سرخط خبرها

روز قیامت ۱۰۰۰سال است، چطور میشود خدا بندگانش را اذیت کند ؟

پرسش:
۱-در قران آمده است که روز قیامت ۱۰۰۰سال است،خدای به این مهربانی و خوبی چطور میشود که میخواهد در این سالها بنده های خوبش انقدر بترسند و اذیت شوند؟(با توجه به اینکه روز قیامت خیلی وحشتناک است و کوهها مثل پنبه هلاجی شده میشوندو حتی مادر بچه خود را رها میکندو…)
۲-روز قیامت برای همه ی بندگان ترسناک است؟(یا فقط برای مومنان واقعی ترسناک نیست؟)
پاسخ:
۱ـ خلط فرموده اید بین لحظه ی قیامت و عالم آخرت (محشر). لحظه ی قیامت که لحظه ی نابودی زمین و در هم فروریختن عالم مادّه است، بسیار کوتاه می باشد؛ لذا در آیات، از آن با عنوان ساعت یاد می شود که به مدّت زمان کوتاه گفته می شود. ضمناً در این زمان فقط آخرین مردمان زمین در آن حضور دارند نه همه مردم از آدم تا قیامت. امّا صحنه ی محشر از لحظه ی مرگ شروع می شود تا لحظه ی ورود به بهشت یا جهنّم. این برهه است که هزاران سال به طول می انجامد.
البته توجّه شود که در عالم برزخ و آخرت، مادّه وجود ندارد؛ و ابدان آن عالم، اجسامی غیر مادّی اند؛ تقریباً شبیه آن ابدانی که در خواب می بینیم. حتّی زمین و خاک و میوه ها و آتشهای ان عالم نیز جسمانی ولی غیر مادّی اند. البته اکثر مردم از فهم تفاوت جسم و مادّه عاجزند؛ لذا جسم و مادّه را یکی می انگارند. برای فهم تفاوت این دو حکمت آموزی باید. لذا در عالم آخرت، در عین اینکه جسم و ابدان جسمانی وجود دارند، امّا خبری از زمان به معنی رایج آن در دنیا نیست. چون زمان، مقدار حرکت است؛ و حرکت نیز از لوازم وجود مادّه است. لذا موجودات اخروی نه حرکت به معنای دنیایی آن دارند و نه زمان. امّا حسّ زمان در اهل آخرت وجود دارد؛ که آن را زمان روانشناختی گویند. شاید متوجّه شده باشید که وقتی انسان منتظر چیزی است احساس می کند که زمان بسیار کند می گذرد. یا وقتی در متن واقعه ای خوش قرار دارد، احساس می کند که زمان بسیار تند می گذرد. در آخرت نیز این حسّ وجود دارد. آنها که وضع اعتقادات و اخلاقیّات و اعمالشان خوب است، گویی کلّ مسیر از مرگ تا بهشت را در ثانیه یا یک دقیقه یا یک ساعت یا یک نصف روز گذرانده اند. در حالی که برای کفّار، همیم برهه به اندازه ی پنجاه هزار سال جلوه می کند.
در روایات هست که عالم آخرت را پنجاه موقف( ایسگاه) است که هر موقفی هزار سال طول می کشد. امّا نه برای بندگان خوب خدا؛ بلکه برای آنها که عمر خود را به هرزگی و دنیازدگی گذرانده اند. چرا که آخرت، باطن دنیاست. لذا آنکه در اینجا دل به دنیا نبسته آنجا نیز بی آنکه در مواقف معطّل شود، سریع از آنها گذر خواهد نمود؛ تا آنجا که طبق برخی از روایات، بعضی از اهل بهشت وقتی وارد بهشت می شوند، ملائک از آنها می پرسند: مواقف را چگونه گذراندی و چگونه از جهنّم گذر کردی؟ او جواب می دهد که من چیزی ندیدم؛ یعنی چنان با سرعت از مواقف و جهنّم عبور نموده که متوجّه چیزی نشده است. اینها کسانی هستند که بی حساب وارد بهشت می شوند. برخی دیگر نیز هستند که حساب دارند؛ لکن حسابی سبک و سریع. چرا که حساب هر کسی باز خوانی مقدار دلبستگی اوست به دنیا. آنکه بند بند وجودش را به دنیا بسته به همان مقدار نیز باید حساب پس بدهد؛ امّا آنکه هیچ دلبستگی به دنیا ندارد، روشن است که چیزی برای پس دادن ندارد. روزی رسول خدا(ص) ابوذر و سلمان را فراخواندند و به هر کدام کیسه ای سکّه دادند؛ و فرمودند آن را هر گونه می خواهید خرج کنید. سلمان به محض آنکه از خانه بیرون آمد، فقیری را دید، و کیسه را بی آنکه باز کند و بداند در آن چیست، یکجا به فقیر داد. امّا ابوذر، سکّه سکّه ی آن را در اموری گوناگون خرج نمود. چند روز بعد، رسول خدا(ص) هر دو را فراخواندند و دستور دادند سنگی را بر روی آتش داغ کنند. آنگاه به سلمان فرمودند: با پای برهنه روی سنگ بایست و بگو که سکّه ها را چه کردی! او با سرعت روی سنگ جهید و سریع گفت: به فقیر دادم؛ و سریع پایین آمد بی آنکه حرارت سنگ فرصت نفوذ به پایش را داشته باشد. آنگاه به ابوذر نیز چنین امری نمودند. ابوذر بر روی سنگ رفت و در حالی که بالا و پایین می جهید، یک به یک موارد مصرف سکّه را برشمرد؛ و بعد مدّتی نسبتاً طولانی پایین آمد؛ و البته یقیناً آن زمان برای خود او خیلی طولانی تر جلوه کرد است تا برای تماشاگران. آنگاه رسول خدا(ص) فرمودند: حساب آخرت نیز این گونه است.
خداوند متعال همین معنا را چه زیبا فرموده است:
« یا أَیُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّکَ کادِحٌ إِلى‏ رَبِّکَ کَدْحاً فَمُلاقیهِ (۶) فَأَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ بِیَمینِهِ (۷) فَسَوْفَ یُحاسَبُ حِساباً یَسیراً (۸) وَ یَنْقَلِبُ إِلى‏ أَهْلِهِ مَسْرُوراً (۹) وَ أَمَّا مَنْ أُوتِیَ کِتابَهُ وَراءَ ظَهْرِهِ (۱۰) فَسَوْفَ یَدْعُوا ثُبُوراً (۱۱) وَ یَصْلى‏ سَعیراً (۱۲) إِنَّهُ کانَ فی‏ أَهْلِهِ مَسْرُوراً (۱۳) إِنَّهُ ظَنَّ أَنْ لَنْ یَحُورَ (۱۴) بَلى‏ إِنَّ رَبَّهُ کانَ بِهِ بَصیراً (۱۵) فَلا أُقْسِمُ بِالشَّفَقِ (۱۶) وَ اللَّیْلِ وَ ما وَسَقَ (۱۷) وَ الْقَمَرِ إِذَا اتَّسَقَ (۱۸) لَتَرْکَبُنَّ طَبَقاً عَنْ طَبَقٍ (۱۹) فَما لَهُمْ لا یُؤْمِنُونَ (۲۰) وَ إِذا قُرِئَ عَلَیْهِمُ الْقُرْآنُ لا یَسْجُدُونَ (۲۱) بَلِ الَّذینَ کَفَرُوا یُکَذِّبُونَ (۲۲) وَ اللَّهُ أَعْلَمُ بِما یُوعُونَ (۲۳) فَبَشِّرْهُمْ بِعَذابٍ أَلیمٍ (۲۴) إِلاَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَهُمْ أَجْرٌ غَیْرُ مَمْنُون‏ ـــــــــــ اى انسان! تو با تلاش و رنج بسوى پروردگارت مى‏روى و او را ملاقات خواهى کرد! (۶) پس کسى که نامه ی اعمالش به دست راستش داده شود، (۷) به زودى حساب آسانى براى او مى‏شود، (۸) و خوشحال به اهل و خانواده‏اش بازمى‏گردد. (۹) و امّا کسى که نامه ی اعمالش به پشت سرش داده شود، (۱۰) به زودى فریاد مى‏زند واى بر من که هلاک شدم. (۱۱) و در شعله‏هاى سوزان آتش مى‏سوزد. (۱۲) چرا که او در میان خانواده‏اش پیوسته مسرور بود. (۱۳) او گمان مى‏کرد هرگز بازگشت نمى‏کند.(۱۴) آرى، پروردگارش نسبت به او بینا بود.(۱۵) سوگند به شفق، (۱۶) و سوگند به شب و آنچه را جمع‏آورى مى‏کند، (۱۷) و سوگند به ماه آن گاه که بَدر کامل مى‏شود، (۱۸) که همه ی شما پیوسته از حالى به حال دیگر منتقل مى‏شوید. (۱۹) پس چرا آنان ایمان نمى‏آورند؟! (۲۰) و هنگامى که قرآن بر آنها خوانده مى‏شود سجده نمى‏کنند؟! (۲۱) بلکه کافران پیوسته آیات الهى را انکار مى‏کنند. (۲۲) و خداوند آنچه را در دل پنهان مى‏دارند بخوبى مى‏داند. (۲۳) پس آنها را به عذابى دردناک بشارت ده! (۲۴) مگر کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، که براى آنان پاداشى است قطع‏نشدنى» (انشقاق)

۲ـ از مباحث سابق معلوم گشت که مؤمنان حقیقی را ترس و حزنی از حساب آخرت نیست؛ و پای حساب معطّل نمی شوند. حتّی در لحظه ی وقوع قیامت و لحظه ی حشر نیز مومنان حقیقی شادمانند. خداوند متعال می فرماید:
« فَإِذا جاءَتِ الصَّاخَّهُ (۳۳) یَوْمَ یَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخیهِ (۳۴) وَ أُمِّهِ وَ أَبیهِ (۳۵) وَ صاحِبَتِهِ وَ بَنیهِ (۳۶) لِکُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ یَوْمَئِذٍ شَأْنٌ یُغْنیهِ (۳۷) وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ مُسْفِرَهٌ (۳۸) ضاحِکَهٌ مُسْتَبْشِرَهٌ (۳۹) وَ وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ عَلَیْها غَبَرَهٌ (۴۰) تَرْهَقُها قَتَرَهٌ (۴۱) أُولئِکَ هُمُ الْکَفَرَهُ الْفَجَرَه ــــــ هنگامى که آن صداى مهیب (صیحه ی رستاخیز) بیاید، (۳۳) در آن روز که انسان از برادر خود مى‏گریزد، (۳۴) و از مادر و پدرش، (۳۵) و زن و فرزندانش؛ (۳۶) در آن روز هر کدام از آنها وضعى دارد که او را کاملاً به خود مشغول مى‏سازد. (۳۷) چهره‏هایى در آن روز گشاده و نورانى است، (۳۸) خندان و مسرور است؛ (۳۹) و صورتهایى در آن روز غبارآلود است، (۴۰) و دود تاریکى آنها را پوشانده است، (۴۱) آنان همان کافران فاجرند» (سوره عبس).
این آیات به وضوح گواهی می دهند که مومنان حقیقی حتّی در آن لحظات سخت نیز شادمان و مسرورند.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.3/5. From 7 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x