سرخط خبرها

منشاء حکمت و فلسفه چیست ؟ چگونه فکر کرده اند و به وحدت وجود و اصالت وجود و تشکیک وجود رسیده اند؟!

پرسش:
اینکه در فلسفه می گویند فلسفه عقلی محض است و هیچ استفاده از آیه و حدیث در آن نمی شود. این یعنی چه؟! یعنی مثلا یک عده نشسته اند بدون هیچ پیش زمینه ای و خالی الذهن مطلق نشسته اند فکر کرده اند تعقل کرده اند و مثلا به وحدت وجود و اصالت وجود و تشکیک وجود رسیده اند؟! یا مثلا نشسته اند فکر کرده اند و مثلا به قاعده «الواحد» رسیده اند؟! یا مثلا فکر کرده اند و به «عقول عشره» رسیده اند؟! و سایر مباحث پیچیده فلسفی. یا نه مثلا این مباحث در آیات و روایات نیز بوده است و فلاسفه نشسته اند اینها را نظام مند کرده اند؟! چون به نظر می رسد مثلا بشر یک میلیون سال هم فکر بکند نتواند به برخی مطالب برسد. مثلا آیا خالی الذهن می شود به بحث «عقول عشره» رسید؟! یا مثلا خالی الذهن می شود به بحث اصالت وجود و تشکیک وجود رسید؟! سوال بعد آنکه مثلا اگر ملاصدرا که شاید بتوان از او به عنوان بزرگترین فیلسوف اسلامی یاد کرد را از بدو تولد در جنگل آمازون که هیچ فردی در آن زندگی نمی کند رها می کردند این فرد که بزرگ می شد مثلا بازهم به وجود خدا، ضرورت نبوت، معاد، عصمت انبیاء ع، و سایر مباحث می رسید یا خیر؟! و اگر به این مباحث می رسید آیا او که در جنگل آمازون است از خود سوال نمی کرد پس این پیامبری که من ضرورتش را اثبات کرده ام کجاست؟! یا نه چون او از اول در جائی بوده که همه می گفتند خدا وجود دارد، انبیاء ع معصومند، قیامت وجود دارد، اسلام حق است و … با این تفکر او رشد کرده و از اول درستی این مطالب در پس زمینه ذهنش نقش گرفته و با این دید مثلا رفته سراغ فلسفه و سعی کرده مطالبی را که از اول به او گفته اند مستدل کنند. در حالی که مثلا اگر همین ملاصدرا از اول در یک جامعه الحادی متولد شده بود آنوقت مثلا کتاب می نوشت و استدلال می آورد که خدا وجود ندارد یا مثلا کتاب می نوشت و استدلال می آورد که معادی وجود ندارد؟! کلا این بحث اجتماع چقدر در مباحث علمی موثر است؟! در مجموع از شما یک پاسخ کامل و جامع می خواهم.
پاسخ:
۱ـ منظور از اینکه فلسفه علم عقلی است و از آیه و حدیث استفاده نمی کند، این نیست که آیات و احادیث در پیدایش اصول و مبانی و مسائل فلسفه تأثیر نداشته اند. نه تنها دین در پیدایش اصول و مبانی و مسائل فلسفه ی اسلامی تأثیر داشته بلکه اساساً فراتر از تأثیر، بنیانگذار آن بوده است. همچنین منظور از اینکه فلسفه علم عقلی است و از آیه و حدیث استفاده نمی کند، این نیست که در کتب فلسفی از آیات و احادیث استفاده نمی شود. اگر شما به کتب فلسفی حکیم ملاصدرا و پیروان مکتب فلسفی او مراجعه فرمایید می بینید که انباشته از آیات و روایات می باشند. برای مثال، در کتاب شواهد الربوبیه، تإلیف حکیم ملاصدرا، بیش از ۳۰۰ آیه مورد استناد قرار گرفته است. کل حجم این کتاب، ۴۴۰ صفحه است.
پس منظور از اینکه فلسفه علم عقلی است و از آیه و حدیث استفاده نمی کند، چیست؟
مقصود این است که حکما در اثبات یک مدعا ـ فارغ از اینکه از کجا نشأت گرفته است ـ هیچگاه به آیه و روایت استناد نمی کنند؛ بلکه از برهان عقلی استفاده نمی نمایند. لذا اگر حکیمی مدعای برآمده از یک آیه و روایت را خواست اثبات کند، به خود آیه و روایت استناد نمی کند، بلکه از برهان عقلی استفاده می نماید. البته بسیار دیده می شود که حکما بعد از اثبات عقلی یک مدعا، به آیات و روایاتی هم استناد می کنند؛ اما این استنادات، برای اثبات نقلی نیست؛ بلکه بیشتر برای آن است که تطابق وحی و عقل را نشان دهند.
خود حکما، شدیداً بر منشاء دینی داشتن حکمت تأکید داشته آن را افتخار حکمت می دانند؛ و مذمّت نموده اند فلسفه ای را که در مقابل دین قرار گیرد. بلکه برخی حکما و حتّی برخی فقها و محدّثین ادّعا نموده اند حکمای آغازین، یا خودشان پیامبر و وصیّ پیغمبر بوده اند، یا شاگر پیامبر یا وصیّ پیغمبر بوده اند. مثلاً ایران که زایشگاه فلسفه مبتنی بر اصالت وجود و تشکیک وجود بوده است، یکی از پایگاههای انبیاء نیز بوده است؛ تا آنجا که امروز حدود یازده قبر پیغمبر در کشور عزیزمان مورد زیارت خاصّ و عامّ است؛ و صد البته تعداد انبیای موجود در ایران، بیش از اینها بوده است. لذا به احتمال قریب به یقین، حکمای ایرانی که مشهور بوده اند به پهلویّون و امروزه با عنوان فهلویّون شناخته می شوند، حکمتشان را از انبیاء گرفته اند. انبیای مدفون در ایران زمین عبارتند از:
ـ دانیال نبی در شوش ـ حَیَقوق در تویسرکان ـ اشموئیل نبی در ساوه ـ «سلام» و «سلوم» و «سهولی» و «القیا» در قزوین ـ یوشع پیامبر در اصفهان ـ حَجَی در همدان ـ قیدار نبی در زنجان ـ حزقیل در دزفول.
مصر نیز از زایشگاههای حکمت بوده؛ که در آنجا ردّ پای حضرت یوسف(ع) را می بینیم. در هند، بودا را داریم که، در اصل شخصیّتی الهی بوده، لکن در گذر زمان هم شخصیّت خودش هم تعالیمش تحریف شده اند. در برخی متون اسلامی از کسی به نام بوذاسف یاد شده که برخی آن را همان بودا دانسته اند
امّا معروفترین زایشگاه حکمت، یونان بوده، که ارسطوی حکمت گستر و افلاطون الهی و سقراط حکیم و فیثاغورث و تالس و … را در خود داشته است.
در روایتی از رسول خدا (ص) از فیلسوف شهیر یونان جناب ارسطو با عنوان پیامبر یاد شده در حالی که نه از خود او چنین ادّعایی نقل شده نه کسی به نبوّت وی قائل شده است. علّامه حسن زاده آملی در تعلیقات شرح المنظومه ، ج‏۴ ،ص۳۶۴ ، نقل نموده از کتاب محبوب القلوب دیلمی ، ص۱۴ که :«یروى فی بعض الرافدات أن عمرو بن العاص قدم من الإسکندریه على رسول (ص) فسأله عمّا رأى فی الإسکندریه، فقال: یا رسول الله رأیت أقواما یتطیلسون و یجتمعون حلقا و یذکرون رجلا یقال له أرسطاطالیس- لعنه اللّه تعالى-، فقال علیه السلام: مه یا عمرو إن أرسطاطالیس کان نبیا فجهله قومه ـــــــ روایت کرده‏اند در برخی کتب که چون عمرو بن العاص از سفر اسکندریه پیش حضرت رسول(ص) آمد ، حضرت از او پرسیدند که در اسکندریه چه دیدى ؟ عمرو گفت: یا رسول اللّه قومى را دیدم که طیلسان (شِنِل) بر دوش می اندازند و حلقه حلقه جمع مى‏شوند ، و از مردى نام مى‏بردند که نامش ارسطاطالیس است ؛ خداى لعنتش کناد! پس آن حضرت فرمودند: ساکت شو اى عمرو ! همانا ارسطاطالیس پیامبر بود امّا قومش او را نشناختند»
علّامه حسن زاده آملی همچنین در همان آدرس فرموده اند: « نقل السید الطاهر ذو المناقب و المفاخر رضی الدین على بن طاوس فی فرج المهموم قولا بأن أبرخس و بطلیموس کانا من الأنبیاء، و أن أکثر الحکماء کانوا کذلک، و إنما التبس على الناس أمرهم لأجل أسمائهم الیونانیه. ــــــ نقل نموده سیّد پاک و صاحب مناقب و مفاخر جناب علی بن طاوس در کتاب فرج المهموم قولی مبنی بر این که ابرخس و بطلمیوس هر دو از انبیاء بوده اند و اکثر حکما همین گونه بوده اند ؛ امّا امر آنها بر مردم مشتبه گشت فقط به خاطر اسمهای یونانی آنها.» و سید ابن طاوس از کبار علمای شیعه و صاحب نفس قدسیّه بود ؛ که سخنش حقیقتاً جای تأمّل دارد.
باز در همان منبع فرموده اند: « و قال صائن الدین علی بن ترکه فی مقدمه تمهید القواعد: «إن المختار عند الصدر الأوّل من الحکماء الذین هم من جمله الأصفیاء (الأنبیاء- خ ل) أو الأولیاء على ما أخبر عنه المؤرّخون کاغاثاذیمون المدعو بلسان الشرع بلقمان، و هرمس الهرامسه المدعوّ بإدریس، و فیثاغورث المدعوّ بشیث، و أفلاطن الإلهى … ـــــــ صائن الدین علی بن ترکه در مقدمه ی تمهید القواعد گفته است: « همانا قول مختار در نزد حکمای صدر اوّل ، که آنها از جمله ی اصفیاء یا انبیاء یا اولیاء بوده اند بنا بر آنچه که مورّخان از آنها خبر داده اند ، مانند اغاثاذیمون که در زبان شرع او را لقمان گویند و هرمس که در زبان شرع او را ادریس نامند و فیثاغورس که در زبان شرع او را شیث گویند و افلاطون الهی … »
همچنین گفته شده که جناب ذوالقرنین ـ که فردی دین گستر و حکمت گستر بوده ـ همان کورش هخامنشی بوده ؛ که نامش در قرآن کریم به بزرگی برده شده و گستراننده حکم خدا در زمین بوده است. تاریخ نویسان غرب نیز آن هنگام که از حمله ی کورش به غرب یاد نموده اند به عدل و داد او اعتراف نموده اند. کتیبه هایی هم که از زمان او باز مانده مملوّ از تعابیر قدسی است. سلمان فارسی نیز از اکابر حکمت بوده تا آنجا که امیرمؤمنان(ع) او را لقمان امّت اسلام نامیده اند. در شرح حال سلمان فارسی نیز سخنانی از زبان خودش و معصومین (ع) وارد شده که نشان می دهد وی در زمان فترت و جاهلیّت از هادیان الهی و مؤیّد به تأییدات غیبی بوده است. لذا وی آنگاه که رسول خدا را ملاقات نمود ، بی هیچ معرّفی حضرتش را شناخت و بی هیچ معجزه ای به آن حضرت ایمان آورد. شیخ صدوق(ره) سلمان فارسی را از اوصیای معصوم حضرت عیسی(ع) می داند؛ و معتقد است که اسم پیغمبری او برده یا اَبَی بوده است. اسم فارسی او روزبه بود؛ و اسم سلمان را رسول خدا(ص) بر وی نهاد. بنا به قولی او حدود ۴۰۰ عمر نموده و بنا به قولی دیگر، بیش از ۳۰۰ سال عمر کرده است. کمترین عمری که برایش گفته اند، ۲۵۰ سال است. لذا او یقیناً بسیاری از اوصیای عیسی(ع) را دیده است. بلکه طبق برخی روایات، او نزد سه وصیّ عیسی(ع) شاگردی نموده است.
امیر مومنان در خطبه ی نهج البلاغه ۲۲۲فرموده اند: «… وَ مَا بَرِحَ لِلَّهِ عَزَّتْ آلَاؤُهُ فِی الْبُرْهَهِ بَعْدَ الْبُرْهَهوَ فِی أَزْمَانِ الْفَتَرَاتِ عِبَادٌ نَاجَاهُمْ فِی فِکْرِهِمْ وَ کَلَّمَهُمْ فِی ذَاتِ عُقُولِهِمْ فَاسْتَصْبَحُوا بِنُورِ یقَظَه … ــــــ خداوند که نعمت‏هاى او گرانقدر است، در دوران‏هاى مختلف روزگار، و در دوران جدایى از رسالت «تا آمدن پیامبرى پس از پیامبرى دیگر» بندگانى داشته که با آنان در گوش جانشان زمزمه مى‏کرد، و در درون عقلشان با آنان سخن مى‏گفت. آنان چراغ هدایت را با نور بیدارى در گوش‏ها و دیده‏ها و دل‏ها بر مى‏افروختند، روزهاى خدایى را به یاد مى‏آورند و مردم را از جلال و بزرگى خدا مى‏ترساندند. آنان نشانه‏هاى روشن خدا در بیابان‏هایند، آن را که راه میانه در پیش گرفت مى‏ستودند، و به رستگارى بشارت مى‏دادند، و روش آن را که به جانب چپ یا راست کشانده مى‏شد، زشت مى‏شمردند، و از نابودى هشدار مى‏دادند، همچنان چراغ تاریکى‏ها، و راهنماى پرتگاه‏ها بودند. »
خلاصه آنکه:
ریشه حکمت در تعالیم انبیاست؛ و در این باره حکما به حضرت ادریس(ع) ارادتی ویژه دارند؛ و آن حضرت را نخستین مدرّس حکمت می شناسند. در احادیث نیز از آن حضرت با همین عنوان یاد شده است. گویند واژه ی «درس» و «تدریس» از نام آن بزرگوار اقتباس شده است. چرا که حضرتش بنیانگذار خطّ و نوشتار بوده است. بنیانگذار علم نجوم را هم آن جناب می دانند.
خود جناب ملاصدرا نیز در چندین کتابش تصریح نموده که ابتدا اصالت الماهوی بوده است؛ آنگاه که به تبعید می شود و در روستای کهک ـ که امروز از شهرهای استان قم است ـ ساکن می شود، حدود پانزده سال مشغول ریاضات شرعیّه می شود و هفت بار با پای پیاده به حجّ می رود؛ و در اثر این ریاضات شرعیّه دروازه های ملکوت به رویش گشوده می گردد؛ و حکمت متعالیه را تأسیس می نماید. شیخ اشراق نیز مشابه همین تعابیر را در مورد حکمه الاشراق دارد. گویند وی هرگاه در حلّ مسأله ای فرو می مانده، مخفیانه وارد قم می شده و به حضرت معصومه(س) متوسّل می گشت و مسائل برایش حلّ می گشت. در مورد ابن سینا نیز آمده که وی هر گاه در مسأله ای فرو می ماند، دو رکعت نماز می گزارد و مسأله اش حلّ می شد.

۲ـ آیا اگر ملاصدرا در کشوری الحادی یا در منطقه ای دور از تمدّن بود، باز هم به وجود خدا و دین پی می برد؟
مشابه های ملاصدرا حقیقتاً در چنین فضاهایی بوده اند، و به حقیقت راه یافته اند. سقراط و افلاطون و ارسطو در سرزمین شرک بوده اند؛ و میان خدایان یونانی زندگی کرده اند؛ امّا باز هم به حقایق رسیده و موحّد گشته اند. خود ملاصدرا اصالت الماهوی بود؛ وقتی از تمدّن دور شد، تازه به حقایق جدیدی دست یافت.
واقع مطلب آن است که عقل، قادر است اصول دین را دریابد؛ امّا در فروعش فرو می ماند. لذا اگر عاقلی دور از دستبرد تعالیم غلط قرار گیرد، به وجود خدا و ضرورت وجود دین پی می برد و در پی یافتن دین حقّ بر می آید. در غرب نیز بوده اند کسانی که خودشان به توحید رسیده اند. برخی تازه مسلمانهای غربی، ابتدا کاملاً بی دین شده اند و آنگاه مسلمان گشته اند. برخی از اینها گفته اند که آیین مسیحیّت و تثلیث را خلاف عقل یافته اند، لذا به کلّی دین را کنار نهاده اند؛ آنگاه با عقل دریافته اند که خدایی وجود دارد؛ و یافته اند که او باید دین حقّی روی زمین داشته باشد. لذا دنبال یافتن آن دین گشته و به اسلام رسیده اند.
در روایات آمده که در زمان حضرت ادریس(ع) مردم شدیداً در مورد خدا به شکّ افتادند؛ لذا عدّه ای از حقیقت جویان گرد هم آمده و دریافتند که باید خدایی باشد؛ و ادریس(ع) نیز از این دسته بود. آنگاه در صدد برآمدند که در برابر آن خدا سر بر زمین گذارند و از او بخواهند که هدایتشان کند. پس چنین نمودند و از آن میان بر ادریس(ع) وحی نازل شد؛ و به نبوّت برگزیده گشت. سایر انبیاء نیز اغلب در بطن و متن شرک بزرگ شده اند؛ امّا از همان کودکی یافته اند که شرک عقیده ی باطلی است. لذا قبل از نبوّتشان و برخلاف تمام تعالیم زمانشان منتقد شرک شده اند.

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

دیدگاه ها