سرخط خبرها

چرا بعضی از کارها محال هست؟ مگر خداوند قادر مطلق نیست ؟

سوال : میگن که در خدا و صفاتش هیچ عیب و نقصی نیست و تمام و کامله اگر اینطوره پس چرا بعضی از کارها محال هست؟ اگه میشه با دلیل و به صورت واضح توضیح بدین
پاسخ : محال بر سه نوع است. گاهی بطور عادی محال است. گاهی وقوع آن محال است . این دو نوع متعلق قدرت هستند. اما نوع سوم از محالات را محال ذاتی یا تناقض نامیده اند. مانند اینکه گفته شود این عدد زوج ، فرد هم هست . این نوع محال نمیتواند متعلق قدرت باشد . هر قدر فاعل از نظر مرتبه وجودى، کاملتر باشد، داراى قدرت بیشترى خواهد بود و طبعاً موجودى که داراى کمال بى‏نهایت باشد، قدرتش نامحدود خواهد بود. امّا باید توجه داشت که کارى که متعلّق قدرت قرار مى‏گیرد، باید امکان تحقق داشته باشد و داخل حوزه تعلق قدرت باشد. پس چیزى که ذاتاً محال یا مستلزم محال باشد، مورد تعلق قدرت واقع نمى‏شود و خارج از حوزه تعلق قدرت است . قدرت خداوند در حوزه اموری که مورد تعلق قدرت هستند، بی نهایت است؛ بنابراین قدرت داشتن خدا بر هر کارى، بدین معنا نیست که فى المثل بتواند خداى دیگرى را بیافریند، یا دو ضربدر دو را پنج بکند. زیرا خدا آفریدنى و مخلوق نیست و محال است دو ضربدر دو پنج شود. این مطلب مانند آن است که بتواند عدد (۲) را با فرض (۲) بودن، از عدد (۳) بزرگتر کند؛ یا فرزندى را با فرض فرزند بودن، قبل از پدرش خلق کند. این امور محال ذاتى است و از حوزه تعلق قدرت تخصصاً خارج است.
در ابن باب نگا: آموزش عقاید، آیه الله مصباح یزدى، مجلد اوّل، ص ۹۹ – ۱۰۰٫

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

6
دیدگاه ها

آیا خداوند می تونه به انسان قدرتی بدهد که زمان را به عقب بر گرداند

شهنام مهدوی

ببخشید سومین ویژگی خدا در سوال بالا خالق بودن و خلاقیت هستش در سوال اول

شهنام مهدوی

سلام
خسته نباشید.دوتا سوال داشتم:
۱_ آیا سه ویژگی خدا یعنی عالم بودن و علم دانش، قادر بودن و قدرت و توانایی ، خالق بودن و قدرت و توانایی اش این شرایط زیر را دارد ؟
نامحدود و نامنتها _ بدون هیچ عیب و نقص _ محض و مطلق _ تمام و کمال و کامل _ بدون هیچ خطا و اشتباه

۲_ اینکه خدا به همه چیز علم دارد و چیزی نیست که نداند و گفته میشود که پنهان و آشکار براش فرقی نمیکنه یعنی درباره همه چیزهایی که خلق کرده وبه وجود آمدند کامل علم دارد یا به همه چیزهایی هم که هیچوقت خلق نشده اند و به وجود نیامده اند هم کامل و تمام علم دارد ؟؟

اگر میشه به صورت فلسفی و واضح و با دلیل به این دو سوال پاسخ بدین با تشکر