عزیز و با هدیه نمودن ثواب هایی به حضرت مهدی (علیه السلام)، موجب قبولی هرچه بیشتر اعمال است.
۸. امیدواری
امید به قیام و انقلاب آن امام منتظر (علیه السلام) و امید دادن به دیگران نیز از دیگر وظایف منتظران است.
۹. ایجاد آمادگی دائم رزمی برای ظهور حضرت
در روایت آمده است:« هر یک از شما برای قیام قائم (علیه السلام)، باید آماده گردد؛ هر چند با تهیه ی یک تیر باشد».۹ از این رو شرکت در بسیج، یکی از وظایف منتظران است .
۱۰. محزون بودن به علت محروم بودن از زیارت آن حضرت
در دعای ندبه آمده است:« عزیر علی ان اری الخلق و لا تری و لا اسمع لک حسیسا و لا نجوی ؛ بر من گران است که خلق را ببینم و تو دیده نشوی و سخن آشکار و پنهان تو را نشنوم».
۱۱. در روایات ما برای رؤیت و ملاقات حضوری با آن حضرت، دستور العمل و توصیه ای غیر از دعا ها و زیارات خاص وارد نشده است که به ذکر چند نمونه از آنها می پردازیم. قبل از آن این تذکر لازم است که خواندن این دعاها و زیارات اگرچه موجب توجه قلبی می شود اما اینطور نیست که قطعاً موجب دیدار آن حضرت باشد بلکه می تواند زمینه ای برای ملاقات با آن حضرت باشد. پس اگر کسی این اعمال را انجام داد و به نتیجه نرسید نباید ناامید شود چون اینها مقتضی هستند و به تنهایی کافی نیستند! گر چه انجام خود این اعمال نیز اجر و پاداش زیادی دارد، حتی خود شوق زیارت حضرت دارای اجر و پاداش است. بعضی از این دعاها و زیارات عبارتند از :
۱٫ زیارت آل یاسین (خود حضرت توصیه فرمودند هرگاه که می خواهید به ما توجه کنید این زیارت را بخوانید). این زیارت در مفاتیح الجنان نیز موجود است. ۱۰
۲٫ زیارت جامعه کبیره برای ارتباط با همه معصومین (ع) توصیه شده که در مفاتیح الجنان نیز موجود است. ۱۱
۳٫ دعای عهد که از حضرت صادق روایت شده: هر کس چهل صباح این دعا را بخواند از یاران حضرت مهدی خواهند بود و اگر قبل از قیام او بمیرد خدا او را از قبر خارج می کند. ۱۲ در این دعا برای دیدار آن حضرت آمده است: اللَّهُمَّ أَرِنِی الطَّلْعَهَ الرَّشِیدَهَ وَ الْغُرَّهَ الْحَمِیدَهَ وَ اکْحُلْ نَاظِرِی بِنَظْرَهٍ مِنِّی إِلَیْهِ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُ وَ سَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَ أَوْسِعْ مَنْهَجَهُ وَ اسْلُکْ بِی مَحَجَّتَهُ فَأَنْفِذْ أَمْرَه‏ …،این دعا در مفاتیح الجنان نیز موجود است.
۴- زیارات بسیاری برای حضرت ولی عصر در بحارالانوار ذکر شده و از جمله آنها زیارتی است که در سرداب حضرت خوانده می شود و در آن این دعاها برای رؤیت حضرت موجود است: اللَّهُمَّ أَرِنَا وَجْهَ وَلِیِّکَ الْمَیْمُونِ فِی حَیَاتِنَا وَ بَعْدَ الْمَنُونِ ۱۳٫
۵٫ دعای ندبه، در اعیاد چهارگانه (جمعه، عید فطر، عید قربان و عید غدیر) خوانده شود۱۴
و ادعیه و زیارات دیگری نیز در کتاب شریف مفاتیح الجنان و کتب مفصل دیگر مثل بحارالانوار آمده است .
علاوه بر این بعضی از علمای بزرگ در این زمینه توصیه هایی داشته اند.
حضرت آیت الله بهجت در پاسخ به سؤال کسانی که خواستار زیارت و ملاقات حضوری با امام زمان (ع) بودند فرموده اند: «زیاد صلوات اهدای وجود مقدس آن بزرگوار نمایید همراه با دعای تعجیل فرجش (اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم) و زیاد به مسجد جمکران مشرف شوید با اهدای نمازهایش» ۱۵ و در جای دیگر در زمینه راه های ارتباط با امام زمان (عج) می فرمایند: «راه های ارتباط با خدا، طاعت خدا و طاعت امام زمان (عج) است و تشخیص آن با تطبیق عمل به دفتر شرع یعنی رساله عملیه صحیحه است»۱۶و در جای دیگر می فرمایند: «اطاعت و فرمانبرداری از خدا بعد از شناخت او موجب محبت به او و محبت به کسانی که خداوند آنها را دوست دارد می شود که عبارتند از انبیاء و اوصیاء که محبوب ترین ایشان نزد خدا حضرت محمد (ص) و آل او هستند و نزدیک ترین ایشان به ما صاحب الامر است. ۱۷
همانطور که از دستورات ایشان بر می آید چیزی که در ملاقات حضرت ولی عصر مؤثر است اطاعت از خدا و دوری از گناهان است. شک نیست که گناه مثل یک مانع عمل می کندو پرده ای است در مقابل نیل به سعادت و توفیقات گوناگون که اگر این پرده ی سیاه و تاریک برداشته شود توفیقات بزرگی نصیب انسان می گردد که یکی از آنها ملاقات و رؤیت امام عصر است. و البته این کار، کار سهل و آسانی نیست و نیاز به مراقبت و تلاش بسیاری دارد.
برای مطالعه بیشتر ر.ک : مهدویت ( دوران ظهور ) ، رحیم کارگر ، نشر معارف
برای آشنایی با معارف مهدویت ر.ک:
http://mahdaviat.porsemani.ir/
پی نوشت ها:
۱. شیخ مفید، کتاب الغیبه، ص ۱۰۵.
۲. حج، آیه ۴۱.
۳. تفسیر قمی ، ج ۲، ص ۸۷.
۴. بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۷۴.
۵. فرائد السمطین ، ج ۲، ص ۳۳۴.
۶. بحارالانوار ، ج ۳۲، ص ۳۳۱.
۷. شوری ، آیه ۲۳.
۸. مائده ، آیه ۲.
۹. بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۶۶ ، ح۱۴۶.
۱۰٫ علامه مجلسی، بحارالانوار، ج ۹۹، ص ۸۱٫
۱۱٫ من لایحضره الفقیه، ج ۲، ص ۶۰۹٫
۱۲٫ بحار، ج ۵۳، ص ۹۵٫
۱۳٫ همان، ج ۹۹، ص ۱۰۳٫
۱۴٫همان، ص ۱۰۴٫
۱۵٫ سید مهدی شجاعی، به سوی محبوب، ص ۵۹٫
۱۶٫همان، ص ۶۱٫
۱۷٫ همان.

Print Friendly, PDF & Email
4 1 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x