سرخط خبرها

آیا این که پیامبر بزرگوار اسلام فرمودند بیشتر زن ها به جهنم میروند ، مطلب درستی است ؟

پرسش چرا پیامبر بزگوار اسلام فرمودند بیشتر زنها به جهنم میروند ? تکلیف ما در این رابطه چیست و چه کنیم که ما از این دسته نباشیم؟
پاسخ:

در روایات آمده:
قال رسول الله(ص): « … وَ الَّذِی بَعَثَنِی بِالْحَقِّ نَبِیاً وَ رَسُولًا لَقَدْ بَعَثَنِی [رَبِّی‏] الْمَقَامَ الْمَحْمُودَ فَعَرَضَنِی عَلَى جَنَّتِهِ وَ نَارِهِ فَرَأَیتُ أَکْثَرَ أَهْلِ النَّارِ النِّسَاءَ فَقُلْتُ یا حَبِیبِی جَبْرَئِیلُ وَ لِمَ ذَلِکَ فَقَالَ بِکُفْرِهِنَّ فَقُلْتُ یکْفُرْنَ بِاللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَقَالَ لَا وَ لَکِنَّهُنَّ یکْفُرْنَ النِّعْمَهَ فَقُلْتُ کَیفَ ذَلِکَ یا حَبِیبِی جَبْرَئِیلُ فَقَالَ لَوْ أَحْسَنَ إِلَیهَا زَوْجُهَا الدَّهْرَ کُلَّهُ لَمْ یبْدِ إِلَیهَا سَیئَهً قَالَتْ مَا رَأَیتُ مِنْهُ خَیراً قَطُّ یا حَوْلَاءُ أَکْثَرُ النَّارِ مِنْ حَطَبِ سَعِیرِ النِّسَاءِ فَقَالَتِ الْحَوْلَاءُ یا رَسُولَ اللَّهِ وَ کَیفَ ذَلِکَ قَالَ لِأَنَّهَا إِذَا غَضِبَتْ عَلَى زَوْجِهَا سَاعَهً تَقُولُ مَا رَأَیتُ مِنْکَ خَیراً قَطُّ عَسَى أَنْ تَکُونَ قَدْ وَلَدَتْ مِنْهُ أَوْلَاداً… . » (مستدرک‏الوسائل، ج۱۴ ،ص۲۴۳) ترجمه:
سوگند به خدایی که مرا به حقّ برای نبوّت و رسالت مبعوث نمود، که او به من مقام محمود داد و بهشت و جهنّم را نشانم داد. پس دیدم که اکثر اهل آتش زنان هستند. پس گفتم: ای دوست من جبرئیل! چرا این گونه است؟ جبرئیل گفت: به خاطر کفرشان. گفتم: آیا به خدا کافر می شوند؟! گفت: نه بلکه به نعمت خدا کافر می شوند(کفر نعمت می کنند). گفتم: چگونه کف نعمت می کنند ای حبیب من جبرئیل؟! گفت: اگر شوهرش به او نیکی کند به اندازه ی تمام روزگاران و به او هیچ بدی نکند، باز این زن می گوید: من از او (شوهرم) هیچ خیری ندیدم. آری ای حولاء (نام زنی است) بیشترین آتش از هیزم آتش افروز زنان است. حولاء گفت: چگونه یا رسول الله؟ رسول خدا(ص) فرمودند: چون وقتی زن بر شوهرش غضب می کند برای ساعتی(لحظه ای) می گوید: من از تو هیچ خیری ندیدم. در حالی که چه بسا از آن مرد برای او اولادی پدید آمده است.
توضیح:
یعنی اغلب زنها که جهنّمی می شوند به خاطر آن است که زحمات شوهر را انکار می کنند، و کفر نعمت می نمایند، در حالی که امنیّت زن و خوراک و پوشاک و مسکن زن و … بر عهده ی مرد است؛ که مرد برای برآوردن اینها از سر غیرت و احساس وظیفه چه تلاشها که نمی کند. لذا خدای تعالی کفران این نعمت را خیلی جدّی گرفته است. بخصوص برای آنکه این گونه قضاوت غیر منصفانه ی زنان باعث می شود زن از چشم مرد بیفتد و ارکان خانواده سست شود.
وَ قَالَ رسول الله (ص): « یا مَعَاشِرَ النِّسَاءِ تَصَدَّقْنَ وَ أَکْثِرْنَ الِاسْتِغْفَارَ فَإِنِّی رَأَیتُکُنَّ أَکْثَرَ أَهْلِ النَّارِ» (مستدرک‏الوسائل، ج۱۴، ص۳۰۹)
ترجمه:
ای گروه زنان! صدقه دهید و زیاد استفغار نمایید. چون من اکثر شما را در آتش دیدم.
توضیح:
پس اگر زنی اهل صدقه و استغفار زیاد باشد، امید است که اهل جهنّم نشود.
نتیجه:
از این دو روایت استفاده می شود که بیشتر اهل جهنّم، زنها خواهند بود؛ امّا این دو روایت، سه مشکل دارند.
نخست آنکه سند محکمی ندارند.
دوم آنکه دقیقاً معلوم نیست که آیا خطاب رسول خدا(ص) به تمام زنها در تمام زمانهاست یا خطابش به زنان زمان خودشان بوده است.
سوم آنکه معلوم نیست مراد آن حضرت، جهنّم برزخی است یا اخروی، کما اینکه معلوم نیست مرادشان جهنّم موقّتی است یا جهنّم دائمی. البته از قرائن پیداست که مرادشان جهنّم موقّت است. چون در روایت نخست ذکر شد که علّت عذاب آنها کفر نعمت است نه کفر به خدا. و کفر نعمت، عذابش دائمی نیست.
پس به احتمال قریب به یقین، منظور حضرت، این بوده که زنان زیادی جهنّم می روند ولی برای ابد در جهنّم نمی مانند؛ و علّت جهنّم رفتن آنها نیز عمدتاً کفر نعمت می باشد که عبارت است از ارج نگذاشتن به تلاشهای شوهر برای آسایش او و فرزندانش.

ـ احادیثی دیگر در این باب.
« رَوَى الْفُضَیلُ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ قَالَ قُلْتُ لَهُ شَی‏ءٌ یقُولُهُ النَّاسُ إِنَّ أَکْثَرَ أَهْلِ النَّارِ یوْمَ الْقِیامَهِ النِّسَاءُ قَالَ وَ أَنَّى ذَلِکَ وَ قَدْ یتَزَوَّجُ الرَّجُلُ فِی الْآخِرَهِ أَلْفاً مِنْ نِسَاءِ الدُّنْیا فِی قَصْرٍ مِنْ دُرَّهٍ وَاحِدَه.» (من لا یحضره الفقیه،ج‏۵ ،ص۱۳۴)
ترجمه:
فُضیل گوید: به امام صادق علیه السّلام عرض کردم: مردم می گویند بیشتر اهل دوزخ در روز قیامت زنان هستند. امام(ع) فرمودند: از کجا چنین باشد در حالى که یک مرد در آخرت با هزار تن از زنان دنیا ازدواج خواهد کرد در قصرى که از مروارید یکپارچه است.
توضیح:
یعنی تعداد زنان بهشتی، نسبت به مردان بهشتی چنان زیاد است که زنهای بهشتی با کمبود شوهر مواجه می شوند. لذا هر مرد بهشتی با هزار زن دنیایی ازدواج می کند.
از این حدیث می توان استفاده نمود که در احادیث قبلی، منظور رسول خدا(ص) جهنّم برزخی بوده است نه نه جهنّم اخروی؛ یعنی در عالم برزخ، تعداد زنان جهنّمی بیش از مردان جهنّمی است؛ امّا در آخرت، اکثر آن زنان از جهنّم نجات می یابند و وارد بهشت اخروی می شوند؛ امّا نجات یافتگان از جهنّم برزخی از بین مردان، نسبت به نجات یافتگان زن، اندکند. یعنی اغلب زنانی که در جهنّم برزخی گرفتارند، گناهانشان اساسی نبوده، لذا با عذاب برزخی پاک می شوند.

« رَوَى عَمَّارٌ السَّابَاطِی عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ أَکْثَرُ أَهْلِ الْجَنَّهِ مِنَ الْمُسْتَضْعَفِینَ النِّسَاءُ- عَلِمَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ ضَعْفَهُنَّ فَرَحِمَهُن‏» (من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۴۶۸)
ترجمه:
عمّار ساباطی گوید: امام صادق علیه السّلام فرمودند: بیشتر جمعیت بهشت از زنان مستضعفند. خداوند عزّ و جلّ علم دارد به ضعف آنها، از این جهت بر ایشان رحم نموده است.
توضیح:
یعنی چون اغلب زنان به خاطر ویژگی های زنانه و مراعات عفاف و امثال آن داری ضعف اطلاعات هستند یا به خاطر اینکه تحت تدبیر شوهر بوده اند، دستشان برای برخی خیرات باز نبوده یا به خاطر تربیت فرزندان و رسیدگی به آنها از برخی امور باز می مانند، لذا خداوند متعال برای آنها تخفیف قائل می شود و از بسیاری از گناهانشان می گذرد و برخی گناهانشان را هم خیلی جدّی نمی گیرد. از اینرو اغلب آنها با عذاب برزخی نجات می یابند؛ لذا در آخرت، اکثر بهشتیان زنان خواهند بود.
قَالَ الصَّادِقُ (ع) : «الْخَیرَاتُ الْحِسَانُ مِنْ نِسَاءِ أَهْلِ الدُّنْیا وَ هُنَّ أَجْمَلُ مِنَ الْحُورِ الْعِین‏» (من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۴۶۹)
ترجمه:
خیرات حسان (زنان نیکو و زیبا روى) زنان دنیایی هستند که از حورالعین بهشتی زیباترند.
توضیح:
خدای تعالی در آیه ی ۷۰ سوره ی الرحمن فرموده است: « فیهِنَّ خَیراتٌ حِسانٌ ـــ و در آن باغهاى بهشتى زنانى نیکو خلق و زیبایند.»
امام صادق(ع) نیز فرمودند: مراد از این زنان، حوالعین نیست، بلکه آنها همان زنان صالح دنیایی اند، که در بهشت اخروی بسیار زیباتر از حوالعین خواهند بود.
توجّه شود که در سوره ی الرحمن، خداوند متعال نعمات خود را می شمارد؛ و وقتی در مورد نعمت بهشت سخن می گوید، یکی از ویژگی های بهشت را این دانسته که در آن، زنانی نیکو خلق و زیبا هستند؛ یعنی تعداد این زنان در بهشت چنان زیادند، که تبدیل شده اند به یکی از نشانه های بهشت، تا آنجا که خدا وقتی می خواهد صفات بهشت را بشمارد، بهشت را با زنان آن معرّفی می کند.

« عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ ع قَالَ النِّسَاءُ أَرْبَعَهُ أَصْنَافٍ فَمِنْهُنَّ رَبِیعٌ مُرْبِعٌ وَ مِنْهُنَّ جَامِعٌ مُجْمِعٌ وَ مِنْهُنَّ کَرْبٌ مُقْمِعٌ وَ مِنْهُنَّ غُلٌّ قَمِل‏» (من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۳۸۶)
ترجمه:
امام صادیق(ع) نقل نمودند از پدر بزرگوارشان که فرمودند: « زنها چهار دسته‏اند: نخست بهاری و پر شکوفه یا پر باران، دوم سرشار و سرشار کننده (سرشار از خیر و حاصلخیز)، سوم آفت کوبنده ی جان، چهارم گردن بند چرمی پر از شِپش.
توضیح:
یعنی زنها چهار دسته اند:
برخی مثل بهار هستند، خوش اخلاق و خوش سلیقه و رشد دهنده ی شوهر و فرزندان.
برخی دیگر سرشار از خیر و برکت می باشند، مانند درختی پربار.
بعضی مانند آفتی هستند که اهل خانواده را افسرده و پژمرده نموده مانع از رشد افراد خانواده می شوند.
و دسته ی آخر، مانند گردنبند پر از شپش هستند که ظاهرش زیباست ولی دائماً موجب آزار و اذیّت است. اینها زنانی هستند که ظاهری زیبا دارند یا نزد دیگران خود را همسر خوبی نشان می دهند ولی در واقع مثل شپش به جان شوهر می افتند و او را می گزند.
آن دو گروه نخست، یقیناً اهل بهشتند، و این دو گروه دوم، جهنّم را ملاقات خواهند نمود.
امام(ع) در این حدیث شریف، چنان زیبا و احساسی مطلب را بیان نموده اند که گویی می خواسته اند با خود زنان سخن بگویند. چون زنان این گونه بیان را بهتر از مردان درک می کنند. امام(ع) به جای آنکه شروع کنند به شمردن صفات زنان خوب و زنان بد، صفاتی را بیان نموده اند انسان آنها را نه با عقل، بلکه با حسّ درونی خود ادراک می کند. فرموده اند اگر زنی چنان است که اخلاق و رفتار و منش او شما را به یاد بهار می اندازد یا چنان است که موقع دیدن او یاد درختی پر بار یا مزرعه ای حاصلخیز می افتید، او زن نمونه است؛ امّا اگر از رفتار و منش او یاد آفت مزارع یا گردنبند پر از شپش می افتید، او زنی جهنّمی است.

« وَ رَوَى الْأَصْبَغُ بْنُ نُبَاتَهَ عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ع قَالَ سَمِعْتُهُ یقُولُ یظْهَرُ فِی آخِرِ الزَّمَانِ وَ اقْتِرَابِ السَّاعَهِ وَ هُوَ شَرُّ الْأَزْمِنَهِ نِسْوَهٌ کَاشِفَاتٌ عَارِیاتٌ مُتَبَرِّجَاتٌ مِنَ الدِّینِ دَاخِلَاتٌ فِی الْفِتَنِ مَائِلَاتٌ إِلَى الشَّهَوَاتِ مُسْرِعَاتٌ إِلَى اللَّذَّاتِ مُسْتَحِلَّاتٌ لِلْمُحَرَّمَاتِ فِی جَهَنَّمَ خَالِدَات‏ (من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۳۹۰)
ترجمه:
اصبغ بن نباته گوید: از امیر مؤمنان علیه السّلام شنیدم که می فرمودند:
در آخر الزّمان نزدیک به قیامت زنانى ظاهر شوند: بى‏حجابان برهنگان، خود آراستگان‏ براى غیر شوهران، رها کردگان دین، داخل‏شدگان در آشوبها مایلان به شهوات ، شتاب‏کنندگان بسوى لذّات و خوشگذرانى‏ها، حلال شمارندگان محرّمات الهى، و واردشوندگان در دوزخ.
توضیح:
در این حدیث نیز امیرمؤمنان(ع) ویژگی های زنان جهنّمی آخرالزمان را بیان نموده اند که عبارتند از:
بی حجابی کلّی یا جزئی، بدن نمایی کلّی یا جزئی، آرایش در بیرون از خانه و برای غیر شوهر، دین گریزی، داخل شدن در فتنه ها و آشوبها و حرکتهای ضدّ دینی و ضدّ اجتماعی، گرایش به امور شهوانی از قبیل دوستی با نامحرم و شرکت در مهمانی های مختلط و نگاه که به فیلمها و عکسهای شهوت انگیز و گوش داد به موسیقی های شهوت انگیز و پوشیدن لباسهای شهوانی و … و گرایش به تجمّلات و محافل خوشگذارانی و بی اعتنایی به احکام دینی.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.0/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
6 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مم
1 سال پیش

اصلا قبول ندارم خدا تو قرانش گفته من حتی کافر نادان رو میبخشم چه برسه به کسی که همه رو هم قبول داشته باشه

بهي
2 سال ها پیش

چه جالب همه جا توی قران و احادیث زنان زیر ذره بین هستن!پس مردان چی؟مردان احیانا دسته بندی ندارن؟هیچ کدومشون در حق زنانشان ظلم نمیکنن؟مگه کم هستن مردانی که به زن هایشان خیانت میکنند؟
اینا جهنم نمیرن ظاهرا!!!
اون وقت میگید مرد و زن از هر لحاظ برابرند
خیر همه جا به مرد توجه شده و زنان هیچ حساب شده اند

کافر
1 سال پیش
Reply to  مدیر

ببین عزیزم با بی حجاب و بد حجاب کار نداشته باش ،یه مقاله بنویس در مورد مثلا مومن قدرت طلب، مومن مختلص ، مومن کورکورانه به دین عمل کن ،مومنی که باعث میشه مردم از دین خارج بشن ، مومن بی عمل ، مومنی که مردم براش صف میبندن دستشو ببوسن، مومن از قران پول درار

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x