سرخط خبرها

آیا احضار روح کردن و یا جن زده و شیطان زده بودن درست و واقعیت می باشد ؟

پرسش:
بعضی افراد ادعا میکنند روح دارند،من هم دیدم که خودش از هوش میرود و کس دیگری در غالب بدن ایشان صحبت میکند که صدایی متفاوت دارد حتی گاهی وقایع نزدیک را پیش بینی میکند این تا چه حد درست است ؟حرفهایی که میزن درست است؟

پاسخ:
۱ـ اینها روح ندارند بلکه یا شیادند یا شیطان زده اند. اگر شیاد نیستند و با کلک و فنون شعبده این کارها را نمی کنند، پس شیاطین جنّی اینها را تسخیر نموده اند و از طریق آنها دیگران را فریب می دهند. لذا این گونه افراد در واقع مجنون (جنّ زده) هستند؛ لکن عنوان ارتباط بهاروح را روی خود گذاشته اند تا از اتّهام جنّ زده بودن و شیطان زده بودن در امان باشند. این گونه افراد را شیطان زده و جنّ زده بنامید تا دست از این گونه اراجیف بردارند و خود را به شیطان نفروشند. از نظر اسلام، ارواح خبیثه که در جهنّم هستند و اجازه ندارند با کسی تماسّ بگیرند؛ ارواح طیبه هم که منزّه از این ادا و اطوارها هستند و تن به این گونه بازی ها نمی دهند.
کاهنان و ساحران اعصار گذشته هم همین گونه بوده اند. اینها هم جانشینان همان ملعونها هستند.
با این گونه افراد بحث نکنید بلکه رمیشان کنید یعنی آنها را شیطان زده و جنّ زده بنامید تا رسوا شوند و دست از این گونه گمراه گری بردارند. اگر وارد بحث با آنها شوید در واقع با شیطان هم کلام شده اید. خدای تعالی فرمود: « إِنَّ الشَّیاطینَ لَیوحُونَ إِلى‏ أَوْلِیائِهِمْ لِیجادِلُوکُمْ وَ إِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّکُمْ لَمُشْرِکُونَ ــــ همانا شیاطین به دوستان خود مطالبى مخفیانه القا مى‏کنند، تا با شما به مجادله برخیزند؛ اگر از آنها اطاعت کنید، شما هم مشرک خواهید بود.» (الأنعام:۱۲۱)
و فرمود: « وَ کَذلِکَ جَعَلْنا لِکُلِّ نَبِی عَدُوًّا شَیاطینَ الْإِنْسِ وَ الْجِنِّ یوحی‏ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُوراً وَ لَوْ شاءَ رَبُّکَ ما فَعَلُوهُ فَذَرْهُمْ وَ ما یفْتَرُونَ ــــــ اینچنین در برابر هر پیامبرى، دشمنى از شیاطین انس و شیاطین جنّ قرار دادیم؛ آنها بطور سرى و مخفیانه سخنان فریبنده و بى‏اساس به یکدیگر می گویند؛ و اگر پروردگارت مى‏خواست، چنین نمى‏کردند؛ بنا بر این، آنها و تهمتهایشان را به حال خود واگذار!» (الأنعام:۱۱۲)
یعنی شیاطین جنّی و شیاطین انسی باهمدیگر همکاری می کنند و قصدشان براندازی فرهنگ انبیاء است. و این خواست خداست که این دو گروه باشند و با همدیگر ارتباط داشته باشند تا مردم در معرض امتحان قرار گیرند.
این گونه افراد گناهانی مرتکب شده اند که خداوند متعال به سبب آن گناهان، شیاطین را بر ایشان حاکم نموده تا آنها را همراه با خودشان تا قعر جهنّم ببرند. فرمود: « وَ مَنْ یعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمنِ نُقَیضْ لَهُ شَیطاناً فَهُوَ لَهُ قَرینٌ ـــــ و هر کس از یاد خدا روى‏گردان شود شیطان را به سراغ او می فرستیم پس همواره قرین و همراه اوست.» (الزخرف:۳۶) و بدتر آنکه چه بسا خود چنین کسانی ملتفت نیستند که در تسخیر شیاطین هستند و بلکه چه بسا خود را افرادی نیک و در مسیر درست هم بدانند. « أَ فَمَنْ زُینَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَناً فَإِنَّ اللَّهَ یضِلُّ مَنْ یشاءُ وَ یهْدی مَنْ یشاءُ فَلا تَذْهَبْ نَفْسُکَ عَلَیهِمْ حَسَراتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ بِما یصْنَعُون‏ ــــ آیا کسى که عمل بدش براى او آراسته شده و آن را خوب و زیبا مى‏بیند(همانند کسى است که واقع را آن چنان که هست مى‏یابد)؟! خداوند هر کس را بخواهد گمراه مى سازد و هر کس را بخواهد هدایت مى‏کند؛ پس جانت به خاطر شدّت تأسف بر آنان از دست نرود! خداوند به آنچه انجام مى‏دهند داناست.» ( فاطر: ۸)

۲ـ چه بسا اینها حرفها و پیشگویی های درستی هم داشته باشند؛ امّا اینها دام شیاطین است. دانه می ریزند تا شکار بگیرند. اگر خودتان را دوست دارید، گرد این گونه دامها نچرخید و آن که خداوند متعال فرمود با این گونه افراد برخورد کنید. یعنی آنها را جنّ زده و شیطان زده بنامید تا رسوا شوند.
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 3.5/5. From 4 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x