سرخط خبرها

سرنوشت موجودات دیگر بعد از مرگ چیست ؟ برانگیخته شدن موجودات دیگر پس از مرگ چطور است ؟

پرسش:
سرنوشت موجودات دیگر بعد از مرگ چیست؟

پاسخ:
خداوند در مورد تمام موجودات زنده فرمود: «وَ ما مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا طائِرٍ یطیرُ بِجَناحَیهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثالُکُمْ ما فَرَّطْنا فِی الْکِتابِ مِنْ شَی‏ءٍ ثُمَّ إِلى‏ رَبِّهِمْ یحْشَرُون‏ ـــــ هیچ جنبنده‏اى در زمین، و هیچ پرنده‏اى که با دو بال خود پرواز مى‏کند، نیست مگر اینکه امّتهایى هستند همانند شما. ما هیچ چیز را در این کتاب، فرو گذار نکردیم؛ سپس همگى به سوى پروردگارشان محشور مى‏گردند. » ( الأنعام :۳۸)
این آیه ی شریفه به وضوح نشان می دهد که تمام جنبندگان مثل انسانها در عالم آخرت محشور خواهند شد. در روایات نیز تصریح شده که حیوانات محشور می شوند و مورد حساب رسی قرار می گیرند؛ و برای آنها بهشت و جهنّمی متناسب خودشان وجود دارد. کما اینکه طبق صریح آیات و روایات، آنها در دنیا تکالیف مخصوص خودشان را هم دارند. خداوند متعال می فرماید:

« أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یسَبِّحُ لَهُ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الطَّیرُ صَافَّاتٍ کُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلاتَهُ وَ تَسْبیحَهُ وَ اللَّهُ عَلیمٌ بِما یفْعَلُونَ ؛ وَ لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ الْمَصیرُ ـــ آیا ندیدى تمام آنان که در آسمانها و زمینند براى خدا تسبیح مى‏کنند، و همچنین پرندگان به هنگامى که بر فراز آسمان بال گسترده‏اند؟! هر یک از آنها نماز و تسبیح خود را مى‏داند؛ و خداوند به آنچه انجام میدهند داناست ؛ و از براى خداست حکومت و مالکیت آسمانها و زمین؛ و بازگشت بسوى اوست.» (النور:۲۴ و ۲۵)
امّا در مورد زمین و آسمان فرمود: «ثُمَّ اسْتَوى‏ إِلَى السَّماءِ وَ هِی دُخانٌ فَقالَ لَها وَ لِلْأَرْضِ ائْتِیا طَوْعاً أَوْ کَرْهاً قالَتا أَتَینا طائِعین‏ ـــ سپس به آسمان پرداخت، در حالى که به صورت دود بود؛ به آن و به زمین فرمود: « بیایید! خواه از روى میل و اطاعت و خواه با اکراه و بی میلی!» آن دو گفتند: « ما از روى میل و طاعت مى‏آییم.»» (فصلت:۱۱)
این آیه گواه است که زمین و آسمان نیز شعور مخصوص به خود را داشته موجوداتی مختارند؛ و از روی میل و اختیار فرمان خدا را اطاعت می کنند. در منطق قرآن کریم، زمین و آسمان خدا را عبادت می کنند ؛ عارفان روشن دل نیز گواهی براین حقیقت داده اند؛ و این ما کوردلان هستیم که عبادت آنها را را درک نمی کنیم. خداوند متعال می فرماید: « تُسَبِّحُ لَهُ السَّماواتُ السَّبْعُ وَ الْأَرْضُ وَ مَنْ فیهِنَّ وَ إِنْ مِنْ شَی‏ءٍ إِلاَّ یسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبیحَهُمْ إِنَّهُ کانَ حَلیماً غَفُورا ــــ آسمانهاى هفتگانه و زمین و کسانى که در آنها هستند، همه تسبیح او مى‏گویند؛ و هر موجودى، تسبیح و حمد او مى‏گوید؛ ولى شما تسبیح آنها را نمى‏فهمید؛ او بردبار و آمرزنده است. » (الإسراء:۴۴) و فرمود: « وَ لَقَدْ آتَینا داوُدَ مِنَّا فَضْلاً یا جِبالُ أَوِّبی‏ مَعَهُ وَ الطَّیرَ وَ أَلَنَّا لَهُ الْحَدید ــــ و ما به داوود از سوى خود فضیلتى بزرگ بخشیدیم. اى کوه‏ها ! با او ( در تسبیح خدا) هم‏آواز شوید! و اى پرندگان شما نیز همچنین! و آهن را براى او نرم کردیم» (سبأ :۱۰)
آری تمام موجودات عالم، هم مختارند، هم عبادت خدا می کنند، هم در قیامت محشور خواهند شد.
« أَ فَغَیرَ دینِ اللَّهِ یبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ کَرْهاً وَ إِلَیهِ یرْجَعُون‏ ـــ آیا آنها غیر از آیین خدا مى‏طلبند؟! در حالی که تمام کسانى که در آسمانها و زمین هستند، از روى میل یا بی میلی، در برابرِ او تسلیمند، و همه به سوى او بازگردانده مى‏شوند. » (آل‏عمران:۸۳)
« یوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّارِ ــــ در آن روز که این زمین به زمین دیگر، و آسمانها(به آسمانهاى دیگرى) مبدل مى‏شود، و آنان در پیشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مى‏گردند » (إبراهیم:۴۸) ؛ یعنی زمین و آسمان نیز مثل دیگر موجودات، ابتدا صورت برزخی می یابند و سپس با صورت اخروی محشور می شوند. در روایت است، زمین در آخرت، زمینی سفید و نورانی خواهد بود.
« وَ لِلَّهِ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ إِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ ـــ و(چگونه ممکن است خدا ستم کند؟! در حالى که) آنچه در آسمانها و آنچه در زمین است، برای اوست؛ و همه ی امور به سوى او باز مى‏گردند.» (آل‏عمران: ۱۰۹)
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
اکبر
1 سال پیش

سلام
چند سوال در مورد امام زمام (علیه السلام)
خداوند میفرماید ما زمین را بدون حجت نمیگذاریم
۱٫ چرا ما ان حجت را نمیتوانیم ببینیم؟
۲٫ چرا زمان پیامبر همه میتوانستند با پیامبرشان دیدار کنند و از کسی پنهان نبود الان باید ایت الله … ره (اسم نبریم بهتر است) باشی تا بتوانی ایشان را ببینی؟
۳٫ ایا پیامبران و امام معصوم فقط با صالحان دیدار و گفتگو میکردند؟
۴٫ اگر کسی خطا کار است نباید راهنمایی شود؟
۵٫ حجتی که خداوند میفرماید. ایا فقط ما وظایفی داریم یا ایشان هم وظایفی دارند؟
۶٫ وظیفه ایشان چیست؟
۷٫ اگر زمین بدون حجت نخواهد بود بنابراین بعد از ظهور و شهادت ایشان حجتی همچنان باید باشد؟
۸٫ خداوند میفرماید هیچ کس از زمان قیامت خبر ندارد. ایا مساله ظهور با کلام خداوند نعوذ بالله منافات ندارد؟
بنابراین مطمئنیم قیامتی در حال حاضر در کار نخواهد بود چون ایشان ظهور نکردن هنوز.
۹٫ ایا درخواست ملاقات با ایشان در مورد مشکلات و مساله یا هر چیز دیگر باشد جرم است؟
۱۰٫ چه کار انجام دهیم تا ایشان را ملاقات کنیم؟ غیر از فیلسوف و علامه بودن راهی هست؟
تشکر

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x