سرخط خبرها

زمان بر چند نوع است ؟

پرسش:
امام سجاد )ع) تو صحیفه به ماه میکه: اى دائب السریع! یعنى ماه با سرعت حرکت میکنه؟ منظور از سریع جیه؟ میشه سرعت ماه رو بهم بکین؟ هر جى کشتم تو اینترنت نبود! اکه لطف کنین ممنون میشم.

پاسخ:
منظور حرکت سریع نیست، بلکه گذر سریع است.
وقتی شما در اتاق انتظار نشسته اید و نفراتی قبل از شما در نوبت هستید، گذر زمان را کند احساس می کنید، به نحوی که یک ساعت در نظر شما چندین ساعت جلوه می کند. از آن سو وقتی دارید به یک سریال جذّاب نگاه می کنید، وقتی سریال تمام می شود احساس می کنید که خیلی زود تمام شد، در حالی که زود تمام نشده، بلکه شما احساس می کنید که زمان با سرعت سپری شده است.
توجّه فرمایید که زمان، بر چهار گونه است:
۱ـ زمان فلسفی، که گذر آن ربط چندانی به احساس ما ندارد.
۲ـ زمان فیزیکی که گذر آن هم ربطی به احساس ما ندارد.
۳ـ زمان زیستی، که در بدن موجودات زنده وجود دارد و عملکرد دستگاههای بدن را تنظیم می کند. این زمان روی احساس ما تأثیر دارد، ولی زمانی تأثیرش را می فهمیم که عملکرد این ساعت را به هم بزنیم؛ مثلاً با بر هم زدن زمان خواب یا غذا خوردن و امثال آن.
۴ـ زمان روانشناختی؛ که مربوط به می شود به احساسات ما.
مثالهایی که در بالا گفتیم، مربوط بودند به همین زمان روانشناختی. امام سجّاد(ع) نیز از این زمان سخن گفته اند. یعنی برای کسی که روزه گرفتن را دوست دارد و عاشق ماه رمضان است، یک ماه مثل یک هفته سپری می شود؛ و بر عکس، برای آنها که حال روزه گرفتن ندارند، یک ماه رمضان مثل چندین ماه می گذرد.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x