سرخط خبرها

نام دین و کتاب حضرت نوح و دیگر انبیا چه بوده است؟

پرسش:

نام دین حضرت نوح(ع) چه بود؟

پاسخ:

حضرت نوح از پیامبران اولوالعظم شمرده شده است و از آنجا که پیامبران اولوالعظم کتاب و شریعتی از سوی خدا آورده اند پس حضرت نوح نیز دارای دین و شریعت و کتاب آسمانی بوده است. امّا برای دین او نام خاصّی ذکر نشده است ، نام کتاب آسمانی او نیز معلوم نیست.

البتّه باید توجّه داشت که عناوینی چون یهودی و مسیحی نامهای الهی این ادیان نیستند ؛ یعنی این نامها را خداوند متعال بر اینها نگذاشته ؛ بلکه به مرور زمان و به مناسبتهایی این نامها بر این ادیان گذاشته شده اند ؛ امّا نام کتابهایی چون تورات و انجیل و زبور از جانب خداوند متعال می باشد. از منظر قرآن کریم ، همه ی ادیان در حقیقت اسلام می باشند ؛ چرا که همه ی آنها در عنصر تسلیم در برابر خدا اشتراک دارند. خود انبیاء (ع) نیز به تصریح قرآن کریم ، خود را مسلمان می نامیدند.
خداوند متعال می فرماید: « إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلامُ وَ مَا اخْتَلَفَ الَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ إِلاَّ مِنْ بَعْدِ ما جاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیاً بَیْنَهُمْ وَ مَنْ یَکْفُرْ بِآیاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَریعُ الْحِسابِ  ــــــــ   در حقیقت، دین در نزد خدا همان اسلام است، و اهل کتاب در آن اختلاف نکردند مگر پس از آن که به حقّانیت آن پى بردند، آن هم به خاطر حسد و رقابت میان خویش. و هر که به آیات خدا کافر شود [بداند که‏] خدا سریع الحساب است.» (آل‏عمران : ۱۹ )   

شیطان-در-کشتی-حضرت-نوح-606x225

« قُلْ إِنَّنىِ هَدَئنىِ رَبىّ‏ِ إِلىَ‏ صرَِاطٍ مُّسْتَقِیمٍ دِینًا قِیَمًا مِّلَّهَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا  وَ مَا کاَنَ مِنَ الْمُشرِْکِینَ(۱۶۱) قُلْ إِنَّ صَلَاتىِ وَ نُسُکِى وَ محَْیَاىَ وَ مَمَاتىِ لِلَّهِ رَبّ‏ِ الْعَالَمِینَ(۱۶۲) لَا شرَِیکَ لَهُ  وَ بِذَالِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ المُْسْلِمِین‏ ــــــ بگو: پروردگار من مرا به راه راست هدایت کرده است به دینى همواره استوار، دین حنیف ابراهیم ؛ و او از مشرکان نبود. (۱۶۱) بگو: نماز من و قربانى من و زندگى من و مرگ من براى خدا آن پروردگار جهانیان است. (۱۶۲) او را شریکى نیست. به من چنین امر شده است، و من از نخستین مسلمانانم.» (سوره انعام)

در این آیه دین حضرت ابراهیم (ع) اسلام نامیده شده ، دین اسلام فعلی امتداد همان دین دانسته شده است. پس دین یهود و مسیحیّت نیز در اصل همین دین بوده ، که تحریف شده اند ؛ چرا که حضرت موسی و عیسی (ع) بعد از حضرت ابراهیم و در خطّ او آمده اند.

« وَ اتْلُ عَلَیهِْمْ نَبَأَ نُوحٍ إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ یَاقَوْمِ إِن کاَنَ کَبرَُ عَلَیْکمُ مَّقَامِى وَ تَذْکِیرِى بَِایَاتِ اللَّهِ فَعَلىَ اللَّهِ تَوَکَّلْتُ فَأَجْمِعُواْ أَمْرَکُمْ وَ شُرَکاَءَکُمْ ثُمَّ لَا یَکُنْ أَمْرُکُمْ عَلَیْکمُ‏ْ غُمَّهً ثُمَّ اقْضُواْ إِلىَ‏َّ وَ لَا تُنظِرُونِ(۷۱) فَإِن تَوَلَّیْتُمْ فَمَا سَأَلْتُکمُ مِّنْ أَجْرٍ  إِنْ أَجْرِىَ إِلَّا عَلىَ اللَّهِ  وَ أُمِرْتُ أَنْ أَکُونَ مِنَ الْمُسْلِمِین‏ ــــــ برایشان داستان نوح را بخوان، آن گاه که به قوم خود گفت: اى قوم من، اگر درنگ‏کردن من در میان شما و یادآورى آیات خدا بر شما گران مى‏آید، من بر خدا توکل مى‏کنم، ساز و برگ خویش و بتانتان را گرد آورید چنان که هیچ چیز از کارى که مى‏کنید بر شما پوشیده نباشد و به دشمنى من قدم به پیش نهید و مرا مهلت مدهید. (۷۱) و اگر پشت کردید، من از شما هیچ پاداشى نخواسته‏ام، که پاداش من با خداست و من مأمور شده‏ام که از مسلمین (تسلیم‏شدگان) باشم » (سوره یونس)

« قَالَ فِرْعَوْنُ ءَامَنتُم بِهِ قَبْلَ أَنْ ءَاذَنَ لَکمُ‏ْ  إِنَّ هَاذَا لَمَکْرٌ مَّکَرْتُمُوهُ فىِ الْمَدِینَهِ لِتُخْرِجُواْ مِنهَْا أَهْلَهَا  فَسَوْفَ تَعْلَمُونَ(۱۲۳) لَأُقَطِّعَنَّ أَیْدِیَکُمْ وَ أَرْجُلَکُم مِّنْ خِلَافٍ ثُمَّ لَأُصَلِّبَنَّکُمْ أَجْمَعِینَ(۱۲۴)قَالُواْ إِنَّا إِلىَ‏ رَبِّنَا مُنقَلِبُونَ(۱۲۵) وَ مَا تَنقِمُ مِنَّا إِلَّا أَنْ ءَامَنَّا بَِایَاتِ رَبِّنَا لَمَّا جَاءَتْنَا  رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبرًْا وَ تَوَفَّنَا مُسْلِمِین‏ ــــــ  فرعون گفت: آیا پیش از آنکه من به شما رخصت دهم به او ایمان آوردید؟ این حیله‏اى است که درباره این شهر اندیشیده‏اید تا مردمش را بیرون کنید. به زودى خواهید دانست. (۱۲۳) دستها و پایهایتان را به خلاف یکدیگر خواهم برید و همگیتان را بر دار خواهم کرد. (۱۲۴) گفتند: ما به نزد پروردگارمان باز مى‏گردیم. (۱۲۵) خشم بر ما نمى‏گیرى، جز آنکه چون نشانه‏هاى پروردگارمان بر ما آشکار شد به آنها ایمان آوردیم. اى پروردگار ما، بر ما شکیبایى ببار و ما را مسلمان بمیران. » (الاعراف)

« قَالَتْ یَأَیهَُّا الْمَلَؤُاْ إِنىّ‏ِ أُلْقِىَ إِلىَ‏َّ کِتَابٌ کَرِیمٌ(۲۹) إِنَّهُ مِن سُلَیْمَانَ وَ إِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ(۳۰)أَلَّا تَعْلُواْ عَلىَ‏َّ وَ أْتُونىِ مُسْلِمِین‏ ــــــ (ملکه سباء ) گفت: اى بزرگان، نامه‏اى گرامى به سوى من افکنده شد. (۲۹) نامه از سلیمان و چنین است: «به نام خداى بخشاینده مهربان.» (۳۰)  بر من برترى مجویید و در حالی مسلمانی (به تسلیم ) نزد من بیایید.» (النمل)

« وَ وَصَّى بِها إِبْراهیمُ بَنیهِ وَ یَعْقُوبُ یا بَنِیَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ لَکُمُ الدِّینَ فَلا تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ ـــــــ  ابراهیم به فرزندان خود وصیّت نمود و نیز یعقوب که : اى فرزندان من! خدا براى شما این دین را برگزیده است، مبادا بمیرید در حالی که مسلمان نیستید» (البقره:۱۳۲)

« فَلَمَّا أَحَسَّ عیسى‏ مِنْهُمُ الْکُفْرَ قالَ مَنْ أَنْصاری إِلَى اللَّهِ قالَ الْحَوارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ اشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُون‏ ــــــ چون عیسى دریافت که به او ایمان نمى‏آورند، گفت: چه کسانى در راه خدا یاران من هستند؟ حواریان گفتند: ما یاران خداییم ؛ به خدا ایمان آوردیم. پس شهادت ده به اینکه ما مسلمانیم (تسلیم خداییم) » (آل عمران:۵۲)

در این آیات شریفه خداوند متعال عمد دارد که درباره ی متدیّنان تمام ادیان گذشته واژه ی اسلام و مسلمان را به کار ببرد ؛ در حالی که کلمات دیگری نیز هستند که می توانند همین معنا را افاده نمایند.امّا خداوند عمداً این واژه را استعمال می کند تا بفهماند که حقیقت دین یکی است و آن نیز اسلام و تسلیم شدن در برابر خداوند متعال می باشد.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
5 1 vote
Article Rating
Rating: 4.2/5. From 29 votes.
Please wait...
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
3 سال ها پیش

کتابش صحف دیگه بیشتر توضیح بده ولی خوبه

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x