سرخط خبرها

آیا مسلمان گناهکار ، شیطان پرست است ؟

پرسش:
این سوال را یک شیطان پرست از من پرسید:
اگر به عقیده شما مسلمانان بهشت و جهنمی وجود دارد،پس چرادر جامعه اسلامی(ایران)این همه دزدی،بی حجابی،ربا خواری و …. وجود دارد.
فرق من که دنیای پس از مرگ را قبول ندارم و این کارها را انجام میدهم و تو که ادعای مسلمانی میکنی چه فرقی است؟

پاسخ:
۱ـ هیچ فرقی بینشان نیست. مسلمان گناهکار، همان شیطان پرست است. در منطق قرآن، چیزی به نام «مسلمان گناهکار» وجود ندارد؛ بلکه هر گناهی از شیطان است؛ و هر گناهکاری در زمان گناه کردن، شیطان پرست است.
لذا «مسلمان گناهکار» تعبیری است مغالطی مثل تعبیر «دایره ی چهار ضلعی». مسلمان از سلم است به معنی تسلیم محض خدا بودن؛ و گناه یعنی تسلیم خدا نبودن و تسلیم شیطان بودن. پس «مسلمان گناهکار» یعنی «تسلیم خدایی» که «تسلیم خدا» نیست؛ و این یعنی تناقض درونی. بنا بر این، تعبیر «مسلمان گناهکار» مثل تعبیر «دایره چهارضلعی» تعبیری است پارادوکسیکال.
گناهکار بودن یعنی تسلیم شیطان بودن، و مسلمان بودن یعنی تسلیم خدا بودن، و پرستش یعنی تسلیم. پس گناهکار یعنی شیطان پرست و مسلمان یعنی خدا پرست. لذا مسلمان بودن با گناهکار بودن با هم جمع نمی شوند. پس کسی که تمام عمرش گناه می کند، تمام عمرش شیطان پرست است؛ و آنگاه گاه گناه می کند و گاه گناه نمی کند، او به گاه گناه کردن، شیطان پرست است و به گاه گناه نکردن، خدا پرست می باشد. پس محال است کسی در آنْ واحد هم مسلمان باشد هم گناهکار.
بر همین اساس، خداوند متعال وقتی می خواهد بندگان را از گناه نهی کند، می گوید: « شیطان را نپرستید!»
« وَ امْتازُوا الْیوْمَ أَیهَا الْمُجْرِمُونَ (۵۹) أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَیکُمْ یا بَنی‏ آدَمَ أَنْ لا تَعْبُدُوا الشَّیطانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ (۶۰) وَ أَنِ اعْبُدُونی‏ هذا صِراطٌ مُسْتَقیمٌ ـــــ جدا شوید امروز اى گنهکاران! (۵۹) آیا با شما عهد نکردم اى فرزندان آدم که شیطان را نپرستید، که او براى شما دشمن آشکارى است؟! (۶۰) و اینکه مرا بپرستید که راه مستقیم این است؟!» (یس)
اگر کسی حقیقتاً معاد را قبول داشته باشد گناه نمی کند مگر اینکه دیوانه بوده باشد. پس اگر کسی دیوانه نیست و گناه هم می کند، قطعاً معاد را باور ندارد، اگر چه در ذهن و زبان، معاد را قبول کرده باشد. باور داشتن چیزی است و دانستن چیزی دیگر. آنچه کارساز است، باور داشتن (ایمان) است نه دانستن. همه ی مردم می دانند که مردگان هیچ خطری ندارند، امّا اغلب مردم جرأت ندارند شب را در کنار جنازه ی یک انسان بخوابند. چرا؟ چون باور نکرده اند که مرده بی خطر است. امّا مرده شورها، به راحتی می توانند شب را در میان انبوه جنازه ها هم بخوابند. چون باور دارند که مرده بی خطر است. این است فرق علم و ایمان. اغلب مردم، می دانند که معادی هست ولی ایمان ندارند که معادی هست. اگر ایمان داشتند، دیگر گناه نمی کردند.

۲ـ آیا جامعه ی ایران، جامعه ی اسلامی است؟
جامعه ی ایرانی، جامعه ی نیمه اسلامی است؛ یعنی اغلب مردمش گاهی مسلمانند و گاهی شیطان پرست. ولی در معدّل، جنبه ی مسلمانی اش قویتر است.

۳ـ آیا جوامع غربی، جامعه ی شیطانی اند؟
در جوامع غربی نیز اغلب مردم، گاه گناه می کنند و گاه کارهای نیک می کنند. لذا شیطان پرست خالص نیستند؛ امّا در معدّل، جنبه ی شیطانی پرستی آن جوامع، غالب است.

نتیجه:
فرق جامعه ی ایران با جوامع غربی در این نیست که آنها صد در صد شیطان پرست هستند و ما صد در صد خدا پرست، بلکه فرقشان در این است که در جامعه ی ایرانی، جنبه ی خداپرستی قویتر است در حالی در جوامع غربی، جنبه ی شیطان پرستی قویتر است.
مثلاً در بحث حجاب، غربی ها هم قطعاً حجاب دارند و لخت مادرزاد نمی گردند، لکن حجابشان کامل نیست؛ مثلاً بسیاری از زنانشان پاها و بازوها و بخشی سینه و سر را نمی پوشانند؛ یعنی تقریباً پنجاه درصد بدنشان حجاب دارد؛ البته در برخی به ۶۰ درصد یا ۷۰ درصد یا بیشتر هم می رسد؛ امّا صد در صد حجابی، تقریباً ندارند کما اینکه صد در صد بی حجاب هم تقریباً ندارند. در حالی که در ایران، عدّه ای صد در صد حجابی اند، عدّه ای ۹۵ درصد حجابی اند، عدّه ای ۹۰ درصد و … و نداریم گروهی که صد در صد بی حجاب باشند. در خیابانهای ایران، تقریباً زنی یافت نمی شود که تمام سرش یا بخش قابل توجّهی از سینه یا بازوانش یا پاهایش بیرون باشد. لذا معدّل بی حجابی در ایران، خیلی کمتر از غرب است.
در قتل و جنایت نیز جامعه ی ایرانی خیلی پاکتر از غرب است. در دزدی و رباخواری و … هم قطعاً ایرانی ها کمتر از غربی ها مبتلا هستند.
البته شکّ نیست که اگر اسلام بیشتر در جانها نفوذ کند، پاکی ها نیز بیشتر می شوند. لذا در بین ایرانی ها کسانی هم وجود دارند که صد در صد مسلمانند و در عمرشان یک گناه هم نکرده اند؛ کسانی مثل آیه الله بهجت یا آیه الله بهاء الدینی که قبل از سنّ بلوغ چشم بصیرت داشته اند.

Print Friendly, PDF & Email
1 1 vote
Article Rating
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
6 ماه ها پیش

البته این بدان معنا نیست که هر کسی مرتکب گناه می­شود ایمان به معاد ندارد و کافر است. برخی افراد نیز یا به سبب اینکه ایمانشان ضعیف است یا گرفتار غفلت هستند مرتکب گناه می­شوند.پس اینکه گفته شده مومن گناه کار شیطان پرست است صحیح نیست فقط معصومین از گناه مبرا هستند و در روایات هم به مومن گناهکار اشاره شده برادر

محمد
1 ماه پیش
Reply to  مدیر

گنهکاران مومن و مسلمان شیطان پرست محسوب نمی‌شوند این حرف من نیست حرف کارشناس اعتقادات سایت حوزه علمیه قم می‌باشد سایت پاسخگو

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x