سرخط خبرها

در سوره علق هم گفته شده: ما انسان را از خون بسته خلق کردیم . یعنی چه ؟

پرسش:
یکی از شبهاتی که سایتهای الحادی مطرح کرده اند این است: یکی از باورهای خرافه که در قدیم به آن قایل بودند این بوده که می گفتند چون در دوران بارداری خون حیض از زن خارج نمیشود پس این خون صرف ایجاد جنین میشود و به این ترتیب انسان از خون درست میشود. در سوره علق هم گفته شده: ما انسان را از خون بسته خلق کردیم پس این آیه از همین باور خرافه نشات میگیرد. لطفاً به این شبهه پاسخ بفرمایید.

پاسخ:
۱ـ اینکه نطفه و علقه و جنین از خون بدن زن تغذیه می کنند از خرافات نیست؛ بلکه حقیقتی است که حتّی یک دانش آموز دبیرستانی در رشته ی علوم تجربی نیز آن را می داند. جنین از طریق بند ناف، به جفت متّصل است؛ و از طریق جفت، خون مادر به صورت کنترل شده ای، در بدن جنین نیز جریان می یابد؛ و به این طریق، موادّ لازم برای رشد جنین فراهم می شود. اگر کسی این حقیقت را در زمان حاضر انکار کند، در واقع یکی از مسلّمات زیست شناسی نوین را مورد انکار قرار داده است.

۲ـ امّا آیه ی «خَلَقَ الْإِنْسانَ مِنْ عَلَق» اساساً ربطی به این مطلب ندارد و بیانگر این مطلب نیست؛ بلکه حقیقت علمی دیگری را بیان می کند، که باز از مسلّمات علم زیست شناسی است.
از نظر علم زیست شناسی جدید، وقتی اسپرم مرد با تخمک زن لقاح حاصل می کند، نطفه شکل می گیرد. آنگاه آن نطفه شروع می کند به تقسیمات سلولی پی در پی کردن و رفته رفته بزرگتر می شود؛ بعد از مدّتی به شکل یک زالو در می آید. در این حالت، جنین، حالت خونی را دارد که لخته شده است؛ و شکلش کاملاً شبیه زالو است. اگر زالو را دیده باشید تصدیق می کنید که زالو مثل خون لخته شده است. کار جنین در این مرحله نیز شبیه کار زالو می باشد؛ یعنی یک سرش چسبیده است به جدار رحم و از این طریق خون مادر را جذب خود می کند و بزرگتر می شود.
این حقیقتی است که علم زیست شناسی بیان نموده است؛ و ربطی به خرافات هم ندارد.
امّا علق یعنی چه؟
در لغت عرب، علق هم به خون لخته شده می گویند هم به زالو. لذا این آیه در واقع پرده از همین کشف زیست شناسی امروز برداشته است.
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x