سرخط خبرها

زنای ذهن چیست ؟ عواقب اخروی ان چیست ؟

پرسش:
من توی این دنیا دختری رو دوست دارم که به دلیل هم کفو نبودن امکان ازدواج رو باهاش ندارم ، برای همین حتی خواستگاریش هم نرفتم ، از جاهای گوناگون شنیدم که دختران بهشتی برتر از حوریان هستند ، میخواستم بدونم اگه ما هردومون بهشتی شدیم و من افضل تر از این خانم بودم ، من میتونم اون دنیا اونو به عقد خودم در بیارم ؟؟ در صورتی که من افضل تر از شوهرش باشم و شوهرش هم اون دنیا این خانم رو بخواد ، حق رو به کدوممون میدن ؟؟ خوده این خانم به اساس چی میتونه تصمیم بگیره که منو انتخاب کنه یا شوهر این دنیاش رو ؟؟ آیا اگه من شوهر این دنیاش رو شکست دادم و خواستم که این خانم به عقدم در بیاد ، مجبوره به عقدم در بیاد یا اینکه میتونه در حالی که مقام من برتر از خودش وشوهرشه مخالفت بکنه ؟؟

پاسخ:
می خواهم بی تعارف و بی پرده با شما بزرگوار سخن بگویم. پس اگر جنبه اش را دارید و ناراحت نمی شوید، پاسخ را بخوانید، و الّا نخوانید. چون ممکن است بعد از خواندن، نسبت به نویسنده اش دل چرکین شوید؛ و این چیزی نیست که حقیر بخواهم. چون دل چرکین شدن نسبت به فرد ناصح ـ حتّی اگر نصیحتش اشتباه باشد ـ موجب سلب توفیق می شود.
۱ـ اساساً کسی که به نامحرمی چنین دیدی دارد، اهل بهشت نمی شود. از خدای متعال حیا کنید و کسی را که همسر مشروع شما نیست در ذهنتان همسر خود فرض نکنید. این کار را در اصطلاح شرع، زنای ذهن گویند. پیامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله فرمودند: « خداوند بعضى از کارهاى انسان را آمیخته به زنا مى‏شمارد، و انسان بهانه‏اى ندارد. پس زناى چشم، نگریستن و زناى زبان سخن گفتن است».
امام صادق(ع) فرمودند: « مَا مِنْ أَحَدٍ إِلَّا وَ هُوَ یصِیبُ حَظّاً مِنَ الزِّنَاءِ فَزِنَى الْعَینَینِ النَّظَرُ وَ زِنَى الْفَمِ الْقُبْلَهُ وَ زِنَى الْیدَینِ اللَّمْسُ صَدَّقَ الْفَرْجُ ذَلِکَ أَمْ کَذَّب‏ ــــــ کسی نیست که نصیبی از زنا نداشته باشد؛ زناى چشم، نگاه کردن است؛ و زناى دهان، بوسیدن است؛ و زناى دست، لمس کردن است، چه آلت تناسلی اینها را تصدیق کند با تکذیب نماید.» یعنی چه این زناها به مرحله ی زنا با آلت تناسلی برسند یا نرسند.
یعنی هر عضوی زنای مخصوص خودش را دارد. اگر نا محرمی را لمس نمودی، با دستت زنا نموده ای؛ اگر به او نگاه نامشروع کردی، با چشمت زنا نموده ای؛ اگر به سخن او با قصد لذّت گوش کردی با گوشت زنا نموده ای؛ حتّی اگر نامش را از روی تمایل بر زبان آوردی یا بر کاغذ نوشتی، باز هم شعبه ای از زناست . پس اگر به نامحرم فکر کردی، و در ذهن خودت او را حاضر ساختی، با ذهنت زنا نموده ای.
شگفتا که زنای ذهنی می کنی و امید داری که روز قیامت این زنای تو به صورت همسری با آن نامحرم ظهور کند؟ مگر نمی دانی که نعمتها و عذابهای آخرت، ظهور اعتقادات و اخلاقیات و اعمال دنیایی ما هستند؟ آیا زنا به صورت نعمت بهشتی ظهور می کند یا به صورت عذاب جهنّم؟!! چطور زنای چشم و زنای دست و زنای آلت تناسلی و زنای گوش در آخرت به صورت عذاب جلوه گر می شوند ولی انتظار داری که زنای ذهن به صورت نعمت بهشتی و همسری با اهل بهشت ظاهر شود؟! آن هم در حالی که زنای ذهن ریشه ی تمام اقسام زنا هست. چون تا ذهن مرتکب زنا نشود سایر اعضاء مرتکب زنا نمی شوند.

۲ـ فرموده اید: « من توی این دنیا دختری رو دوست دارم »
این دوست داشتن نیست؛ بلکه هوس شیطانی است. مرد حقّ ندارد نامحرم را دوست داشته باشد جز آن موقعی که احتمال معقول بدهد که با او ازدواج کرده محرم می شود. شیطان این گونه امور قبیح را در نظر انسان، زیبا جلوه می دهد؛ تا آنجا که اسم هوس را می گذارد عشق و محبّت؛ و بلکه به آن قداست می دهد و بلکه کار را به جایی می رساند که طرف خیال می کند این گونه عشقهای شیطانی، مقدّمه برای عشق حقیقی (عشق به خدا) هستند. زهی خیال باطل. آن عشق مجازی که عرفا آن را مقدّمه ی عشق به خدا می دانند، عشق به انسان کامل است نه گرایشات ناشی از غرایز که شیطان اسمش را عشق گذاشته است. این چه عشقی است که اگر اختلالی در ترشّح هورمونهای جنسی ایجاد شود خود به خود از بین می رود؟! حتّی محبّت مادر به فرزند هم یک غریزه ی نشأت گرفته از ترشّح هورمونهاست کجا رسد علاقه ی بین زن و مرد.
خدای تعالی فرمود: « قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالْأَخْسَرینَ أَعْمالاً (۱۰۳) الَّذینَ ضَلَّ سَعْیهُمْ فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ هُمْ یحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یحْسِنُونَ صُنْعاً ــــــ (ای رسول!) بگو: آیا به شما خبر دهیم که زیانکارترین(مردم) در کارها، چه کسانى هستند؟ (۱۰۳) آنها که تلاشهایشان در زندگى دنیا گم شده؛ با این حال، مى‏پندارند کار نیک انجام مى‏دهند.» (الکهف)
خیلی از مردم چنین می باشند؛ یعنی عمری در دام شیطانند و خیال می کنند که کار خوبی هم می کنند.
خلاصه آنکه:
نگذار شیطان با این حقّه ها فریبت دهد؛ و زندگی دنیا و آخرت را به آتش بکشد. این گونه افکار نه تنها در آخرت، عواقب بدی دارند، بلکه چنین کسی حتّی بعد از ازدواج با فردی دیگر نیز همواره دلش پیش آن نامحرم خواهد بود.
بلی اگر کسی به امید اینکه با دختری ازدواج خواهد کرد دلش متمایل به او شود، ولی در عمل نتواند با او ازدواج کند؛ لذا بعد از منتفی شدن این احتمال، ذهن و دلش را از نام و یاد آن نامحرم پاک کند، خدای تعالی همین عمل نیک او یعنی پاک نمودن ذهن و دل از نام و یاد نامحرم را در بهشت برایش ظاهر می کند؛ به این صورت که آن دختر را همسر او قرار می دهد. حتّی اگر آن دختر اهل جهنّم باشد، باز خدای تعالی حورالعینی در قیافه ی او برایش ظاهر می کند به نحوی که حتّی گمان هم نمی کند که این شخص همان شخص نیست. بلکه حتّی اگر آن دختر در بهشت باشد ولی حاضر به زوجیت با این فرد نشود، باز خدای تعالی آن دختر را از چشم این فرد غایب می کند و حورالعینی در قیافه ی او را به همسری این فرد در می آورد. « إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَی‏ءٍ قَدیرٌ.»

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 3.3/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x