سرخط خبرها

آیا نابینایان هم خواب می بینند ؟

پرسش:
آیا کسانی که نابینا هستند وقتی خواب میبیند بینا هستند؟

پاسخ:
روانشناسان می گویند حتی نابینایان هم خواب می بینند . آنها در خواب دیدن به سه دسته تقسیم می شوند :
اول نابینایانی که از بدو تولد نابینا نبوده اند و بعدها بینایی خود را از دست داده اند . این افراد خاطره مناظر و تصاویر را دارند و همانها را در خواب می بینند .
دوم نابینایانی که مادرزادی نابینا هستند، اما بخش تجسم بینایی آنان در مغزشان سالم است ، اینها هم در خواب اجسام را تصویر سازی می کنند؛ اگر چه تصاویر مبهمی می سازند.
سوم گروهی که علاوه بر چشمها و مسیر بینایی ، بخش بینایی در مغزشان هم از کار افتاده است؛ اینها در خواب چیزی نمی بینند ولی خواب می شنوند یا خواب می بویند، یعنی خوابهایی دارند که مربوط به بوها و صداها و امور لمسی است. البته افراد بینا هم که خواب می بینند، فقط نمی بینند، بلکه بوها و صداها و امور لمسی را هم در خواب، ادراک می کنند.
گفته شده : کسانی که پیش از پنج سالگی بینایی شان را از دست می دهند، در خوابشان چیزی نمی بینند، هر چند رویاهایشان از نظر جزییات ، احساسات و روایت ، دست کمی از رویاهای مردم بینا ندارد.
افرادی که بعد از ۷ سالگی نابینا می شوند، تا بیست ، سی سال بعد از نابینایی ، همچنان خوابهایی با مولفه های تصویری الهام گرفته از خاطرات کودکی می بینند، که البته به مرور زمان ، مانند عکسهای یک آلبوم قدیمی ، وضوح و شفافیت خود را از دست می دهند.
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x