سرخط خبرها

عقل را از دید گاه امام خمینی(ره) بیان کنید؟

پرسش:
عقل را از دید گاه امام خمینی(ره) بیان کنید؟
پاسخ:
از آنجا که امام خمینی ـ قدّس سرّه ـ حکیمی است الهی و تابع مکتب حکمت متعالیه ، روشن است که مثل دیگر اهالی حکمت ، برای عقل استدلالی ارزشی ویژه در وادی حکمت قائل است. همچنین از آن جهت که فقیهی اصولی بود ، مثل دیگر فقهای اصولی ، عقل را یکی از منابع فقه اسلامی می دانست. نیز از آن حیث که رهبری جامعه را بر عهده داشت ، نقش عقل مدیریّتی و عقل ابزاری را در اداره ی جامعه پر رنگ می دانست. کما اینکه در بُعد اخلاق نیز به تبعیّت احادیث اهل بیت (ع) ، عقل را یکی از ابزارهای مهار کننده ی نفس می شمرد. امّا از آن حیث که عارفی واصل بود ، در وصول عینی ( فوق ذهنی) به حقایق ماورائی ، پای عقل را لنگ می دید و تاکید بر سیر قلبی داشت.
امّا اینکه نظر شریف امام راحل در هر کدام از حیطه های مذکور به نحو تفصیل چیست؟ متأسفانه تحقیق جامعی در این باره نشده یا اگر شده ما به آن دست نیافتیم . برای خود ما نیز مقدور نیست که چنین تحقیقی را انجام دهیم ؛ چون این کاری است که ماهها زمان می طلبد تا کسی تمام نوشته ها و سخنرانی های آن بزرگمرد دوران را بررسی نماید.
یاد آور می شویم که حضرت امام راحل ، کتابی نگاشته اند با عنوان « شرح حدیث جنود عقل و جهل » ؛ که مطالعه ی آن نکاتی را در این باب به دست حضرت عالی خواهد داد. همچنین نگارش چنین کتابی خود گواه آشکاری است بر این که ایشان برای عقل ارزشی ویژه و ممتاز قائل بوده اند ؛ همانگونه که در روایات اهل بیت (ع) نیز از عقل به عظمت و بزرگی یاد شده است.

نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x