سرخط خبرها

آیا از نظر اسلام ، فال قهوه شرک حساب می شود ؟

پرسش:
از نظر اسلام فال قهوه شرک حساب میشه چون یکی از دوستان من سراغ این فال رفته و مطالبی که براشون گفته شده واقعیت پیدا کرده این یک جور علم ، سحر ، یا با ارتباط با اجنه صورت میگیره در هر صورت میخوام برام واضح بشه در حالی این کار ضرری هم به دیگران نمی رسونه ؟

پاسخ:
۱ـ اگر کسی که فال می گیرد بر این باور باشد که موجودی از موجودات، بی اذن خدا قادر به کاری است، مشرک است؛ امّا اگر چنین اعتقادی نداشته باشد، مشرک نیست.
۲ـ اگر در فال قهوه یا هر نوع فال گیری دیگر، از فنون سحر یا کهانت استفاده می شود، کار حرامی است. سحر و کهانت، از گناهان خیلی بزرگ و در ردیف شرک می باشند.
۳ـ ارتباط با جنّ نیز بر دو گونه است؛ یا از طریق یادگیری فنونی است یا یک توانایی خدادادی است که بدون تلاش خود شخص این توان برایش حاصل شده است. نوع دوم، اشکالی ندارد امّا نوع نخست، در نظر برخی مراجع تقلید، حرام می باشد.
۴ـ تمام خرافات، در واقع توسّط شیاطین جنّی به انسانها تعلیم داده شده؛ یعنی شیاطین جنّی اند که این افکار را به برخی افراد بشر تلقین می کنند. فال قهوه هم از همین مقوله است. چه بسا شیاطین برای انداختن افراد به این دام، خودشان دخالت نموده و کاری می کنند که اشخاص از این راهها به نتایجی هم برسند. آنگاه که شخص در این دام افتاد و به آن معتاد شد، او را رها می کنند تا در توهّمات خود غوطه ور شود.
از نظر علوم بشری، فال قهوه هیچ توجیهی ندارد. پس اگر فال قهوه به نتایج درستی هم برسد از دو حال خارج نیست؛ یا جنّها آن را به افرادی از بشر تعلیم داده اند یا انبیاء و ائمه(ع) یاد داده اند.
در اسلام که چیزی به نام فال قهوه نداریم؛ پس رسول خدا(ص) و ائمه(ع) آن را تعلیم نداده اند. در زمان انبیای گذشته هم که اصلاً قهوه خورده نمی شد. استفاده از قهوه به عنوان نوشیدنی، در قرن ۱۳ میلادی یعنی حدود هفتصد سال قبل در اتیوپی و یمن رایج شد و از طریق ترکها به اروپا راه یافت و در قرن ۱۸ میلادی اروپا را تسخیر نمود. پس فال قهوه نمی تواند از تعالیم انبیاء و ائمه(ع) باشد. لذا یقیناً این نوع فال گیری را شیاطین جنّی تعلیم برخی افراد داده اند و آنها این کار را رواج داده اند.
البته اساس فال قهوه، بر توهّمات استوار است؛ و تفسیر اشکالی که قهوه ایجاد می کند، هیچ منطق عقلی یا علمی یا دینی ندارد.
افرادی که فال می گیرند چگونه در مواردی می توانند پیشگویی بکنند؟
برای پیشگویی راههای فراوانی است؛ بخصوص که اگر طرف مقابل شخص، یک فرد سطحی و کم عمق باشد. تجربه نیز نشان داده که این گونه شیادها اغلب بر سر افراد سطحی کلاه گذاشته اند. مثلاً برخی از این شیادان که دستگیر شده اند، اعتراف نموده اند که جاسوسانی دارند که افرادی را به سمت جلسات آنها هدایت می کنند و از زندگی او اطّلاعاتی هم می دهند تا فرد فال گیر بتواند با استفاده از آن اطّلاعات، آنها را به دام اندازد. حتّی برخی اعتراف نموده اند که خودشان اتومبیل یا اجناس دیگر شخص را می دزدید و جایی قرار می دادند و با پیشگویی و غیب گویی ساختگی جای آن را می گفتند و به این سبک افراد را در دام می اندختند و جیب خود را پر می کردند. البته استفاده از شیاطین جنّی هم یکی از راههاست.
خلاصه آنکه تا افراد سطحی و کم عمق وجود دارند این گونه شیادها بازارشان داغ خواهد بود. تحقیقات نیروی انتظامی نشان داده که حتّی گاه افرادی با مدرک دکترا هم آنقدر ساده و سطحی بوده اند که در این گونه دامها افتاده و توسّط افرادی کم سواد گول خورده اند.
۵ـ فال گیری نه تنها از امور مضرّ برای خود شخص بلکه از آفتهای مهمّ اجتماعی است. خود شخص را از فکر و تلاش باز می دارد و سر گرم اموری مزخرف و بی فایده می کند و جامعه را هم از تلاش باز داشته گرفتار خرافات می کند. مردمی که به جای تکیه بر تلاش و فکرشان به این گونه امور واهی دل بسته اند عاقبتش ناگفته معلوم است.
نگارنده مطلب : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
2.6 5 votes
Article Rating
Rating: 3.8/5. From 13 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x