سرخط خبرها

هدف زندگی کردن چیست ؟

پرسش:

خوشحالم که با این سایت اشنا شدمراستش من هدفم رو گم کردم احساس میکنم سرگردونم دلم میخواد کمکم کنید تا راه زندگیم رو پیدا کنم و مسیر زندگی رو هرچه بهتر در اختیارم بذارید
پاسخ:
هدفتان را گم نکرده اید، بلکه خودتان را گم کرده اید. مَثل شما مَثل آن کودکی است که خودش گم شده بود و می گفت: مادرم گم شده است.
پس ابتدا قبول کنید که خودتان را گم کرده اید، آنگاه بروید دنبال پیدا کردن خودتان. « من عرف نفسه فقد عرف ربّه ــ هر کس خود را شناخت، یقیناً پروردگار خود را هم شناخت.»
تو کیستی؟
موجودی که بناست تا ابد در دنیا بماند یا بناست چند صباحی در دنیا امتحان بدهد و به برزخ و آخرت منتقل شود؟
اگر بناست خود تو در دنیا نمانی، هدف تو چگونه می تواند در این دنیا باشد؟ هدف آن است که به آن می رسی تا با تو بماند. چیزی که با تو نماند، لایق هدف شدن هم نیست. پس مراقب باش که سراب را با آب اشتباه نگیری. دنیا فقط و فقط دار امتحان است. در این دنیا، هدفی وجود ندارد؛ هر چه هست، فقط و فقط سوال امتحانی است.
اگر خود را یافتی و دانستی که در این دنیا ماندنی نیستی، آنگاه می فهمی که هدف تو باید در آن سوی مرگ باشد نه در این سوی مرگ. اینجا جلسه ی امتحان است، و هدف، آن سوی امتحان است. نه این سوی امتحان هدفی هست نه خود امتحان هدف است.
حال که دانستی هدف در آن سوی مرگ است، مراقب باش که دیگر فراموشش نکنی؛ چون اگر فراموشش کنی، چنان خود را گم می کنی که دیگر به این راحتی ها پیدا نمی شوی. « وَ لا تَکُونُوا کَالَّذینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ ـــــ و همچون کسانى نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا نیز آنها را به «خود فراموشى» گرفتار کرد، آنها همان فاسقانند.» (الحشر:۱۹)
با این مقدّمه ببینیم در آن سوی مرگ، باید چه چیزی را هدف قرار دهیم.
۱ـ هدف ابتدایی: خلاص شدن از جهنّم. خلاص شدن از حیوانیت و شیطنت.
ـ راه رسیدن به این هدف: اجتناب از محارم و عمل به واجبات و توبه ی کامل کردن از حقّ الله و حقّ الناس است.
روش توبه: از کودکی ـ از زمانی اوّلین خاطره را به یاد دارید ـ تمام حقّ الناس را ـ از ریز و درشت ـ روی کاغذی ثبت می کنید. و حقّ الله را از زمان بلوغ به بعد. آنگاه برای هر موردی که استغفار نیاز دارد، استغفار می کنید. برای هر موردی که قضا یا کفّاره دارد قصد می کنید که آن را انجام خواهید داد. و برای حقّ الناس قصد می کنید که کسب حلالیت خواهید نمود. (روش هر کدام را هم مراجع فرموده اند). بعد از این توبه ی ابتدایی، غسل توبه نموده و چهار رکعت نماز توبه به جا می آورید، ترجیحاً با حالت تضرّع و انابه. روش این نماز در مفاتیح الجنان، اعمال ذی القعده آمده است؛ البته آنجا یک شرط زمانی هم گذاشته که لازم نیست مراعات شود.
بعد از این مرحله، با یک زمان بندی مناسب، می روید دنبال عملی نمودن آنچه قصد نموده اید.

۲ـ هدف میانی: بهشتی شدن. فرشته صفت شدن.
راه رسیدن به این هدف: عمل به واجبات، ترک محرّمات، و در حدّ توان عمل به مستحبّات و ترک مکروهات.
مستحبّات بسیار بسیار مهمّ: نماز اوّل وقت، دائم الوضو بودن، نماز شب، روزانه مقداری قرآن خواندن (حدّ اقلّ ده آیه و بهتر است پنجاه آیه خوانده شود. و البته هر چه بیشتر بهتر.)
توجّه: شخص در طول روز باید جوری زندگی کند که با این اعمال سازگار باشد؛ مثلاً اگر در نماز می گویی: اهدنا الصراط المستقیم، دیگر معنی ندارد که در زندگی روزمره کجروی کنی؛ مثلاً اگر رانندگی می کنی، نباید از چراغ قرمز عبور کنی! چون از مصادیق کجروی است. نباید بی خودی بوق بزنی، نباید چشمت کج بین باشد و … .

۳ـ هدف نهایی: خلیفه الله شدن؛ یعنی مظهر اسماء الله شدن.
راه رسیدن به این هدف: افزون بر دو مرحله ی قبلی، باید به امور زیر هم اهتمام داشت.
ـ نماز شب همراه با تضرّع
ـ تفکّر روزانه در مورد مرگ و برزخ و احوال قیامت.
ـ رفتن به قبرستان، حدّ اقلّ هفته ای یکبار و تفکّر در قبرستان در مورد زودگذر بودن و فانی بودن و بی ارزش بودن دنیا و احوال و اهوال بعد از مرگ. بار نخست که می روید مقداری از راه را پیاده بروید و در خیالتان خود را تشیع جنازه کنید و در قبرستان دفن کنید؛ بعد از آن هر بار می روید تصوّر کنید که سر قبر خودتان رفته اید.
ـ ذکر مدام؛ یعنی دائماً به یاد خدا بودن و از او غفلت نداشتن. بهتر است زبان نیز تا می تواند ذکر بگوید و با قلب همراهی کند.
ـ خواندن کتاب لقاء الله، تألیف میرزا جواد ملکی تیریزی؛ و خواندن کتاب شرح چهل حدیث امام خمینی(ره). و مداومت بر مطالعه ی نهج البلاغه؛ ترجمه ی دشتی مناسب است.
ـ همیشه به یاد اهل بیت(ع) بودن و توسّل شبانه روزی داشتن؛ بخصوص به یاد امام زمان(عج) و حضرت زهرا(س) باشید.
ـ مصائب اهل بیت(ع) را فراوان یاد کنید و محزون شوید؛ بخصوص مصائب امام حسین(ع) و حضرت زهرا(س).
ـ در هر کاری فقط رضای خدا را مدّ نظر قرار دهید! لذا اگر کاری برای خدا نیست، آن را خدایی کنید و اگر قابل خدایی شدن نیست، انجام ندهید.
ـ خود بینی را کنار بگذارید. جز خدا را کاره ای ندانید؛ حتّی به استعدادها و توانایی های خودتان هم تکیه نکنید. اعتماد به نفس، در این وادی، شرک است؛ فقط اعتماد به خدا و اولیای الهی داشته باشید.
ـ در نماز، هر گاه حواسّتان پرت شد، به محض متوجّه شدن، به نماز برگردید. ادامه دادن اختیاری خیالات در حال نماز، قساوت قلب می آورد.
ـ خود را برتر از کسی ندانید. چه بسا فردا او حرّ بن یزید ریاحی از آب در آید و من و شما بلعم باعور از آب در آییم.
ـ در پی یافتن استاد اخلاقی راه رفته و به مقصد رسیده باشید. می ارزد که انسان، نصف عمرش را در راه یافتن استاد راه بلد صرف کند.
توفیق خداوندی یارتان باد!

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x