سرخط خبرها

وضع اهل برزخ چگونه است ؟ آیا در برزخ حوصله ی انسان سر نمی رود ؟

پرسش:
وقتی آدم می میره از برزخ تا قیامت آدم حوصلش سر نمیره توی برزخ؟
پاسخ:
اهل برزخ بر سه گونه اند: برخی که کافر محضند ( آگاهانه کفر را برگزیده اند) اهل جهنّم برزخی می باشند ؛ اینها فراتر از سر رفتن حوصله صبح و شب در عذابند. « النَّارُ یعْرَضُونَ عَلَیها غُدُوًّا وَ عَشِیا وَ یوْمَ تَقُومُ السَّاعَهُ أَدْخِلُوا آلَ فِرْعَوْنَ أَشَدَّ الْعَذابِ ـــــــ عذاب آنها آتش است که هر صبح و شام بر آن عرضه مى‏شوند؛ و روزى که قیامت برپا شود(مى‏فرماید 🙂 «آل فرعون را در سخت‏ترین عذابها وارد کنید!» (غافر:۴۶)
گروه دوم مومنین محضند که ایمان آگاهانه دارند و مبرّا از گناه بوده یا گناهانشان اندک می باشد ؛ به نحوی که با سختی جان دادن یا فشار قبر یا وحشت سوال قبر پاک می شوند. اینها نیز در بهشت برزخی جای می گیرند و با دیگر مومنان مأنوس می شوند و از نعمات بهشت و مصاحبت نیکان لذّت می برند. بهشت اینها هیچگاه ثابت نیست و بسته به درجه ی وجودی شخص در حال نو شدن است ؛ به این معنی که اهل بهشت همواره در حال سیر به عمق و باطن هستی می باشند و نعمات بهشتی هر آن برای آنها تازه تر و لذّت بخشتر می شود. البته اصل نعمات عوض نمی شود بلکه باطن نعمات آن به آن بر اهل بهشت ظاهر می شود. لذا خبری از سر رفتن حوصله و خستگی و دلزدگی در بهشت نیست ؛ چون تمام این امور ناشی از رکود و خمودی می باشند که اهل بهشت از آن منزّه می باشند. در بهشت اخروی نیز همین سیر به سمت باطن عالم همواره وجود خواهد داشت. « وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ کُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَهٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذی رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَهٌ وَ هُمْ فیها خالِدُونَ ـــــــــ و کسانى را که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده‏اند نوید ده که برایشان باغ‏هایى است که از پاى درختانش نهرها جارى است، هر بار که میوه‏اى از آن روزیشان گردد، گویند: این همان است که قبلا روزیمان شده و براى آنان همانند آن آورده شود و آن جا آنها را همسران پاکیزه‏اى است و در آن جاودانند. » (البقره:۲۵)
امّا گروه سوم کسانی هستند که بین دو گروه سابق قرار دارند که بنا به برخی روایات به حال خود رها می شوند و طبق برخی روایات دیگر برخی از آنها نیز بهشتها یا جهنّمهای خاصّ خود را دارند و چه بسا زندگی برزخی آنها نیز مثل دنیا آمیزه ای از خوشی و ناخوشی باشد. اینها همانگونه که در دنیا اهل غفلت و بی خبری بوده اند و به فکر گذر عمر نبوده اند ، در برزخ نیز نوعی حالت غفلت دارند و چندان به نحوه ی گذر حیات خویش توجّه ندارند. حتّی بسیاری از آنها تا مدّتها خبردار نمی شوند که وارد عالم برزخ شده اند. و بعید نیست که آنان در حالت خواب گونه بمانند ؛ و مشاهدات برزخی خود را همانند خواب دیدن تلقّی کنند. اینها وقتی در آخرت برانگیخته می شوند ، چنان خواهند بود که گویی از خوابی کوتاه بیدار شده اند. همان گونه که اصحاب کهف خواب سیصد ساله ی خود را یک روز یا بخشی از یک روز می پنداشتند یا حضرت عزیر (ع) مرگ صد ساله ی خود را خواب یک روزه یا کمتر می پنداشت. « وَ کَذلِکَ بَعَثْناهُمْ لِیتَسائَلُوا بَینَهُمْ قالَ قائِلٌ مِنْهُمْ کَمْ لَبِثْتُمْ قالُوا لَبِثْنا یوْماً أَوْ بَعْضَ یوْم‏ ــــــ این گونه آنها (اصحاب کهف) را برانگیختیم تا از یکدیگر سؤال کنند؛ یکى از آنها گفت: «چه مدّت خوابیدید؟!» گفتند: «یک روز، یا بخشى از یک روز» (الکهف:۱۹) ؛ « أَوْ کَالَّذی مَرَّ عَلى‏ قَرْیهٍ وَ هِی خاوِیهٌ عَلى‏ عُرُوشِها قالَ أَنَّى یحْیی‏ هذِهِ اللَّهُ بَعْدَ مَوْتِها فَأَماتَهُ اللَّهُ مِائَهَ عامٍ ثُمَّ بَعَثَهُ قالَ کَمْ لَبِثْتَ قالَ لَبِثْتُ یوْماً أَوْ بَعْضَ یوْمٍ قالَ بَلْ لَبِثْتَ مِائَهَ عام‏ ـــــــــ یا همانند کسى که از کنار یک آبادى عبور کرد، در حالى که دیوارهاى آن، به روى سقفها فرو ریخته بود ، گفت: « چگونه خدا اینها را پس از مرگ، زنده مى‏کند؟!» (در این هنگام،) خدا او را یکصد سال میراند؛ سپس زنده کرد؛ و به او گفت: «چقدر درنگ کردى؟» گفت: «یک روز؛ یا بخشى از یک روز.» فرمود: «نه، بلکه یکصد سال درنگ کردى» » (البقره:۲۵۹).
البته اصحاب کهف و حضرت عزیر (ع) جزء گروه دوم می باشند ؛ لکن از آنجا که مرگ آنها مرگ دائمی نبود ، مراحلی چون فشار قبر و سوال قبر و امثال آن را نگذرانده بودند و مانند متوسّطین با آنها رفتار شده بود.
اینجا شاید برخی اشکال کنند که چگونه ممکن است مدّت صد سال یا سیصد سال به اندازه ی یک روز به نظر برسد؟ پاسخ این است که در عالم برزخ زمان وجود ندارد ؛ زمان از ویژگیهای موجود مادّی است. لذا اینکه اینها گفتند: یک روز یا بخشی از یک روز درنگ داشتیم ، از باب حدس زمان و نسبت به زمان دنیایی بود. بنا بر این ، از موقع ورود به برزخ تا برپایی قیامت ، هیچ زمان حقیقی بر اهل برزخ نمی گذرد.
برای مطالعه بیشتر رجوع بفرمایید به کتاب « معاد یا بازگشت بسوی خدا ، تالیف استاد محمّد شجاعی »

نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فرشته
2 سال ها پیش

سپاس فراوان بابت توضیحاتتون امادگی دارم اگر اوقاتتون رو تلف نکنم

محمدی
2 سال ها پیش

باسلام….نمیدونستم سوالم رو چطور بپرسم هیچ قسمتی رو پیدانکردم راجع به ندشتن سوالات مجبورشدم در قسمت نظرات بپرسم خواهشمندم عاجزانه جواب من رو بدید نظر شما درباره این متن که الان مینویسم چی هست میشه باتحلیل کامل پاسخ بدید .(جهنم یک وضعیت ذهنی است. هنگامی که می‌­میریم محدود به اندیشه‌­های خود هستیم. (انجی فنیمور)جهنم یک شرایط روانی است که نمایانگر افکار و خواسته‌­های جهنمی درونی برخی ارواح است. ارواح در جهنم آزادند و شرایط جهنمی آنها نمودی کامل دارد. شیاطینی برای تنبیه بدنی وجود ندارند. هر روح خشم و نفرت خود را از طریق جدال با سایرین و شکنجه آنها ظاهر می‌­کند. (امانوئل سودنبرگ)جهنم جهنم­ها این است که بدانید خودتان شیطان خودتان بودید. (آرتور ینسن)فکر شما جهنم را می­‌سازد. (دکتر تیموتی لری)جهنم اشاره به سطوح قالب­های فکری منفی دارد که در نزدیکی قلمرو زمینی است. ما به آنجا می‌­رویم تا مشکل را- اعتیادات، ترس­‌ها، جرم‌­ها، خشم‌­ها، دیوانگی­، ندامت­‌ها، ترحم به خود، تکبر یا هر چیزی که ما را از نیروی نورمان دور می­کند- رفع کنیم و یا در آن می‌­مانیم. (پی. ام. اچ. اتواتر)جهنم سطحی از هوشیاری است که می‌­تواند در بدن یا خارج آن تجربه شود. (آرتور ینسن)جهنم مکانی است که هر کس خواسته‌­های فیزیکی خود را به طور… بیشتر بخوانید »

فرشته
2 سال ها پیش
Reply to  مدیر

خیلی خیلی ممنون از توضیحات کاملتون …..بله امادگی دارم البته اگر مزاحم اوقاتتون نباشم?

فرشته
2 سال ها پیش
Reply to  مدیر

خیلی ممنون از توضیحات کاملتون…..بله امادگی دارم…..ببخشید که وقتتون رو گرفتم

فرشته
2 سال ها پیش
Reply to  محمدی

خوب پس جواب چه شد.؟؟؟؟…لطفا بگید از کجا و کدام طریق میشه سوالات خودمون رو بپرسیم من سوالات بسیاری دارم با تشکر?

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x