سرخط خبرها

آیا پیامبر و رسولی از جن نیز داریم ؟

پرسش:
طبق آیه ۱۳۰ سوره انعام، برای جن و انس، پیامبرانی از جنس خودشان آمده است. آیا جن پیامبر هم وجود داشته؟
پاسخ:
۱ـ آیه چنین است: « یا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ أَ لَمْ یأْتِکُمْ رُسُلٌ مِنْکُم ــ ای گروه جنّ و انس ، آیا برای شما نیامدند رسولانی از خودتان».
اگرآیه را سر سری ترجمه نکنیم و دقّت کنیم، در این آیه سخنی از جنس و نوع نیست. « رسل منکم » یعنی رسولانی از خودتان. حال مقصود از این « خودتان» می تواند جنس یا نوع باشد یا منظور این باشد که « از جمع خودتان » نه از نوع یا جنس خودتان. یا رسولانی از قبیل خودتان در مکلّف بودن. پس اگر تمام انبیاء ، انسان باشند، باز مشکلی پیش نمی آید. چون هر پیامبر انسانی، جزئی از مجموعه ی « انس و جنّ » می باشد؛ کما اینکه هر پیامبر انسانی، جزئی از موجودات مکلّف (انس و جنّ) می باشد.
پس طبق این آیه نمی توان به قطع گفت که پیامبران جنّی نیز وجود داشته اند، بلکه فقط در حدّ حدس چنین نظری را می توان ارائه نمود.

۲ـ نظرات
برخی گفته اند: پیامبرانی از جنّ نیز وجود داشته اند؛ و استناد نموده اند به همین آیه ی مورد بحث. لکن گفتیم که این آیه دلیل کافی بر این ادّعا نیست.
برخی دیگر گفته اند: انبیاء تنها از انسانها هستند؛ و از جنّها نبیّ النّبی یا رسول الرّسول وجود داشته است. یعنی جنّهایی بوده اند که دین را نه از خدا و فرشته ی وحی ، بلکه از یک پیامبر انسانی گرفته و به جنّها می رسانده اند. آن گروه جنّی که در آیات نخستین سوره جنّ و آیات ۲۹ به بعد سوره احقاف مورد اشاره واقع شده اند، چنین مأموریّتی داشته اند.

نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2
دیدگاه ها

حسین

با سلام ظهور ایه همان است که پرسشگر محترم فرموده بنابراین خلاف ان، نیازمند دلیل است که متاسفانه در پاسخ استاد ایمانی بیان نشده