سرخط خبرها

وسواس و راه درمان آن را بیان فرمایید ؟

پرسش:
من وقتی غسل جنابت می کنم در طی غسل بارها دست یا پایم را دست می کشم و خیلی دیر یقین می کنم که حد لازم را به جا آورده ام و تقریبا می توانم بگویم که یقینی هم که آخر سر حاصل می شود بعد از مصرف کردن کلی آب است. در واقع وقتی جنب می شم حالتی بد روحی بعد از آن در من ایجاد می شه که آن حالت فقط با رفتن به حمام و بودن طولانی در حمام و استفاده از آب از من دور می شه و دوباره حالت پاکی به من برمی گرده. آیا بقیه هم همین طورند؟ « و من چه کنم که سریعتر بتونم حموم برم و در عین حال غسلم هم درست باشه و آن احساس پاکی هم سریعا به من بر گرده»؟ من وقتی می خوام حموم برم غصه ام می گیره؟ چرا که حموم طولانی و کاریش نمی تونم بکنم که سریعتر بیام بیرون؟ همیشه هم باید غسل کنم خسته شدم از این وضع که نمی تونم سریع بیرون بیام. یکبار دیگه هم سوال کرده بودم که شماره تلفن داده بودید اما من واقعا روم نمی شه که تلفنی، راجع بهش صحبت کنم خواهش می کنم کمکم کنید؟
پاسخ:
۱ـ بقیه در این امر مثل شما نیستند ؛ لکن کسانی چون حضرت عالی هم کم نیستند. البته پدیدار شدن حالت ناپاکی روحی بعد از جنابت ، امری طبیعی است ؛ چون در حالت جنابت ، انسان حقیقتاً از ملکوت عالم محجوب می گردد. لذا اگر برای کسی امکان غسل هم نیست ، خوب است که حدّ اقلّ وضو بگیرد تا آن حالت کراهت در پرتو نورانیّت وضو کاهش یابد.
امّا دقّت زیاده از حدّ حضرت عالی در هنگام غسل ، یقیناً از مصادیق وسواس عملی است. لذا لازم است که برای درمان آن بکوشید. برای این منظور با توجّه به روایات اهل بیت (ع) راه کار زیر را توصیه می کنیم.
الف ـ بعد از جنب شدن ، حتماً دفع بول نمایید و محلّ بول را تطهیر کنید ؛ و به بهانه ی اینکه بعداً می خواهید حمام کنید ، بدون تطهیر نمانید.
ب ـ بعد از دفع بول تا زمان رفتن به حمام ، وضو بگیرید تا کدورت جنابت بر روح شما غلبه نکند.
پ ـ بدانید که وسواس حرام و تبعیّت از ابلیس است. لذا هنگام حمام رفتن ذکر « اعوذ بالله من الشّیطان الرجیم » را بر زبان آرید و با خود عهد کنید که مطیع ابلیس نخواهید بود.
ت ـ هنگام در آوردن لباس برای استحمام ، حتماً ذکر « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم » را بر زبان جاری نمایید تا شیاطین جنّ از اطرافتان پراکنده گردند.
ث ـ بدانید که اسراف حرام می باشد ؛ و خداوند متعال در حقّ اسراف کنندگان فرموده اند: «إِنَّ الْمُبَذِّرینَ کانُوا إِخْوانَ الشَّیاطینِ وَ کانَ الشَّیطانُ لِرَبِّهِ کَفُوراً ــــ همانا اسرافکاران ، برادران شیاطینند؛ و شیطان در برابر پروردگارش، بسیار ناسپاس بود » (الإسراء:۲۷). پس بدانید که نباید زیاده از حدّ متعارف آب مصرف نمایید. در روایت است که رسول خدا (ص) بعد از شستن محلّ نجاسات از بدنشان ـ که نهایتاً یک آفتابه آب می برد ـ با سه کاسه آب غسل می نمودند. لذا مجموع آبی که آن حضرت برای غسل مصرف می نمودند ، حتّی به دو آفتابه آب هم نمی رسید. آنچه آدمی را از جنابت پاک می کند ، آب نیست بلکه اطاعت از خداست در نحوه ی اغتسال. لذا در صورت نبود آب ، این پاکی با تیمم هم حاصل می گردد.
ج ـ همواره ذکر « لا اله الّا الله » را بر زبان داشته باشید که در درمان وسواس ، مجرّب می باشد. هر چه بیشتر بهتر. هنگام گفتن این ذکر ملتفت باشید که وسواس یعنی معبود قرار دادن شیطان و نفس. پس توجّه نمایید که با این ذکر باید معبودیّت ابلیس و نفس را کنار بگذارید. اگر خدا گفته رسیدن آب به بدن و خشک نماند بدن کافی است برای صحّت غسل از همین اطاعت نمایید و زیاده از آن را فرمان ابلیس و نفس بدانید.
آنچه در غسل معتبر است این است که آب به اعضای غسل برسد و اندکی بر آن جاری شود ؛ مثلاً اندازه ی دو میلیمتر جاری شود کافی است. لذا حتّی با یک ابر خیس یا پارچه ی خیس نیز می توان غسل نمود ؛ و لازم نیست که آب در سطح بدن جریان شدید داشته باشد. جاهای مخفی بدن مثل سوراخ گوش و بینی نیز لازم نیست شسته شوند. چربی طبیعی بدن نیز مشکلی برای غسل ایجاد نمی کند. پینه ی کف پا و امثال آن نیز مشکلی برای غسل ایجاد نمی کند. دست کشیدن به اعضای وضو نیز لزومی ندارد ؛ لذا در این کار نباید افراط نمود ؛ مهمّ رسیدن آب است به اعضای غسل ؛ که این امر در زیر دوش حمام به طور طبیعی اتّفاق می افتد.
چ ـ اگر حالاتی چون غمگینی ، افسردگی ، خمودی و خستگی دارید و اگر بخصوص در زیر دنده ها و بخصوص دنده ی راست ، گهگاه احساس درد می کنید ، یا اگر چاق هستید یا صبحها احساس تلخی در دهان می کنید ، بهتر است با یک متخصّص کبد مشورت نمایید. چون گاه نارسایی های جزئی کبدی مثل چرب بودن کبد می تواند علائمی چون وسواس را در پی داشته باشد. مصرف هفته ای سه حبّه سیر می تواند برخی عوامل جسمانی وسواس را از بین ببرد. برخی مشکلات روده نیز می توانند حالت اضطراب و وسواس را موجب شوند. برای این منظور ، خوردن روزانه مقداری انجیر و زیتون و سبزیجات مفید می باشد.
ح ـ آب سیب را گرفته مقداری آب لیمو ترش ـ حدّ الامکان تازه ـ را به آن افزوده ، روزی دو لیوان میل بفرمایید. این کار را تا درمان کامل انجام دهید.
خ ـ پنجاه گرم بادام درختی را چندین ساعت در آب خیس کنید تا پوست آن به راحتی کنده شود. بعد از کندن پوست ، آنها را در مخلوط کن ریخته و سه لیوان آب همراه با سه قاشق عسل به آن اضافه نمایید. مخلوط کن را روشن نمایید و بگذارید ۵ دقیقه کار کند. مخلوط حاصله شیری سفید رنگ خواهد شد به نام شیر بادام. روزانه چند لیوان از این مخلوط میل نمایید تا درمان کامل. این معجون بسیاری از عوامل جسمی وسواس را ـ که در کبد و روده ها و مغز و شبکه عصبی است ـ از بین می برد. به این معجون می توانید موز هم اضافه کنید.
د ـ برای مدّتی عدس ، ماست ، دوغ ، ترشی ، شور ، نوشابه ، نمک زیاد ، شکلاتها و شیرینی های مصنوعی ، غذای تند ، غذاهای مانده ، غذای چرب ، سرخ کردنی و غذاهای کارخانه ای را نخورید. اگر می توانید چای را هم کنار بگذارید.
ذ ـ همه ی آنچه گفته شد زمینه سازند تا شما بزرگوار وسواس خود را کنار بگذارید ؛ لکن تیر خلاص را اراده خود حضرت عالی می زند. پس اراده کنید که مثلاً بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نخواهید ماند. ۵ دقیقه برای استفاده از صابون و شامپو ، ۵ دقیقه برای تمیز نمودن اثرات صابون و شامپو ؛ و ۵ دقیقه نیز برای غسل کردن و خشک نمودن بدن. اگر کار اضافه ای نیز دارید برای آن هم زمان اضافه کنید.
وقتی این تصمیم را گرفتید ، ابداً به حالتهای روحی خود توجّه نکنید و بدانید که غسل شما در هر حال صحیح می باشد. چون افراد وسواسی حتّی اگر ظنّ قوی هم داشته باشند که غسلشان درست نیست ، به حکم شرع ، غسلشان درست می باشد و شرعاً حقّ ندارند به ظنّ و گمان خود اعتنا کنند. بلکه بعد از انجام عمل به صورت متعارف ، حتّی اگر یقین هم بکنند که غسلشان نادرست بوده باید اعتنا نکنند. و اگر اعتنا کردند مرتکب حرام شده اند. اگر دیدید که نفستان اصرار دارد که از حکم شرع و اراده ی خودتان اطاعت نکند ، استعاذه کنید و ذکر « لا اله الّا الله » را در زبان و از عمق قلب تکرار نمایید. اگر مدّتی این رویه را پیش بگیرید ان شاء الله بهبودی حاصل خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 4.2/5. From 37 votes.
Please wait...

1
دیدگاه ها

محمد

سلام علیکم
تا جایی که بنده فهمیدم این مشکل به خاطر روح و جسم است که راه درمان آن در احادیث ائمه اطهار علیها سلام آمده است یعنی با استفاده از جهاد با نفس و علم طب.