سرخط خبرها

اینکه گفته می شود خدا فلان امر را دوست دارد یا عاشق فلان افراد است،با بی نیازی خدا چگونه جمع می شود؟

پرسش:
اینکه گفته می شود خدا فلان امر را دوست دارد یا عاشق فلان افراد است یا روایت کنز مخفی،با بی نیازی خدا چگونه جمع می شود؟آیا علاقه مندی خدا نوع خاصیست که همراه با بی نیازیست؟چون برای ما اینگونه امور غیر قابل درک است و علاقه و دوست داشتن از نیازمندی منشا میگیرد.
پاسخ:
در انسان نیز حبّ همواره از روی نیاز نیست؛ بلکه آدمی دو گونه حبّ دارد؛ حبّی که ناشی از دارندگی و بی نیازی است، و حبّی که ناشی از ناداری و نیازمندی به داشتن است. مثلاً ما علم را دوست داریم؛ چون آن را نداریم و آن را کمال خود می دانیم؛ لذا تلاش می کنیم تا آن را دارا شویم و به این سبب کمال یابیم. امّا اینجا یک سوال مطرح است: چرا ما دوست داریم که اموری را دوست داشته باشیم؟ چرا حبّ به برخی امور، خودش محبوب ماست؟
جواب یک چیز است؛ چون ما حبّ به ذات خود داریم؛ چون ما خودمان خودمان را دوست داریم. یعنی خود ما خودش خودش را دوست. این حبّ است که ما را وا می دارد که دنبال اموری باشیم که برای ما کمال هستند. این حبّ ذات، دیگر ناشی از نیاز نیست؛ چون در این گونه حبّ، حبّ و محبّ و محبوب، هر سه یک چیزند.
حبّ خداوند متعال نیز حبّ به ذات است؛ نه حبّ زائد بر ذات. او خود را دوست دارد؛ و همه ی کمالات نیز ظهور اویند؛ لذا او غیر خود را دوست ندارد. چون اصلاً غیر او چیزی نیست. او کمال مطلق است؛ و تمام کمالات، در واقع کمالات همان کمال مطلق هستند. خدای نامحدود را بیرون نیست که در بیرون او چیزی به نام مخلوق باشد. او را درونی خالی هم نیست تا مخلوقات در درونش باشند. او را جزء هم نیست تا مخلوقات جزء او باشند. مخلوقات، عین او نیستند؛ چرا او واحد محض است و مخلوقات، کثیرند؛ و محال است واحد محض، عین کثیر باشد. پس کجایند این مخلوقات و کمالاتشان؟ اینها نیستند مگر ظهور اسماء الله؛ نیستند مگر ظهور اراده ی خدا.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 3.5/5. From 2 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x