سرخط خبرها

چرا حضرت یعقوب یوسف رابیشتر دوست می داشت مگر این تبعیض نیست ?مگر شفارش نشده بین فرزندانتان تبعیض نداشته باشید ?

پرسش:
چرا حضرت یعقوب یوسف رابیشتر دوست می داشت مگر این تبعیض نیست مگر شفارش نشده بین فرزندانتان تبعیض نداشته باشید.

پاسخ:
این عین عدالت است. افراد را باید به مقدار ایمانشان دوست داشت. لذا اگر فرزند کسی یا برادر و خواهر یا والدین کسی کافر باشند، حتّی حقّ ندارد یک ذرّه هم آنها را دوست بدارد بلکه باید از آنها متنفّر باشد؛ البته باید مراعات احترام آنها را بکند، امّا احترام گذاشتن چیزی غیر از محبّت داشتن است.
« یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آباءَکُمْ وَ إِخْوانَکُمْ أَوْلِیاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْکُفْرَ عَلَى الْإیمانِ وَ مَنْ یتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ فَأُولئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ـــــ اى کسانى که ایمان آورده‏اید! هر گاه پدران و برادران شما، کفر را بر ایمان ترجیح دهند، آنها را ولىّ ( دوست و یاور و تکیه‏گاه) خود قرار ندهید! و کسانى از شما که آنان را ولىّ خود قرار دهند، ستمگرند.» (التوبه:۲۳)
بلی اگر دو فرزند، از نظر ایمان و کمالات الهی با هم برابر باشند و پدر یا مادر، یکی را بیش از دیگری دوست بدارد، تبعیض است.
حضرت یعقوب(ع) یوسف را به اندازه ای که لیاقتش را داشت دوست داشت نه بیش از لیاقتش؛ دیگر برادران را هم به اندازه ی لیاقتشان دوست داشت نه کمتر. لذا بعد از یوسف(ع) باز آن حضرت، بنیامین را بیش از دیگر پسرانش دوست داشت. چون او ایمان برتری داشت. مردان خدا، ملاک محبّتشان ایمان است نه روابط فامیلی و امثال این امور اعتباری.
البته پدر و مادری که فرزند مؤمنتر را بیشتر دوست دارند، لزومی ندارد که آن را آشکار کنند. چون ممکن است حسد دیگر فرزندان را بر انگیزد، همان گونه که حضرت یعقوب(ع) محبّتش را به یوسف(ع) آشکار نمود و برادران بر او حسد کردند. البته یعقوب(ع) نمی توانست محبّتش را پنهان کند. چون طبق آن خوابی که یوسف(ع) دیده بود، که خورشید و ماه و ستارگان بر او سجده می کنند، مقام یوسف(ع) بالاتر از مقام خود یعقوب(ع) بوده است؛ چون تأویل خورشید همان یعقوب(ع) بود. لذا حضرت یعقوب(ع) محبّتش به یوسف(ع) خیلی خیلی زیاد بود، حتّی او را از خودش هم بیشتر دوست می داشت. لذا توان کتمان چنان عشق عمیقی را نداشت. البته یعقوب(ع) تا آنجا که می توانست، محبّتش را مخفی می نمود امّا هر چه می کرد، تشعشعات آن عشق الهی خود را نمودار می ساخت.
یعقوب(ع) اساساً یوسف را نمی دید، بلکه اسم الجمیل را در وجود یوسف(ع) متجلّی می دید؛ یعنی خدا را با اسم الجمیل در یوسف(ع) مشاهده می کرد؛ و این عشقی نیست که بتوان پنهانش نمود. مگر می شود که آیینه، نور را در خود نهان کند؟!! عاشقان خدا را زبان بریده اند و دهان دوخته اند ولی باز هم به صد زبان، غزل عشق می خوانند. دست خودشان نیست. آیینه، اگر عکس رخ یار را ننماید، آیینه نیست.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x