سرخط خبرها

راه مبارزه با خطورات و افکار شیطانی چیست ؟

پرسش:
با سلام خدمت شما حدود ۳ سال است که صدا های کفر امیز در ذهنم بوجود می اید و هم چنین تصاویر عجیب جلوی چشمانم می اید .به دکتر مراجعه کردم فایده ای نداشت حمان حالت ها را دارم جوان زیاد مذهبی هم نیستم اما شروع به نماز خواندن کردم هنگامی که نماز می خوانم تصاویر گناه و کفر میشنوم و جوری هواسم پرت میشود که نمیتوانم نماز را تمام کنم . احساس میکنم کسی دیگری در بدن من است بشتر وقت ها دست وپاهایم خود به خود شروع به حرکت میکنند و لبانم شروع به حرف زدن میکنند البطه وقتی کسی کنارم نباشد پیامبر و اعمه را مسخره میکنند و من را وادار به باور بعضی از حرف هایشان میکنند ومن را گناه وار میکنند و……… از شما سوالی دارم ایا جن میتواند وارد جسم کسی شود ؟ لطفا کمکم کنید

پاسخ:
از آنجایی که شما بزرگوار خودمان واقف هستید که این حالت، یک نوع بیماری است، بنده هم با کنار گذاشتن ملاحظات عرفی و صرفاً از منظر علمی مطالبی را خدمت شما بزرگوار تقدیم می کنم.
این مقدّمه را گفتم تا خدای نکرده این برداشت را نکنید که حقیر به شما توهینی می کنم یا برچسبی می چسبانم. متأسفانه برخی ها در این گونه مشکلات، حاضر نیستند خود را بیمار تلقّی نموده و در پی درمان باشند. لذا مثلاً وقتی پیشنهاد می شود که به روانشناس مراجعه کنید، ناراحت می شوند و خیال می کنند شخص گوینده دارد به او توهین می کند. در حالی که بیماری، بیماری است، چه در بدن باشد چه در روان و مشترک بین آن دو.

شما بزرگوار ابتدا بهتر است به یک روانشناس یا روانپزشک ماهر مراجعه نموده تا احتمال وجود چند بیماری را بررسی کنند. یکی بیماری اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی که ریشه در برخی ترشّحات مغزی دارد، و دیگری بیماری وسواس فکری. بیماری نخست، با دارو کنترل می شود و بیماری دوم، اغلب با روان درمانی قابل کنترل است، و در موارد حادّ، نیاز به دارو هم پیدا می شود.
چیزی که مهمّ است این است که در مقابل این گونه توصیه های صرفاً علمی، جبهه گیری نکرده و صادقانه سعی کنید ماهیت مشکل خود را کشف کنید. چون تا ریشه ی مشکل پیدا نشود، بعید است بتوان آن را حلّ کرد.
اگر روانپزشک ماهر و کاردان، اذعان نمود که یکی از این دو بیماری یا بیماری دیگری دارید، با روشهایی که خودشان می دانند درمان می کنند؛ البته شرط اساسی در بیماری های عصبی و روانی، رها نکردن درمان و ادامه دادن به آن است. چون این گونه بیماری ها اغلب باید سالها تحت کنترل باشند.
امّا اگر معاینات روانشناختی یا روانپزشکی، بیماری خاصّی را در شما شناسایی نکرد، در این صورت باید به یک متخصّص ماهر در طبّ سنّتی مراجعه فرمایید. چون به هم خوردن اعتدال مزاج نیز می تواند موجب پیدایش افکار و تخیلات شود؛ بخصوص غلبه ی صفرا و سودا و بالاخص سودا، می توانند موجب دیدن خوابهای پریشان و پیدایش تخیلات افسار گسیخته شوند.
متخصّص طبّ سنّتی با بررسی علائم، می تواند متوجّه شود که آیا منشاء این حالات، اغتشاش در مزاج هست یا نه؟ اگر تشخیص دادند که منشاء مزاجی دارد، با داروهای گیاهی مناسب و پرهیزهای غذایی، خیلی راحت درمان می شوید.
اجالتاً چند مورد را خودتان بررسی کنید.
الف: آیا یبوست دارید یا نه؟ اگر در ۲۴ ساعت، یکبار شکمتان تخیله نمی شود، یبوست دارید. برای امتحان، می توانید غذای رنگی بخورید مثل لبوی سرخ و ساعت بگیرید ببینید کی این غذا به صورت مدفوع دفع می شود. اگر بیش از ۲۴ ساعت طول کشید، یبوست دارید. همچنین اگر مدفوع، خشک است، یبوست دارید.
یبوست یکی از خطرناکترین بیماری هاست که تعداد زیادی از بیماری های جسمی و روانی را موجب می شود. باقی ماندن گاز در روده ها و معده، موجب می شود که این گازهای سمّی جذب خون شده و موجب اختلات عصبی و روانی شوند.
ب: آیا نفخ دارید یا نه؟
نفخ (گاز معده و روده) هم یکی از اموری است که می تواند موجب بیمارهای عصبی و روانی شود.
ج: آیا غذاهای سرد و خشک (در اصطلاح طبّ سنّتی) زیاد می خورید؟ غذاهایی مثل کشک و قره قروت، شاه توت، تمشک، آلبالو، ازگیل، انار ترش، بالنگ، تمر هندی، زالزالک، زرشک، ذغال اخته، سنجد، غوره، کنار، گریپ فروت، لیمو عمانی (در چای یا خورشت قرمه سبزی)، نارنج، به ترش، لیمو ترش و سیب ترش، ترشک، ریواس و گشنیز، باقلا خشک، برنج آبکش شده، جو، ذرت، عدس و ماش، گوشت بز، قلوه (کلیه)، سیرابی و شیردان، بلوط خوراکی و شاهدانه، سماق، نشاسته، قهوه، شکر فراورده شده صنعتی، سرکه و آبغوره.
این گونه غذاها را بخصوص عدس و ماش و کشک را اگر زیاد می خورید، ترک کنید.
د: آیا ماست زیاد می حورید؟
اگر زیاد می خورید، مطلقاً ترک کنید.
هـ: آیا در معرض برخی موادّ شیمیایی هستید؟ مثلاً آیا در محلّ کارتان یا محیط زندگی با موادّی مثل داروها و رنگها و ادکلنها و بنزین و … زیاد سر و کار دارید؟
اگر جواب مثب است، خود را از چنان موادّی دور نگه دارید. انواع موادّ تخدیر کننده ی طبیعی و مصنوعی نیز همین حکم را دارند.
اگر متخصّص طبّ سنّتی هم اذعان نمود که منشاء مشکل شما، ربطی به مزاج ندارد، آنگاه لازم است به یک متخصّص در علوم غریبه مراجعه فرمایید تا احتمال طلسم شدن و امثال این گونه امور را بررسی کنند؛ لکن در این باب باید کمال احتیاط را داشته باشید. چون افراد شیاد در این واردی زیادند و می توانند صدمات مالی یا روانی به افراد بزنند. لذا باید تحقیق نموده و به فردی صالح و آشنا به این علوم مراجعه کرد. لکن توجّه شود که این آخرین مرحله است؛ ابتدا راههای قبلی را طی کنید و پیگیر هم باشید و به یکبار امتحان نمودن اکتفا نکنید؛ چون بیماری به صرف چند روز استفاده از دارو یا دستور طبیب، مداوا نمی شود. اگر بعد از طی دو مرحله ی سابق، و پی گیری کافی، به نتیجه نرسیدید می توانید راه سوم را با احتیاط فراوان دنبال کنید.

۲ـ در کنار توصیه های قبلی این موارد را هم عمل کنید، ان شاء الله مؤثّر واقع شود.
ـ نماز را به جا آورید و به هیچ قیمتی قطع نکنید! حتّی اگر ناخودآگاه وسط نماز کاری از شما سر می زند که باطل کننده ی نماز است، باز هم نماز را ادامه دهید و قطع نکنید. چون رفتارهای غیر اختیاری، نماز را باطل نمی کند.
ـ به افکاری که به ذهنتان خطور می کند، اعتناء نکنید. سعی نکنید آنها را از خودتان دور کنید، بلکه بی اعتناء باشید، انگار نه انگار که چنین افکاری به ذهنتان خطور می کند.
ـ اصلاً از وجود چنین حالتی به خود هراس راه ندهید و نپنداری که کافر هستید. خیلی ها ذهنشان درگیر این گونه افکار می شود، فقط کم و زیاد و شدّت و ضعف دارد.
ـ نمار را اوّل وقت و حدّ الامکان با جماعت به جا آورید.
ـ موقع وضو، در مصرف آب، اسراف نکنید؛ و با توجّه وضو بگیرید.
ـ غسل جنابت را به تأثیر نیندازید و در اوّلین فرصت انجام دهید.
ـ هر روز حدّ اقلّ ده آیه قرآن بخوانید؛ اگر بتوانید پنجاه آیه بخوانید، بهتر است.
ـ هر روز چندین بار سوره ی ناس و فلق را بخوانید.
ـ موقع خوابیدن، سه بار سوره ی توحید (قل هو الله احد) را بخوانید.
ـ سگ در خانه نداشته باشید حتّی مجسمه ی سگ.
ـ موقع حمّام رفتن یا تعویض لباس، ابتدا بسم الله گفته بعد لباس خود را در آورید.
ـ به موسیقی گوش نکنید، حتّی موسیقی مجاز.
ـ به فیلم و تصاویر نامشروع نگاه نکنید.
ـ شبها ایستاده و روزها نشسته آب نخورید.
ـ موقع ورود به دستشویی، با پای چپ وارد شوید و موقع خروج، برعکس.
ـ روزی چند بار به امام زمان(عج) سلام کنید و خود و امور خود را تسلیم ایشان کنید.
ـ روزی چند بار به شیطان و دشمنان اهل بیت(ع) لعن کنید.
ـ غذا را با بسم الله شروع کنید و با الحمد لله پایان دهید و بین غذا حرف نزنید! اگر حرف زدید دوباره بسم الله بگویید.
ـ ریش را نزنید و موی سبیل را دراز نکنید.
ـ از زینت آلات طلا استفاده نکنید.
ـ ذکر لا اله الّا الله را فراوان بگویید.
و باقی امور شرعی را هر چه بیشتر عمل کنید، به همان اندازه از شرّ شیاطین بیشتر در امان خواهید بود.

۳ـ فرموده اید: « آیا جن میتواند وارد جسم کسی شود ؟ »
خیر، جنّ وارد بدن کسی نمی شود ولی شیاطین جنّی با شخص همراه گشته و او را تحت سلطه ی خود می گیرند.
خداوند متعال فرمود: « وَ مَنْ یعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمنِ نُقَیضْ لَهُ شَیطاناً فَهُوَ لَهُ قَرینٌ ــــ و هر کس از یاد خدای رحمان روى‏گردان شود شیطانی را به سراغ او می فرستیم پس آن شیطان، همواره قرین و همراه اوست.» (الزخرف:۳۶)
لذا برای رهایی از چنگال شیاطین، باید به ذکر خدای رحمان بازگشت؛ هم ذکر زبانی هم ذکر قلبی و عملی.
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 2.0/5. From 4 votes.
Please wait...

دیدگاه ها