سرخط خبرها

چهره ی حقیقی معاد و بهشت و جهنم چگونه است ؟ ایا در ذهن مادی ما می گنجد ؟

پرسش:

۱ توصیف اول جهنم
با نگاهی سطحی به آیات قرآن در جهنم درمیابیم اکثر آنها توصیف و مثالی از جهنم هستند و اصل مطلب فراتر از این توصیفات است.
شاید بپرسید چرا خداوند اصل مطلب را بیان نفرموده است و به مثال و تشبیه بسنده کرده است ؟
با توجه به محدودیت وسعت دید بشر، انسان قادر به درک و فهم بسیاری از حقایق نیست. لذا خداوند برای او بسیاری از آنها را تشبیه می کند. در مواردی هم توصیه می کند که اصلا به برخی مسایل فکر هم نکنید.
خداوند هم برای فهم و درک انسان قران را نازل کرد. قران مملو است از داستان و مثال های مختلف.
در برخی کتب دینی توصیفاتی در مورد عذاب جهنمیان می خوانیم که بسیار عجیب و وحشتناک است. آنها این نوع فجایع را به خداوند نسبت می دهند و می گویند این عذابهای شدید، به آن علت است که انسان در دنیا به دستورات و اوامر الهی گوش نداده و عمل نکرده است و حال خدا براو غضب کرده و او را عذاب میکند. وماروعقرب وآهن گداخته واینکه جهنم جاومکانی مشخص که گناهکاران را به دستور خداوند آنجا می اندازند .وبعد از این دنیا خداوند در ان دنیا که روحانی وملکوتیست انسانها رو شکنجه می کند یعنی ما انسانها ور اون دنیا بعد از شکنجه عزرائیل وفشار قبرودر قیامت باید منتظراتش باشیم که خداوند برایمان اماده کرده
مگر خدا عصبانی می شود؟
آیا خدا کینه به دل می گیرد و در آخرت تلافی می کند؟
از گناه کردن انسان ضرری متوجه خدامی شود؟
خدا از کسی کینه ندارد. خدا کسی را عذاب نمی کند، چرا که او از مادر مهربانتر است.
پس جهنم چیست؟

۲ توصیف دوم جهنم
خداوند انسان را برای بهشت رفتن آفریده؛ نه جهنم.
خداوند به همه انسانها وعده بهشت داده جز تعدادی که تا ابد درجهنم باقی خواهند ماند.
در مرحله ای از قیامت که رحمت بی دریغ خداوند موجب بخشش همه می شود ، جلوه دیگری از رحیمیت خداوند آشکار خواهد شد و تالار جهنم به روی همه آغوش خواهد گشود .
باز هم اغلب بندگان خدا حاضر به حرکت رو به جلو به سوی جهنم نخواهند شد . به همین دلیل ، به نحو اجباری همگی به سوی آن کشیده می شوند . جهنم ، جایگاه دشمنی و کینه ورزی نیست و اساس تشکیل آن عشق و محبت است . جهنم خلف وعده خداوند پس از بخشش همگانی نیز نیست ،بلکه به مناسبت همان بخشش ،طراحی شده است تا اثار دوری و سوء‌ سابقه را از وجود همه پاک کند و آمادگی وصال را فراهم سازد
انسانها با توجه به اعمالشان در دنیا، قابلیت ها و استعدادهای متفاوتی برای پذیرفتن صفات و کمالات الهی به دست میآورند. همین قابلیت است که درجات و مقامات بهشت را تشکیل می دهد.
چند قطره باران را در نظر بگیرید؛ یکی در دریا فرود میآید، یکی در ساحل، یکی در دشتی سرسبز، یکی درجنگل، یکی بر روی تپه، یکی در کوهپایه، یکی در کوهستان و یکی در بیابان.
به تناسب محل فرود و فاصله تا دریا ، هرکدام مسیری را طی میکنند تا به دریا برسند. یکی خیلی زود به دریا می رسد و دریا می شود. یکی از دشتها میگذرد، یکی از کوهها و درهها، یکی از بیابانها و …
هرکدام پس از گذر از مراحل و مراتبی در نهایت به دریامی پیوندد و دریا می شود.
واین دریا همان بهشت است یعنی خداشدن ورسیدن به کمال مطلق که لازمه رسیدن به کمال مطلق(بهشت فنا الله) عبور از راه مستقیم یا پل صراط است
به عبارت دیگر ؛ آتش جهنم ، آتش حسرت است که با احساس تنهائی در هم می آمیزد . این احساس تنهائی به دلیل دوری از وحدت نفس واحد (خدا) است و تا خروج از جهنم ادامه دارد . وبه شدت عذاب آور است یعنی شخص گناه کار بعد از مرگ وکنار رفتن حجابها که شعور وآگاهی شدیدی وجودش رو فرا می گیره متوجه میشود به ((آن چه بوده است و آن جه باید می بود)) یعنی خیلی از خدا دور افتاده از معشوقش دور افتاده
پس نتیجه می گیریم
بهشت چیزی جز تقرب به ذات خداوند و فیض بردن از کمالات الهی نیست؛ و جهنم چیزی جز دور ماندن از این سرچشمه حیات و کمال و سوختن در آتش حسرت از دست دادن آن نیست یعنی از دست دادن لقا پروردگار.

سوال بنده از شما اینه که دیدگاهمان باید به کدام از یکی ار دو توصیف جهنم باید نزدیک باشه .بنده با مطالعاتی که بر توصیفات جهنم از عالمان وعارفان وخود قران در یافته ام نظر دوم یعنی آتش حسرت نه آتشی مادی رو قبول دارم ولی نظریات متفاوت بلاخره انسان رو دچار شبهه می کنه چون هیچ کس از رموز خلقت وآخرت اگاهی نداره جز خدای متعال وبرداشت ما فقط از توصیفات قران است .
حالا آتش آخرت از هرنوع آتشی که باشی باز از رحمانیت وبخشندگی خداست .چون بدون سوختن در اتش الهی امکان رسیدن به بهشت خدا وآرامش وزندگانی ابدی امکان نداشت وروح باید تا ابد در برزخ می ماند به نظر من جهنم وعذاب الهی نوعی رحمت ومهربانی خداست تا روح پاک بشه چون روح خداییست وباید پاک شده وبه خدابرگرده وانسان در پیشگاه خدا لذت زندگی رو خواهد فهمید .که با توجه به فکر محدود انسان در این جهان مادی امکان درک ان لذت فعلا برامون مقدور نیست
ولی متاسفانه الان در جامعه خودمان در توصیف جهنم علمای دینی فقط از عذاب حرف می زنند ولی دلیل عذاب الهی رو نمیگن .ونمی گن علت این عذاب چیت واز رحمانیت خدا چیزی نمیگن واز خداوند متعال چهره ای خشن میسارن که همگان این زندگی پست مادی رو که مثل برق میگذره به مرگ ترجیح میدن واز مرگ وحشت دارند ونمی دانند که زندگی واقعی حتی برای اهل جهنم در آخرت ودنیای حقیقی به غیر از (کفار مشرکین ومعاندین دین ومنافقان) لذت وصف ناشدنی دارد
نظر شما چیست؟

پاسخ:
۱ـ نظر اوّل که خیلی سطحی و بلکه دور از حقیقت است. درست است که فهم تمام حقایق اخروی برای اکثر افراد بشر، ممکن نیست؛ امّا چنین نیست که توصیفاتی وارد شده در قرآن کریم، تشبیه و تمثیل باشند؛ بلکه این توصیفات، عین حقیقت هستند و اهل مکاشفه (عرفای حقیقی) عین همین توصیفات را به ابصار قلوب، مشاهده می کنند. البته اینکه افراد، از این توصیفات قرآنی، چه اندازه فهم حقیقت می کنند، حرف دیگری است.
نظر دوم نیز خواسته است عمق مطلب را بیان کند؛ و البته رگه هایی از حقیقت را در خود دارد امّا در این متنی که شما بزرگوار فرستاده اید، نویسنده به وضوح تمام، کفریّات گفته است. تعابیری چون « واین دریا همان بهشت است یعنی خداشدن ورسیدن به کمال مطلق که لازمه رسیدن به کمال مطلق(بهشت فنا الله) عبور از راه مستقیم یا پل صراط است» کفر آشکار هستند. «خدا شدن» و « رسیدن به کمال مطلق» معنی ندارد. کدام عاقلی می پذیرد که ممکن الوجود، واجب الوجود شود؟ کدام عاقلی می پذیرد که ماهیّت، وجود شود. به قول عارف بزرگ، جناب شیخ محمود شبستری: « سیه رویی ز ممکن در دو عالم ــ جدا هرگز نشد، الله اعلم.» نویسنده ی این مطلب، چیزی از فلسفه و عرفان به گوشش خورده ولی متأسفانه مطلب را هضم نکرده و بی راهه رفته است. «بهشت فنا الله» نیز تعبیر غلطی است. درستش « بهشت فناء فی الله» است؛ فناء فی الله، نیز به معنی خدا شدن نیست؛ بلکه به معنی «خود را ندیدن و تنها خدا را دیدن» است. در منظر حکما و عرفای اسلامی، خدا شدن و به کمال مطلق رسیدن و امثال این تعابیر، کفریّات هستند. این گونه اعتقادات، لایق جهله ی صوفیّه و دراویش بی سواد و شایسته ی افرادی است که عارف و حکیم نیستند و ادای حکیم و عارف را در می آورند.
حقیر، سالیان درازی است که عمرم به آموختن و تدریس فلسفه ی اسلامی گذشته و تا کنون در کتب عرفا و حکما از این سخنان سست ندیده ایم؛ این گونه تعابیر را افراد بی اطّلاع از عرفان که شهوت نظریّه پردازی دارند بافته و به عرفا نسبت می دهند. عرفای حقیقی، منزّه از این گونه کفریّات می باشند؛ و تنها جهله ی صوفیّه و امثال آنها چنین اراجیفی را به نام عرفان، می بافند.
به خدا پناه می برم از شعبه های شهوت، که شهوت نظریّه پردازی خودسرانه، از بدترین آنهاست. شهوت شکم و زیر شکم و شهوت جاه و مقام، در دنیا، آبروی انسان را می برد و در آخرت، انسان را رو سیاه می کند؛ امّا شهوت نظریّه پردازی و نقّادی و امثال اینها، در دنیا، آب توی آنسان را می برد و در آخرت، درون انسان را سیاه می کند. گروه نخست، در حالی وارد محشر می شوند که رو سیاه هستند؛ امّا گروه دوم، در حالی وارد محشر می شوند که تو خالی اند، و درونشان سیاه و ظلمانی است. گروه نخست، وارد جهنّم می شوند ولی گروه دوم، خود جهنّم هستند. آتش جهنّم نیز سیاه است و نور ندارد.

۲ـ در آیات قرآن کریم، هم از آتش حسرت نام برده شده، هم از آتش جسمانی.
دقّت شود! گفتم آتش جسمانی نه آتش مادّی. جسمانی بودن، لزوماً به معنی مادّی بودن نیست. عوام، فرقی بین مادّه و جسم نمی گذارند در حالی که در منظر حکما و عرفا، جسم بر دو دو گونه است؛ جسم مادّی و جسم غیر مادّی. جسم برزخی و اخروی نیز جسم غیر مادّی اند. لذا عالم برزخ و آخرت، جسمانی است، امّا مادّی نیست. نه بهشتش مادّی است نه جهنّمش نه ابدان اهل بهشت و دوزخ. لذا انکار معاد جسمانی، کفر صریح است. چون انکار نصّ صریح قرآن می باشد؛ امّا انکار معاد مادّی، کفر نیست؛ کما اینکه اعتقاد به معاد مادّی هم کفر نیست. چون مردم عامی، فرق بین مادّه و جسم را نمی دانند؛ بلکه حتّی اغلب علما هم فرق این دو را نمی فهمند.
البته عذاب جهنّم، منحصر در آتش نیست؛ بلکه عذابهای فراوانی است؛ مثل تخاصم اهل جهنّم، حیوانات موذی جهنّمی که اهل جهنّم را آزار می دهند، نوشیدنی های بد بو و بد مزّه و چرکین مثل غسلین، خوردنی های بد بو و بد مزّه مثل ذقّوم، ظلمت و تاریکی، قطعه قطعه شدن اجزای بدن با قیچی های آتشین، آویخته شدن از زبان یا پلکها، سرمای بسیار شدید، تحقیر و تمسخر و … .
عرفای بزرگوار هم در مکاشفات خودشان جهنّم را دقیقاً همان گونه دیده اند که در آیات بیان شده است. لذا بحث تشبیه و تمثیل و این توهّمات عوامانه نیست.

۳ـ فرموده اید: « چون هیچ کس از رموز خلقت وآخرت اگاهی نداره جز خدای متعال وبرداشت ما فقط از توصیفات قران است . »
اگر شما چنین هستید دلیل نمی شود که دیگران مثل شما باشند. هستند کسانی که با بصیرت قبلی، برزخ و آخرت را همین الآن مشاهده می کنند. ملائک را با چشم قلبی شهود می کنند. و صورت برزخی افراد را مشاهده می کنند. شخصاً محضر چنین افرادی را درک کرده ام و افتخار شاگردی برخی از این بزرگواران را هم دارم. این راه، راه اختصاصی برای برخی افراد هم نیست؛ بلکه هر کسی می تواند با توبه ای نصوح و تهذیب نفس، به دیدار ملکوت جهان نائل شود.

۴ـ فرموده اید: « حالا آتش آخرت از هرنوع آتشی که باشی باز از رحمانیت وبخشندگی خداست .»
بلی جهنّم، از جلوات رحمانیّت خداست، امّا جلوه ی رحیمیّت او نیست. پس خودتان را گول نزنید و فریب ابلیس را نخورید! آنچه مطلوب است، رسیدن به رحمت رحیمیّه است. رحمت رحمانیّه، جامع غضب و رحمت رحیمیّه است. جهنّم، جلوه ی غضب خداست؛ و غضب خدا، زیر مجموعه ی رحمت رحمانیّه ی اوست. رحمت رحمانیّه، همان فیض وجود است. لذا هر چیزی که وجود دارد، تحت شمول رحمت رحمانیّه است؛ حتّی خود جهنّم نیز از آن جهت که وجود دارد، از جلوات رحمت رحمانیّه است. حتّی خلود در جهنّم نیز از آن جهت که امری وجودی است، از جلوات رحمت رحمانیّه است.
عدّه ای از اهل جهنّم، که اعتقادات درست دارند و تارک الصلاه از دنیا نرفته اند و مرتکب قتل عمد نشده اند و آبروی کسی را نریخته اند و عاقّ والدین نشده اند، بالاخره از جهنّم نجات یافته، تحت شمول رحمت رحیمیّه قرار می گیرند، امّا آنهایی که کافرند یا با یکی از این چهار گناه کبیره از دنیا رفته اند (توبه نکرده از این چهار گناه، از دنیا رفته اند) تا ابد، بوی بهشت به مشامشان نخواهد نخورد.
امّا افرادی که اعتقادات درست دارند (موحّدند و به رسالت رسول خدا(ص) و ولایت اهل بیت(ع) و حجّیّت قرآن و حقّانیّت معاد جسمانی اعتقاد دارند) اگر فاسق باشند، در برزخ، عذاب می بینند ولی در آخرت امید نجات دارند. اگر گناهان کبیره ی آنها در حدّی بود که با عذاب برزخی پاک نشدند، آنگاه وارد جهنّم اخروی می شوند؛ و دیگر هیچگاه روی بهشت اخروی را نخواهند دید. اینها بعد از نجات از جهنّم اخروی، به جایگاهی منتقل می شوند که بالاتر از جهنّم و مادون بهشت مؤمنان است. این جایگاه، از منظر جهنّمیان، بهشت است ولی از دیدگان بهشتیان، جهنّم است. چه بسا برخی حیوانات بهشتی نیز در این مکان باشد. لذا به واسطه ی یکی از دوستان، از یکی از اهل بصیرت شنیدم که گفته بود: آنجا، طویله ی بهشت است.

۵ـ فرموده اید: « به نظر من جهنم وعذاب الهی نوعی رحمت ومهربانی خداست تا روح پاک بشه چون روح خداییست وباید پاک شده وبه خدابرگرده وانسان در پیشگاه خدا لذت زندگی رو خواهد فهمید .که با توجه به فکر محدود انسان در این جهان مادی امکان درک ان لذت فعلا برامون مقدور نیست.»
الف: آیا شما پیغمبرید یا امام یا متخصّص در دین؟
خودتان هم می دانید که هیچکدام.
پس روی چه حسابی می گویید : « به نظر من … ». وقتی کسی یکی از این سه مورد نیست و در باب دین، نظر می دهد یعنی دارد طبق هوای نفسش رفتار می کند؛ این همان شهوت نظریّه پردازی است که پیش تر متذکّر آن شدم و عرض کردم که آب تو می برد. بنده با شما را نمی شناسم و با شما بزرگوار، تعارف هم ندارم؛ حقیقت همین است که گفتم؛ می خواهید بپذیرید یا نپذیرید. بنده آنچه شرط بلاغ بود و وظیفه ی دینی ام بودم گفتم.
البته اینکه نظر خودتان را به داوری گذاشته اید، نشان می دهد که نفس بر شما غالب نیست. لکن مراقب این دشمن خانگی باشید؛ بخصوص در وادی اعتقادات. چرا که انحراف اعتقادی، بسیار خطرناکتر از انحراف اخلاقی است. و انحراف اخلاقی، خطرناکتر از انحراف عملی است. اعتقاد، با ذات سر و کار دارد. اخلاق، با صفات و تا حدودی با ذات، سر و کار دارد؛ امّا عمل، با مقام اراده و فعل و تا حدودی با صفات سر و کار دارد.

ب: بلی، عذاب خدا، برای آنهایی که اساس ایمانشان درست است و کبائر مساوی با کفر را هم انجام نداده اند، پاک کننده است؛ امّا برای همه چنین نیست. عدّه ای هیچگاه پاک نخواهند شد. چون ذاتشان آلوده است. اگر خدا بخواهد ذات اینها را زائل کند تا پاک شوند، خودشان زائل می شوند. اگر آلودگی شخص، در عمل یا صفات زائد بر ذات باشد، می توان ذاتشان را از این اعمال و صفات، پاک نمود، امّا وقتی ذات یا صفات عین ذات، آلوده باشند، دیگر راهی برای پاک شدن وجود ندارد. مثل آن است که بخواهی، آب را از آب بودن پاک کنی، یا آب را از خیس بودن پاک کنی. امّا آب را می توان از بوی بد یا کثافات، پاک نمود.

ج: کی گفته که هر روحی، خدایی است؟! روح آدمی پنج مرتبه دارد که عبارتند از: نفس جمادی، نفس نباتی، نفس حیوانی، روح الایمان و روح القدس. مرتبه ی آخر، در انسان معصوم می باشد؛ این همان روحی است که در آدم(ع) دمیده شد و او را خلیفه الله کرد. افراد عادی، از این روح، بی بهره اند. روح چهارم در مؤمن است تا زمانی که مرتکب گناه کبیره نشود؛ هر گاه گناه کبیره کرد، ارتباطش با این روح، قطع می شود. امّا سه روح دیگر، در کافر و فاسق موجود است. در حیوانات هم همین سه روح موجود است. لذا کسی که با روح الایمان مرتبط نیست، حقیقتاً حیوان است؛ و در عالم برزخ نیز، هیبت حیوانی خواهد داشت. حتّی یک نفر انسان هم اهل جهنّم نمی شود.

د: فرموده اید: « با توجه به فکر محدود انسان در این جهان مادی امکان درک ان لذت فعلا برامون مقدور نیست.»
« کار پاکان را قیاس از خود مگیر ــ گرچه باشد در نوشتن، شیر، شیر.»
اینکه شما چنین درکی ندارید دلیل نیست که دیگران هم ندارند. هستند کسانی که در همین دنیا، به مقام فناء فی الله و لقاء الله رسیده اند. « موتوا قبل اَن تموتوا ــ میرید قبل از آنکه بمیرید.» اگر کسی مصداق این حدیث مشهور شد، آخرت را در همین دنیا، مشاهده می کند.

سخن آخر:
برای فهم عمیق معاد و آخرت، پیشنهاد می شود که کتاب دو جلدی « معاد یا بازگشت بسوی خدا» تألیف استاد محمّد شجاعی را مطالعه فرمایید. دقّت فرمایید که کتاب « قیام قیامت» را با این کتاب خلط نکنید. این کتاب، دو جلدی است؛ و البته کمیاب هم هست. لذا نیاز است که برای یافتش زیاد بگردید. کتاب «معاد از دیدگاه امام خمینی» هم کتاب خوبی است.

در ادامه، مطلبی نیز در خصوص معاد جسمانی تقدیم حضور می کنیم، که زمینه را برای مطالعه ی کتابهای فوق الذّکر، فراهم می کند.
۱ـ قبر غیر از مدفن است.
این گفته که مردگان از گور برمی خیزند، سخن عوام است؛ چنین چیزی در آیات و روایات نیست. آنچه در روایات آمده این است که انسانها از قبر برانگیخته می شوند. منظور از قبر نیز مدفن خاکی که بدن مادّی مرده را در آن دفن می کنند نیست. در فرهنگ اهل بیت(ع) ، قبر نام عالمی است که مردگان بعد از مرگ ـ با تمام وجود خویش نه فقط با روح ـ وارد آن می شوند و تا روز قیامت در آن خواهند بود تا قیامت برپا شود. به عبارت دیگر ، مقصود از قبر همان عالم برزخ است؛ که مردگان در آن حضور جسمانی دارد؛ لکن با جسم غیر مادّی. در عالم قبر (برزخ) انسان هم دارای روح است هم دارای بدن ؛ لکن بدنی غیر مادّی دارد که از جهاتی شبیه آن بدنهایی هستند که در خواب می بینیم. شب اوّل قبر یا سوال قبر یا فشار قبر و امثال این امور نیز همگی مربوط به وجود برزخی شخص می شوند و ربطی به بدن مادّی او ندارند. بلکه اساساً شخص بعد از مردن بدنی از خود باقی نمی گذارد تا ما دفنش کنیم؛ آنچه ما دفن می کنیم، مادّه ی بدن اوست نه بدن او. نسبت بدن به مادّه ی بدن، مثل نسبت مجسمه ی خمیری انسان است به خمیر مجسمه سازی. وقتی آن مجسمه ی خمیری را مچاله می کنیم، صورت انسانی آن می میرد و تنها مادّه ی آن باقی می ماند.
« عَنْ عَمْرِو بْنِ یزِیدَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنِّی سَمِعْتُکَ وَ أَنْتَ تَقُولُ کُلُّ شِیعَتِنَا فِی الْجَنَّهِ عَلَى مَا کَانَ فِیهِمْ قَالَ صَدَقْتُکَ کُلُّهُمْ وَ اللَّهِ فِی الْجَنَّهِ قَالَ قُلْتُ جُعِلْتُ فِدَاکَ إِنَّ الذُّنُوبَ کَثِیرَهٌ کِبَارٌ فَقَالَ أَمَّا فِی الْقِیامَهِ فَکُلُّکُمْ فِی الْجَنَّهِ بِشَفَاعَهِ النَّبِی الْمُطَاعِ أَوْ وَصِی النَّبِی وَ لَکِنِّی وَ اللَّهِ أَتَخَوَّفُ عَلَیکُمْ فِی الْبَرْزَخِ قُلْتُ وَ مَا الْبَرْزَخُ قَالَ الْقَبْرُ مُنْذُ حِینِ مَوْتِهِ إِلَى یوْمِ الْقِیامَهِ ـــــــ عمرو بن یزید گوید: به امام صادق (ع) گفتم: من از شما شنیدم که می فرمودید: همه ی شیعیان ما به خاطر آنچه دارند ( عقیده به ولایت) در بهشت هستند. امام فرمودند: راست گفتی ؛ به خدا سوگند همگی در بهشت می باشند. عمرو گوید: گفتم: فدایت شوم ! گناهان زیادند و بزرگ. امام فرمودند: امّا در قیامت، همه ی آنها در بهشت می باشند؛ به سبب شفاعت پیامبر مطاع یا وصّی پیامبر؛ ولی به خدا سوگند من بر شما درباره ی برزخ می ترسم. گفتم: برزخ چیست؟ فرمود: برزخ همان قبر است از زمان مرگ شخص تا روز قیامت » (الکافی ، ج۳ ، ص۲۴۲)
همچنین فرموده اند: « الْبَرْزَخُ الْقَبْرُ وَ هُوَ الثَّوَابُ وَ الْعِقَابُ بَینَ الدُّنْیا وَ الْآخِرَه ـــــــ برزخ همان قبر است؛ و آن ثواب و عقاب بین دنیا و آخرت می باشد.» (بحارالأنوار ،ج۶ ،ص۲۱۸)
پس نپنداریم که در آخرت، مردم را از این مدفنهای خاکی بیرون می کشند. چگونه این کار ممکن است؛ حال آنکه آیات قرآن تصریح دارند که هنگام قیامت، بساط کلّ عالم مادّه برچیده می شود. وقتی جهان مادّی نیست، استخوانهای پوسیده کجایند که زنده شوند؟! بلکه مردم را از زمین برزخی ـ که زمینی است با جسم غیر مادّی ـ برمی انگیزند و به سوی صحنه ی محشر سوق می دهند. بلی استخوان و گوشت و پوست و خون بدن اخروی ما همین گوشت و پوست و خون دنیایی ما خواهد بود، امّا بدون مادّه اش؛ و به نحو مجرّد. بلی ما از زمین بر انگیخته خواهیم شد، امّا نه از این زمین مادّی؛ بلکه از زمینی جسمانی که غیر مادّی است؛ یعنی از زمین برزخی، که دقیقاً همین زمین دنیوی است، امّا بدون مادّه اش. یعنی همان گونه که ما هنگام مرگ با بدنمان ـ نه با مادّه ی بدنمان ـ وارد برزخ می شویم، هنگام قیامت نیز، زمین ما وارد برزخ می شود؛ امّا بدون مادّه اش. به عبارت دیگر، قیامت نیز مرگ زمین و آسمان است. مؤید قرآنی این مطلب این آیه است که می فرماید: «یوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّار ــــ در آن روز که این زمین به زمین دیگر، و آسمانها(به آسمانهاى دیگرى) مبدّل مى‏شوند، و آنان در پیشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مى‏گردند. » (إبراهیم:۴۸) در حالی که از آیات دیگر بر می آید که در روز قیامت تمام عالم مادّه در هم فرو می ریزد. پس آن روز اثری از زمین مادّی نیست بلکه زمین نیز با مرگی مناسب خود به ملکوت و جبروت خود می پیوندد و ابدان مردمان از همان زمین مجرّد بر می آیند همانگونه که امروز از همین زمین مادّی برآمده اند ؛ لکن برآمدن در هر نشئه ای مناسب با خود آن نشئه است.

۲ـ معاد جسمانی یا معاد مادّی؟
الف ـ این که معاد ، جسمانی است از نظر اکثریّت قاطع مسلمین شکّی در آن نیست. و همین مقدار اعتقاد برای مسلمان بودن کافی است ؛ یعنی مقدار ضروری اعتقاد برای مسلمان بودن در باب معاد ، باور داشتن اصل این مطلب است که انسان در روز قیامت با بدن محشور خواهد شد. امّا جزئیّات این مطلب و اعتقاد به سنخ وجودی بدن اخروی ، که بین علما به شدّت اختلافی است ، از اصول نیست ؛ بلکه از فروع اصول می باشد که رسیدن به نتیجه ی قطعی در این باره برای اهل علم مشکل است کجا رسد برای توده ی مردم.
ب ـ بین معتقدین به معاد ، در مورد کیفیت عالم آخرت سه نظر عمده وجود دارد. عدّه ای بر آنند که عالم آخرت فقط عالم روحانی است و بدنها محشور نمی شوند. این نظر در بین مسلمین به افراد نادری از حکمای مشاء و عدّه ای از اشراقیون نسبت داده شده امّا غالب آنها مقرّ به معاد جسمانی اند.
عدّه ای دیگر معتقدند که حشر انسانها با روح و بدن است و بدن اخروی از هر جهت شبیه همین بدن مادّی است ؛ لذا آخرت نیز عالمی مادّی و عنصری است. اکثر متکلمین مسلمان ، بخصوص متکلمین اعصار گذشته طرفدار این نظریه اند. اکثر مردم مسلمان نیز چنین دیدی نسبت به آخرت دارند.
خود این گروه نیز دو دسته اند. برخی بر آنند که بدن محشور در آخرت ، عیناً از همین موادّ بدن دنیایی تشکیل خواهد شد. یعنی خداوند متعال دوباره ذرّات پخش شده ی بدن دنیوی را گرد آورده و به صورت اوّلش بازسازی خواهد نمود. بارزترین شبهه ای که بر این نگره وارد شده شبهه ی آکل و مأکول است. امّا عدّه ای دیگر معتقدند که بدن اخروی بدن مادّی است ولی لزومی ندارد که موادّ تشکیل دهنده ی آن ، عین ذرّات پخش شده ی بدن دنیوی باشند ؛ بلکه بدن اخروی از هر موادّی درست شود بدن خود شخص خواهد بود. چون تشخّص و حقیقت وجودی فرد به روح اوست نه به موادّ بدن او . لذا با اینکه در طول یک عمر ، بارها تمام موادّ بدن انسان در اثر مرگ سلولها عوض می شوند ولی باز انسان همان انسان است. لذا طبق این بیان ، که مقبولترین نگرش کلامی در میان متکلّمین عقل گراست ، شبهاتی چون شبهه ی آکل و مأکول منتفی خواهند بود. البته این راه حلّ نیز مشکل دیگری دارد که عبارت است از مشکل تناسخ؛ یعنی این قول همان مشکلی را دارد که تناسخ دارد. لذا همچنان قائلین به معاد جسمانی به معنی معاد مادّی ، همچنان در اثبات ادّعای خود عاجز می باشند.
نظریّه ی سوّم ، نظریّه ی فیلسوفان مکتب حکمت متعالیه (مکتب فلسفی ملاصدرا) است. طبق این نظر ، حشر انسانها ، هم با روح است هم با جسم ؛ ولی جسم اخروی مثل جسم دنیایی ، جسم مادّی نیست. اکثر مردم جسم را با مادّه یکی می انگارند ولی از نظر این مکتب فلسفی ، جسم و مادّه با هم یکی نیستند. ـــ بیان تفاوت مادّه و جسم نیازمند بحث مجزایی است لذا در این نامه از بیان آن پرهیز می شود. ـــ به عقیده ی ملاصدرا و پیروان مکتب فلسفی او ، عالم خلقت دارای سه مرتبه ی کلّی است که هر مرتبه ، علّت ، حقیقت و باطن مرتبه ی پایین تر از خود می باشد. لذا این سه عالم در عرض هم نیستند بلکه همواره عالم بالاتر بر عالم پایین تر احاطه ی وجودی دارد ؛ امّا نه مثل کرات تو در تو ؛ بلکه مثل احاطه ی روح بر ذهن و ذهن بر صور ذهنی.
پایین ترین مرتبه ی عالم خلقت ، عالم مادّه است که بارزترین مشخّصه ی آن حرکت می باشد. زمان نیز از مختصّات این عالم است؛ چون زمان چیزی نیست جز مقدار حرکت. امّا بالاترین مرتبه ی عالم خلقت ، عالمی است منزّه و مبرّا از مادّه و آثار و محدودیّتهای مادّه نظیر شکل و رنگ و اندازه و امثال آنها. فلاسفه ی اسلامی این عالم را عالم عقوق مجرّده یا عالم جبروت می نامند. ملائک عظامی همچون جبرئیل و میکائیل و عزرائیل و اسرافیل از ساکنان این عالمند. عالم دیگری نیز وجود دارد که واسطه ی بین این دو عالم بوده عالم مثال نامیده می شود. بنا به باور این حکما ، عالم برزخی که در متون دینی مطرح شده نیز جزئی از عالم مثال می باشد. این عالم از جهاتی شبیه عالم عقول بوده فاقد مادّه و حرکت و زمان است و از جهاتی نیز شبیه عالم مادّه بوده دارای شکل و رنگ و اندازه و امثال آنهاست. از نظر فیلسوفان صدرایی در این عالم ، جسم وجود دارد ولی اجسام آن غیر مادّی اند. اجسام این عالم شبیه موجوداتی هستند که انسان در خواب می بیند یا در قوّه ی خیالش تخیّل می کند. چرا که موجودات ذهنی انسان نیز فاقد مادّه و حرکتند. ــ توجّه: حرکت معنای ویژه ای در فلسفه دارد که طبق آن معنا ، حرکت موجودات ذهنی و خیالی حرکت محسوب نمی شوند. تصوّر حرکت با خود حرکت یکی نیست. همانطور که هنرپیشه های داخل فیلم یا انیمیشن به ظاهر حرکت می کنند ولی در حقیقت حرکت ندارند. ـــ
بر این اساس ، ملاصدرا و پیروان مکتب فلسفی او ، بر این باورند که انسان بعد از مرگ و در عالم برزخ نیز همچنان دارای بدن خواهد بود ولی بدنی از سنخ اجسام مثالی نه بدن مادّی . همچنین بعد از وقوع قیامت باز انسان دارای بدن خواهد بود که آن هم بدنی است غیر مادّی. البته باید توجّه داشت که منظور اینان از جسم غیر مادّی اخروی ــ آنگونه که به غلط مشهور شده ــ جسم مثالی برزخی نیست. در حکمت متعالیه برتر از جسم مثالی جسم دیگری نیز اثبات شده که آن را جسم عقلی گفته اند. این جسم به اعتباری عین جسم مثالی و به لحاظی دیگر غیر آن است ؛ همان گونه که جسم مثالی نیز به یک نگرش عین جسم طبیعی و به نگاه دیگری غیر آن است. لذا برخی از منتقدینِ نگره ی صدرایی که متوجّه سخن وی بوده اند بر او اشکال نموده اند که جسم اخروی مورد نظر شما در حقیقت همان روح است ؛ لذا شما نیز در حقیقت قائل به معاد روحانی صرف هستید. امّا حکمای صدرایی بر این اعتقادند که این منتقدین از درک جسم اخروی مورد نظر آنها عاجزند. لذا گاه آن را با جسم مثالی و گاه دیگر با روح اشتباه می کنند. حکمای صدرایی براهینی نیز برای معاد مورد نظر خود اقامه نموده اند. لکن ایشان معمولاً از علنی نمودن معاد مورد نظرشان اِبا داشته آن را در کلاسهای عمومی فلسفه نیز مطرح نمی کنند کجا رسد در محیطهای غیر فلسفی. حکمای طراز اوّل صدرایی همواره بخش معاد کتاب اسفار ملاصدرا را برای خواصّ تدریس می کنند ؛ و تنها سیمای رقیق شده ای از آن را در مجامع علمی مطرح می سازند.

ــ توضیح و تنویر
۱ـ طبق مبنای حکمت متعالیه انسان یک حقیقت بیش نیست و مرکّب بودن انسان از روح و جسم توهّم است. انسان یک حقیقت دارای مراتب است که مرتبه ی شدید آن را روح و مرتبه ی ضعیف آن را بدن می نامند ؛ و منظور از بدن ، گوشت و پوست و استخوان و … نیست ؛ بلکه منظور همین شکل و قالبی است که بر پیکر گوشت و پوست و استخوان و … پوشانده شده است. پس مراد از بدن انسان همین قالب است نه موادّ تشکیل دهنده ی آن. لذا اگر پیامبری به وسیله ی معجزه تمام موادّ بدن یک شخص را به یکباره با موادّ مشابه دیگری عوض نماید ، باز این شخص همان شخص اوّلی خواهد بود. کما اینکه در طول زمان سلولها می میرند و با موادّ غذایی جایگزین می گردند ولی شخص همچنان همان شخص است. پس در نگاه حکمت متعالیه به هنگام مردن نه چیزی از انسان جدا می شود و نه چیزی به او افزوده می شود. تنها اتّفاقی که هنگام مرگ رخ می دهد این است که انسان ، مادّه را رها کرده و با تمام وجودش وارد عالم برزخ می شود ؛ چون مادّه داخل در حقیقت انسان نیست. لذا موقع مردن ، نه بدن انسان در دنیا می ماند نه روح او. آنچه در عرف به آن بدن میّت می گویند حقیقتاً بدن شخص نیست بلکه مادّه ی بدن اوست. وقتی شخص مادّه ی بدن خود را رها نمود خود را در عالم برزخ می یابد که عالمی است جسمانی ولی غیر مادّی ؛ لذا حرکتی هم در آن نیست و چون حرکت نیست زمان هم در آن وجود ندارد. از اینرو سوال از سنّ و سال نیز در این عالم بی معنی است. طبق قواعد فلسفی شکل و اندازه و دیگر خصوصیّات بدن برزخی تماماً در اختیار روح است و روح شخص هر گونه بخواهد آن را تغییر می دهد. از نظر فلسفی هر انسانی بی نهایت صورت گوناگون مثالی دارد که در عین کثرت ، همگی یک صورت واحده بوده و همگی صورت او هستند ؛ و روح به تنهایی جامع کمالات همه آن صور است. لذا روح می تواند با هر کدام از این صور که خواست خود را در عالم برزخ ظاهر سازد ؛ که معمولاً ارواح با قویترین و بهترین صورت خود ، خود را ظاهر می سازند ؛ از اینرو در روایات آمده است که اهل بهشت همگی قیافه های جوان دارند ؛ چون صورت جوانی قوی ترین صورت انسان است.
طبق نظر این طیف از حکما ، در آخرت نیز انسان با همین بدن جسمانی ولی غیر مادّی محشور می شود که دقیقاً جسم خود اوست ولی مادّی نیست ؛ بلکه نه تنها مادّی نیست بلکه از بدن برزخی نیز بالاتر می باشد. به عبارت دیگر شخص در عالم برزخ با باطن و حقیقت بدن دنیایی خود محشور می شود نه با مادّه ی آن ؛ و در عالم آخرت نیز با باطن بدن برزخی اش حضور خواهد یافت. بنا بر این ، بدن کودک و غیر کودک در عالم برزخ و آخرت فرقی باهم ندارند. سنّ و سال مربوط به عالم زمانیّات است. ضعف کودکی و پیری نیز ناشی از مادّه ی بدن است نه صورت بدن ؛ یعنی ضعفِ قابل است که اجازه ی دریافت فیض را نمی دهد. بنا بر این ، بعد از جدا شدن انسان از مادّه ــ نه روح از بدن ــ ، این ضعفها نیز منتفی می شوند.
در قرآن کریم نیز همواره معاد جسمانی مطرح شده نه معاد مادّی ؛ و هیچ جا نفرموده است هنگام مرگ ، روح از بدن جدا می شود ؛ بلکه بر عکس طبق بیان قرآن کریم آنچه ملک الموت قبض می کند نفس انسان می باشد. و نفس در فرهنگ قرآن کریم به معنای تمام حقیقت شیء بوده با اصطلاح فلسفی نفس که به معنی روح می باشد متفاوت است.
ـ اشکال و جواب
برخی افراد نا آشنا با مکتب حکمت متعالیه بر ملاصدرا اشکال کرده اند که طبق نظر قرآن کریم ، حتّی استخوانها و پوست انسان نیز محشور می شود ، پس معاد ، مادّی است.
پاسخ حکمت متعالیه این است که پوست و گوشت و استخوان هم بر سه گونه اند: پوست و گوشت و استخوان مادّی ، پوست و گوشت و استخوان برزخی و پوست و گوشت و استخوان اخروی. وقتی ما شخصی را در خواب می بینیم آیا آن شخص پوست و گوشت و استخوان دارد یا نه؟ شکّی نیست که دارد ؛ حتّی گاه می بینیم که آن شخص در خواب ما زخمی می شود و خون نیز از بدن او جاری می شود. امّا با براهین قاطع عقلی اثبات شده که صور مشاهده شده در هنگام خواب و همچنین صور خیالی انسان همگی غیر مادّی بوده اموری مجرّد از مادّه اند. پس پوست و گوشت و استخوان غیر مادّی هم داریم. آن موقعی که ما دوستمان را در خواب می بینیم آیا تنها روح اوست که دیده می شود یا ما بدن او را می بینیم؟ وقتی ما کسی را در ذهن خود تصوّر می کنیم ، آیا بدن او در ذهن ماست یا روحش؟ شکّی نیست که بدن اوست ؛ آنهم عین بدن او نه مشابه آن. چون اگر گفته شود آنچه به ذهن ما می آید خود شیء نیست بلکه چیز دیگری است سفسطه لازم می آید و راه هر گونه علمی به عالم خارج بسته می شود.
حاصل سخن اینکه بدن اخروی شخص ، حقیقتاً بدن اوست امّا صورت مجرّد بدنش نه مادّه ی بدنش ؛ و آنچه در چرخه ی طبیعت قرار دارد مادّه بدن است نه صورت آن.
البته دقّت شود که گوشت و پوست و استخوان ، مادّه ی ثانیه ی بدن می باشند و خود آنها نیز مادّه دارند و مادّه ی آنها نیز مادّه دارد تا برسد به مادّه ی اولی. و طبق نظر ملاصدرا و اتباع او ، آنچه در برزخ یا آخرت نیست همین مادّه اولی است.
نیز توجّه شود که مادّه ی اولی حقیقتی عقلی است نه امری حسّی. لذا بین مادّه در اصطلاح علوم تجربی و مادّه در اصطلاح فلاسفه فرق بارزی است. آنچه در علوم تجربی و عرف آن را مادّه می گویند ، در اصطلاح حکما صورت نوعیه خوانده می شود.
اشکالی دیگر:
در قرآن کریم تصریح شده که حضرت ابراهیم پرندگانی را کشت و سپس آنها را خواند و به اذن خدا زنده شدند. نیز حضرت عزیر (ع) پس صد سال زنده شد. روشن است که اینها با بدن مادّی زنده شدند نه با بدن مجرّد و غیر مادّی.
جواب:
در اینکه خداوند متعال می تواند استخوانها و گوشتهای پوسیده را در همین دنیا دوباره گرد آورده و دوباره همان شخص را زنده نماید و صورت بدن برزخی را بر قامت آن موادّ بپوشاند شکّی نیست ؛ لکن این می شود رجعت مادّی نه معاد جسمانی. طرفداران حکمت متعالیه نیز نه تنها منکر رجعت مادّی نیستند بلکه آن را تأیید می کنند ؛ بلکه فراتر از تأیید ، برخی از اینها از آن جهت که خودشان به مقام مظهریّت اسماء الهی رسیده اند ، موت اختیاری دارند و می توانند بع از خلع بدن دوباره زنده شوند یا می توانند موجودات مرده را به اذن خدا زنده سازند. برای مثال ، آقا سید علی قاضی که طرفدار حکمت متعالیه بود ، منقول است که به اذن الهی قدرت احیاء حیوانات مرده را داشت.
در هیچ آیه و روایتی نیست که عالم آخرت همان دنیاست ؛ بلکه در روایات اهل بیت (ع) تصریح شده که عالم آخرت هم اکنون موجود می باشد و رسول خدا (ص) در سفر معراجی خویش از آن بازدید فرمودند. از طرف دیگر ، روایات تصریح دارند که محلّ بهشت و جهنّم آخرت زمین است. و از سوی سوم قرآن کریم تصریح دارد که در قیامت ، زمین به غیر این زمین کنونی تبدیل می شود. و باز بیان داشت که حضرت ابراهیم (ع) ملکوت آسمانها و زمین را مشاهده نمود. از کنار هم گذاشتن این اطّلاعات می توان گفت که آخرت هم اکنون موجود است و محلّ آن هم زمین می باشد ؛ امّا نه زمین دنیایی بلکه زمین مجرّد که باطن همین زمین مادّی می باشد.
نیز روایات فراوانی موجود است که مرتبه ی وجودی بهشت فراتر از برخی ملائک مجرّد است ؛ پس بهشتِ برتر از ملائک مجرّد چگونه می تواند مادّی باشد. « سفیان ثورى گوید: از جعفر بن محمّد علیه السّلام پرسیدم درباره ی نون. پاسخ داد: نون نهری است در بهشت، خدای عز و جل فرمود: بسته شو، بسته شد و مداد(مرکّب) شد، سپس خدای عز و جل به مداد فرمود: بنویس، و قلم در لوح محفوظ نگاشت آنچه بود و آنچه خواهد بود تا روز قیامت، مداد از نور بود، و قلم از نور، و لوح لوح نور. سفیان گوید: گفتم: یا ابن رسول اللَّه برایم امر لوح و قلم و مداد را بهتر بیان کن و به من بیاموز از آنچه خدا به تو آموخته. فرمود: یا ابن سعید اگر تو اهل برای پاسخ نبودى پاسخت نمی دادم. نون فرشته ای است که به قلم می رساند و او هم فرشته‏ای است که به لوح می رساند و او هم باز فرشته‏ای است که به اسرافیل می رساند، و اسرافیل به میکائیل می رساند، و میکائیل به جبرئیل می رساند، و جبرئیل به انبیاء و رسل می رساند. گوید سپس به من فرمود: اى سفیان برخیز که بر تو ایمن نیستم.»( بحار الأنوار ،ج‏۵۴، ص۳۶۸)
حضرت ابراهیم (ع) و عزیر نبی (ع) از خداوند متعال نخواستند که معاد را نشانشان دهد بلکه خواستند زنده شدن مردگان را ببینند ؛ لذا خداوند متعال نیز همین را نشانشان داد. حضرت عزیر در اصل زنده شدن مردگان دچار بهت و حیرت شد و خواست تا قدرت خدا را مشاهده نماید ؛ لذا آنگاه که آن حقیقت را مشاهده نمود فرمود: « … أَعْلَمُ أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ کُلِّ شَی‏ءٍ قَدیرٌ ــــ مى‏دانم که همانا خدا بر هر چیزی قادر است»(البقره:۲۵۹)
اگر عزیر (ع) نه به نحو رجعت و بلکه به نحو معادی زنده شد ، پس باید تمام مواقف آخرت را هم پشت سر می گذاشت. در حالی که آن حضرت در مدّت مرگش ـ که صد سال طول کشید ـ حتّی از عالم برزخ نیز خبردار نشد و مراحل برزخ را هم طی نکرد کجا رسد مواقف آخرت را. حضرت ابراهیم (ع) نیز کیفیّت احیاء را پرسید نه کیفیّت جسم اخروی یا کیفیّت آخرت را. به تعبیر دیگر ، هر دو بزرگوار در حقیقت از رجعت سوال نمودند نه از آخرت ؛ و البته حضرت عزیر از اصل زنده شدن پرسید امّا حضرت ابراهیم (ع) از کیفیّت آن.
در موردی هم که خداوند متعال با کفّار منکر معاد محاجّه نمود ، باز خواست قدرت خود را بر احیاء اموات اثبات کند نه اینکه خواست حقیقت معاد را روشن سازد. منکر معاد در امکان آن به نحو رجعت شکّ دارد کجا رسد که بتوان برای او پرده از حقیقت معاد برداشت. اینان در قدرت خدا دچار تردید بودند لذا خداوند با ذکر خلقت اوّلیّه خواست بفهماند که خدا بر احیاء اموات نیز تواناست ؛ و اگر آنها معاد را در همین سطح ابتدایی نیز قبول می کردند باز غنیمت بود.
امّا برخلاف حضرت ابراهیم و حضرت عزیر که معاد را نه با حقیقتش بلکه در قالب دنیایی آن مشاهده نمودند ، رسول خدا (ص) خودِ عالم آخرت و اهل آن را در سفر معراجی خویش مشاهده نمود و عجیبتر آنکه حتّی وضع آیندگان از امّت خود را نیز در آنجا مشاهده فرمودند ؛ که این خود نشان از فرازمانی بودن عالم آخرت دارد.
در خاتمه عرض می شود: برخی از حکمای الهی حتّی تصریح نموده اند که بدن اخروی انسانها از همین ذرّات بدن دنیایی آنهاست ؛ لکن نه از ذرّات مادّی آنها ؛ بلکه به حکم آیه « بِیدِهِ مَلَکُوتُ کُلِّ شَی‏ءٍ وَ إِلَیهِ تُرْجَعُونَ ـــــ ملکوت همه چیز به دست اوست؛ و شما را به سوى او بازمى‏گردانند »(یس:۸۳) ، همین ذرّات دنیایی بدن نیز صورتی مجرّد دارند و بدن برزخی شخص به نحو بساطت دارای آن ذرّات ملکوتی نیز می باشد ؛ کما اینکه ملکوت اعضای بدن را نیز دارد. در آخرت نیز صورت اخروی همین ذرّات و همین اعضاء در بدن مجرّد اخروی حضور خواهند داشت ؛ لکن نه به نحو ترکیب دنیایی بلکه به همان صورت که صور خیالی ما اعضا و ذرّات مجرّد دارند. مؤیّد قرآنی این مطلب این آیه است که می فرماید: «یوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ وَ بَرَزُوا لِلَّهِ الْواحِدِ الْقَهَّار ــــ در آن روز که این زمین به زمین دیگر، و آسمانها(به آسمانهاى دیگرى) مبدل مى‏شوند، و آنان در پیشگاه خداوند واحد قهار ظاهر مى‏گردند »(إبراهیم:۴۸) در حالی که از آیات دیگر بر می آید که در روز قیامت تمام عالم مادّه در هم فرو می ریزد. پس آن روز اثری از زمین مادّی نیست بلکه زمین نیز با مرگی مناسب خود به ملکوت و جبروت خود می پیوندد و ابدان مردمان از همان زمین مجرّد بر می آیند همانگونه که امروز از همین زمین مادّی برآمده اند ؛ لکن برآمدن در هر نشئه ای مناسب با خود آن نشئه است.

۲ـ روایاتی چند در باب کیفیّت زمین آخرتی
رسول خدا (ص) فرمودند: « یحْشَرُ النَّاسُ یوْمَ الْقِیامَهِ عَلَى أَرْضٍ بَیضَاءَ عَفْرَاءَ کَقُرْصَهِ النَّقِی لَیسَ فِیهَا مَعْلَمٌ لِأَحَدٍ وَ السَّمَاءُ تَذْهَبُ شَمْسُهَا وَ قَمَرُهَا وَ نُجُومُهَا ـــــ مردم در روز قیامت روى زمینى سفید رنگ و گندمگون چون قرص نان سفید ، محشور شوند، که براى کسى نشانه‏اى روى آن صفحه زمین وجود ندارد و خورشید، ماه و ستارگان آسمان مى‏روند » (مجموعه ورام ، ج‏۱ ،ص۲۹۳)
« عَنْ عَجْلَانَ أَبِی صَالِحٍ قَالَ دَخَلَ رَجُلٌ عَلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع فَقَالَ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاکَ هَذِهِ قُبَّهُ آدَمَ ع قَالَ نَعَمْ وَ لِلَّهِ قِبَابٌ کَثِیرَهٌ أَلَا إِنَّ خَلْفَ مَغْرِبِکُمْ هَذَا تِسْعَهٌ وَ ثَلَاثُونَ مَغْرِباً أَرْضاً بَیضَاءَ مَمْلُوَّهً خَلْقاً یسْتَضِیئُونَ بِنُورِهِ لَمْ یعْصُوا اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ طَرْفَهَ عَینٍ مَا یدْرُونَ خُلِقَ آدَمُ أَمْ لَمْ یخْلَقْ یبْرَءُونَ مِنْ فُلَانٍ وَ فُلَان‏ ــــ عجلان ابى صالح مى‏گوید: مردى خدمت امام صادق علیه السّلام رسید و به حضرت عرض کرد: قربانت گردم، این گنبد آدم علیه السّلام است؟ حضرت فرمودند:آرى و خدا را گنبدهاى بسیار است بدان که پشت این مغرب شما ۳۹ مغرب است ، زمینى است سفید (درخشان) پر از خلقى که به نور او نور می گیرند و خداى عزّ و جلّ را یک چشم به هم زدن نافرمانى نکرده‏اند ؛ ندانند خدا آدم را آفریده یا نه بیزارند از فلان و فلان. » (الکافی ،ج‏۸ ،ص۲۳۱)
این زمین یقیناً در عوالم مجرّد است چون خلق آن همگی معصومند ؛ و چون از خلق زمین خبر ندارند معلوم می شود از کرّوبیان می باشند که توجّه به عالم مادون ندارند. و آن زمین سفید است و با نور خدا روشن می شود. تعبیر « أَرْضاً بَیضَاءَ » در روایت قبل نیز آمد که راجع به زمین محشر بود. همچنین درباره ی زمین اخروی در آیه۶۹ زمر آمده که: « وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها ـــ و زمین(در آن روز) به نور پروردگارش روشن مى‏شود » ، که این تعبیر درباره ی این زمین مجرّد نیز آمده است. مراد از « خَلْفَ مَغْرِبِکُمْ ــ پشت مغرب شما » نیز به احتمال زیاد ، باطن افق ماست که افقهای ملکوت و جبروت باشند. خداوند متعال در حقّ جبرئیل امین فرمود: « وَ هُوَ بِالْأُفُقِ الْأَعْلى‏ ــــ در حالى که در اُفق اعلى قرار داشت »‏(النجم:۷) ؛ « وَ لَقَدْ رَآهُ بِالْأُفُقِ الْمُبینِ ــــ او(جبرئیل) را در اُفق روشن دیده است » ‏(التکویر:۲۳). در اصطلاح عرفا از قوس نزول تعبیر به مشرق و از قوس صعود تعبیر به مغرب می شود ؛ کتاب « سیاحت غرب » آیه الله قوچانی نیز از همینجا بدین نام مزیّن گشته است.
امام صادق علیه السّلام فرمودند « إِنَّ مِنْ وَرَاءِ أَرْضِکُمْ هَذِهِ أَرْضاً بَیضَاءَ ضَوْؤُهَا مِنْهَا فِیهَا خَلْقٌ یعْبُدُونَ اللَّهَ لَا یشْرِکُونَ بِهِ شَیئاً یتَبَرَّءُونَ مِنْ فُلَانٍ وَ فُلَان‏ ــــــ براستى خدا را در ورای این زمین شما زمین سفید (درخشان ) است که روشنایی این زمین از آن است. در آن زمین خلقى است که خدا را می پرستند و چیزى را با او شریک نسازند و همه از فلان و فلان بیزارى جویند.» ( بحار الأنوار ، ج‏۵۴ ،ص۳۲۹)
نافع با امام باقر (ع) گفت: «… قَالَ فَأَخْبِرْنِی عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- یوْمَ تُبَدَّلُ الْأَرْضُ غَیرَ الْأَرْضِ وَ السَّماواتُ أَی أَرْضٍ تُبَدَّلُ؟ فَقَالَ أَبُو جَعْفَرٍ ع خُبْزَهً بَیضَاءَ یأْکُلُونَهَا حَتَّى یفْرُغَ اللَّهُ مِنْ حِسَابِ الْخَلَائِقِ ـــــ مرا خبر ده از این آیه « روزى که زمین به غیر این زمین تبدیل گردد و آسمانها نیز » زمین به چه چیزی دگرگون مى‏شود؟ امام فرمودند: به نان سفیدى که آن را مى‏خورند تا خداوند از حساب خلایق فارغ شود. » (الإحتجاج على أهل اللجاج ، ج‏۲ ،ص۳۲۵)

۳ـ روایاتی چند در باب سبقت خلقت بهشت و جهنّم بر دنیا
روایات فراوانی است که خلقت بهشت و جهنّم را مقدّم بر خلقت عالم مادّه می دانند ؛ پس چگونه ممکن است این دو موجودات مادّی باشند حال آنکه آفرینش یافتند آن هنگام که عالم مادّه ای آفریده نشده بود؟
قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ (ع): « إِنَّ لِلَّهِ نَهَراً دُونَ عَرْشِهِ وَ دُونَ النَّهَرِ الَّذِی دُونَ عَرْشِهِ نُورٌ نَوَّرَهُ وَ إِنَّ فِی حَافَتَی النَّهَرِ رُوحَینِ مَخْلُوقَینِ- رُوحُ الْقُدُسِ وَ رُوحٌ مِنْ أَمْرِهِ وَ إِنَّ لِلَّهِ عَشْرَ طِینَاتٍ خَمْسَهً مِنَ الْجَنَّهِ وَ خَمْسَهً مِنَ الْأَرْضِ فَفَسَّرَ الْجِنَانَ وَ فَسَّرَ الْأَرْضَ ثُمَّ قَالَ مَا مِنْ نَبِی وَ لَا مَلَکٍ مِنْ بَعْدِهِ جَبَلَهُ إِلَّا نَفَخَ فِیهِ مِنْ إِحْدَى الرُّوحَینِ وَ جَعَلَ النَّبِی ص مِنْ إِحْدَى الطِّینَتَینِ ـــــــ براى خدا نهرى است پایینتر از عرش خودش و پایینتر از آن نهری که پایینتر از عرش است نورى است که خدا فروزانش نموده ؛ و در دو کناره ی آن نهر دو روح آفریده یکى روحُ القُدُس و دیگرى روحٌ مِن امره ؛ و همانا براى خدا ده طینت باشد که پنج تای آنها از بهشتند و پنج دیگر از زمین، و دو بخش بهشتى و زمینى را شرح داد و سپس فرمود: هیچ پیمغبر و فرشته‏اى ـ و در برخی منابع امامى ـ پس از او را خدا نسرشته جز آنکه در او یکى از این دو روح را دمید، و پیغمبر را از یکى از این دو طینت ساخته. » (الکافی، ج‏۱ ،ص۳۸۹ )
این روایت حاکی است که جایگاه بهشت زمین مادّی نیست یقیناً ؛ بلکه برای اهل دقّت روشن است که بهشت اخروی فراتر از زمین پنجم است که بطن پنجم زمین مادّی است.

« عَنْ عَبْدِ السَّلَامِ بْنِ صَالِحٍ الْهَرَوِی … قَالَ فَقُلْتُ لَهُ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَأَخْبِرْنِی عَنِ الْجَنَّهِ وَ النَّارِ أَ هُمَا الْیوْمَ مَخْلُوقَتَانِ فَقَالَ نَعَمْ وَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَدْ دَخَلَ الْجَنَّهَ وَ رَأَى النَّارَ لَمَّا عُرِجَ بِهِ إِلَى السَّمَاءِ قَالَ فَقُلْتُ لَهُ فَإِنَّ قَوْماً یقُولُونَ إِنَّهُمَا الْیوْمَ مُقَدَّرَتَانِ غَیرُ مَخْلُوقَتَینِ فَقَالَ ع مَا أُولَئِکَ مِنَّا وَ لَا نَحْنُ مِنْهُمْ مَنْ أَنْکَرَ خَلْقَ الْجَنَّهِ وَ النَّارِ فَقَدْ کَذَّبَ النَّبِی ص وَ کَذَّبَنَا وَ لَیسَ مِنْ وَلَایتِنَا عَلَى شَی‏ءٍ وَ خُلِّدَ فِی نَارِ جَهَنَّمَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ هذِهِ جَهَنَّمُ الَّتِی یکَذِّبُ بِهَا الْمُجْرِمُونَ. یطُوفُونَ بَینَها وَ بَینَ حَمِیمٍ آنٍ وَ قَالَ النَّبِی ص لَمَّا عُرِجَ بِی إِلَى السَّمَاءِ أَخَذَ بِیدِی جَبْرَئِیلُ فَأَدْخَلَنِی الْجَنَّهَ فَنَاوَلَنِی مِنْ رُطَبِهَا فَأَکَلْتُهُ فَتَحَوَّلَ ذَلِکَ نُطْفَهً فِی صُلْبِی فَلَمَّا هَبَطْتُ إِلَى الْأَرْضِ وَاقَعْتُ خَدِیجَهَ فَحَمَلَتْ بِفَاطِمَهَ فَفَاطِمَهُ حَوْرَاءُ إِنْسِیهٌ فَکُلَّمَا اشْتَقْتُ إِلَى رَائِحَهِ الْجَنَّهِ شَمِمْتُ رَائِحَهَ ابْنَتِی فَاطِمَه ــــــــ عبد السلام بن صالح هروی گوید: به امام رضا (ع) عرض کردم یا ابن رسول اللَّه به من خبر ده از بهشت و دوزخ که آیا امروزه خلق شده‏اند؟ فرمودند: آرى رسول خدا (ص) هنگام معراجش در بهشت وارد شد و دوزخ را هم دید. به او عرض کردم: جمعى معتقدند که آن دو امروز مقدّرند و مخلوق نیستند. فرمودند:آنها از ما نیستند و ما هم از آنها نیستیم ؛ هر که منکر وجود فعلى بهشت و دوزخ است پیغمبر و ما را تکذیب کرده و از اهل ولایت ما نیست و در آتش دوزخ مخلّد است. خدا فرموده:« اینست دوزخى که مجرمان آن را دروغ می شمردند میان آن و حمیم داغ می گردند.» (الرحمن:۴۳- ۴۴) پیغمبر فرمود: چون مرا به آسمان بردند جبرئیل دست مرا گرفت و به بهشت برد و از خرمایش به من داد و خوردم و در صلب من نطفه شد و چون به زمین آمدم با خدیجه مواقعه کردم و به فاطمه آبستن شد و فاطمه حوراء انسیه است ؛ و هر گاه مشتاق بوى بهشت شوم فاطمه دخترم را می بویم‏.» ( أمالی الصدوق، ص۴۶۱)
این روایت حاکی است که بهشت بر زمین مادّی واقع نیست بلکه هم اکنون در جایگاه خود وجود دارد ؛ و جایگاه او همانجاست که رسول خدا در معراج وارد آن شد و آنجا موطن ملائک است.
امام باقر (ع) فرمودند: « یا جَابِرُ کَانَ اللَّهُ وَ لَا شَی‏ءَ غَیرُهُ وَ لَا مَعْلُومَ وَ لَا مَجْهُولَ فَأَوَّلُ مَا ابْتَدَأَ مِنْ خَلْقٍ خَلَقَهُ أَنْ خَلَقَ مُحَمَّداً ص وَ خَلَقَنَا أَهْلَ الْبَیتِ مَعَهُ مِنْ نُورِهِ وَ عَظَمَتِهِ فَأَوْقَفَنَا أَظِلَّهً خَضْرَاءَ بَینَ یدَیهِ حَیثُ لَا سَمَاءَ وَ لَا أَرْضَ وَ لَا مَکَانَ وَ لَا لَیلَ وَ لَا نَهَارَ وَ لَا شَمْسَ وَ لَا قَمَرَ یفْصِلُ نُورُنَا مِنْ نُورِ رَبِّنَا کَشُعَاعِ الشَّمْسِ مِنَ الشَّمْسِ نُسَبِّحُ اللَّهَ تَعَالَى وَ نُقَدِّسُهُ وَ نَحْمَدُهُ وَ نَعْبُدُهُ حَقَّ عِبَادَتِهِ ثُمَّ بَدَا لِلَّهِ تَعَالَى عَزَّ وَ جَلَّ أَنْ یخْلُقَ الْمَکَانَ فَخَلَقَهُ وَ کَتَبَ عَلَى الْمَکَانِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ- عَلِی أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ وَ وَصِیهُ بِهِ أَیدْتُهُ وَ نَصَرْتُهُ ثُمَّ خَلَقَ اللَّهُ الْعَرْشَ فَکَتَبَ عَلَى سُرَادِقَاتِ الْعَرْشِ مِثْلَ ذَلِکَ ثُمَّ خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ فَکَتَبَ عَلَى أَطْرَافِهَا مِثْلَ ذَلِکَ ثُمَّ خَلَقَ الْجَنَّهَ وَ النَّارَ فَکَتَبَ عَلَیهَا مِثْلَ ذَلِکَ ثُمَّ خَلَقَ‏ الْمَلَائِکَهَ وَ أَسْکَنَهُمُ السَّمَاءَ ـــــــ ای جابر! خدا بود در حالى که هیچ چیز با او نبود نه معلوم و نه مجهول ، اوّلین موجودى که آفرید محمّد مصطفى علیه السّلام بود ؛ ما اهل بیت را نیز با او آفرید از نورش و عظمتش ؛ پس ما را به صورت سایه‏اى سبز در مقابل خود نگه داشت آن موقع که وجود نداشت آسمان و زمین و شب و روز و خورشید و ماه. نور ما از نور خدا جدا گشت مانند پرتو خورشید از خورشید. ما او را تسبیح و تقدیس و ستایش می کردیم و عبادتى واقعى می نمودیم. بعد خدا اراده نمود که مکان را بیافریند آن را آفرید و بر مکان نوشت لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ ، علی امیر المؤمنین و وصى او است بهوسیله علی او را تأیید و نصرت دادم.سپس عرش را آفرید و بر سرادق عرش همان جملات را نوشت ؛ آنگاه آسمانها را آفرید و بر اطراف آن همین کلمات را نوشت ؛ بعد بهشت و جهنّم را آفرید و بر آنها نیز همین جملات را نوشت ؛ سپس ملائکه را آفرید و آنها را ساکن آسمان گردانید » (بحار الأنوار ، ج‏۲۵ ،ص۱۸ )
این روایت نیز به وضوح نشان می دهد که مرتبه ی بهشت و جهنّم فراتر از مرتبه ملائک می باشد و آنگاه که آن دو خلق گشته اند ، بسیاری از مجرّدات نبوده اند کجا رسد که عالم مادّه بوده باشد. پس چگونه ممکن است این دو مخلوق خدا مادّی باشند.

۴ ـ روایاتی چند در باب بدن مجرّد آدمی

أبى ولّاد حنّاط گوید: به امام صادق (ع) گفتم: « جُعِلْتُ فِدَاکَ یرْوُونَ أَنَّ أَرْوَاحَ الْمُؤْمِنِینَ فِی حَوَاصِلِ طُیورٍ خُضْرٍ حَوْلَ الْعَرْشِ فَقَالَ لَا الْمُؤْمِنُ أَکْرَمُ عَلَى اللَّهِ مِنْ أَنْ یجْعَلَ رُوحُهُ فِی حَوْصَلَهِ طَیرٍ لَکِنْ فِی أَبْدَانٍ کَأَبْدَانِهِم‏ ـــــــ قربانت گردم ، روایت کنند که ارواح مؤمنان در چینه‏دان پرندگانى سبزند گرد عرش. فرمودند: نه، مؤمن گرامی تر است نزد خدا از اینکه روحش را در چینه‏دان پرنده نهد، بلکه در بدنی باشند همچون بدنهای خودشان.» (بحار الأنوار ، ج‏۵۸،ص۵۰ )

امام صادق (ع) فرمودند:« فَإِذَا قَبَضَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صَیرَ تِلْکَ الرُّوحَ فِی قَالَبٍ کَقَالَبِهِ فِی الدُّنْیا فَیأْکُلُونَ وَ یشْرَبُونَ فَإِذَا قَدِمَ عَلَیهِمُ الْقَادِمُ عَرَفُوهُ بِتِلْکَ الصُّورَهِ الَّتِی کَانَتْ فِی الدُّنْیا ــــــ چون خدای عزّ و جلّ جانش (جان مومن) را بگیرد در کالبدى نهد چون کالبد دنیایی اش ؛ پس می خورند و می نوشند، و چون تازه ‏واردى بدانها رسد او را به همان صورتى که در دنیا بوده می شناسند.» ( بحار الأنوار ، ج‏۵۸ ،ص۵۰ )

« بِسَنَدٍ مُوَثَّقٍ عَنْ أَبِی بَصِیرٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع إِنَّا نَتَحَدَّثُ عَنْ أَرْوَاحِ الْمُؤْمِنِینَ أَنَّهَا فِی حَوَاصِلِ طُیورٍ خُضْرٍ تَرْعَى فِی الْجَنَّهِ وَ تَأْوِی إِلَى قَنَادِیلَ تَحْتَ الْعَرْشِ فَقَالَ لَا إِذاً مَا هِی فِی حَوَاصِلِ طَیرٍ قُلْتُ فَأَینَ هِی قَالَ فِی رَوْضَهٍ کَهَیئَهِ الْأَجْسَادِ فِی الْجَنَّه ـــــــ به سند موثق از أبى بصیر روایت شده که گفت: به امام صادق (علیه السّلام) گفتم: به ما گویند از ارواح مؤمنان که در چینه‏دان پرندگان سبزى باشند که در بهشت بچرند و در قندیلهاى زیر عرش آشیانه دارند. امام فرمودند: چنین نیست، در چینه پرنده نباشند. گفتم: کجا باشند؟ فرمودند: در باغی در بهشت باشند همانند اجساد. » (بحار الأنوار ،ج‏۵۸ ،ص۵۰)
« عَنْ أَبِی بَصِیرٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْ أَرْوَاحِ الْمُؤْمِنِینَ فَقَالَ فِی الْجَنَّهِ عَلَى صُوَرِ أَبْدَانِهِمْ لَوْ رَأَیتَهُ لَقُلْتَ فُلَانٌ ــــ ابو بصیر گوید: از امام صادق (ع) درباره ی ارواح مومنان پرسیدم. فرمودند: آنها در بهشت به صورت بدنهایشان هستند ؛ به نحوی که اگر ایشان را ببینی می گویی: این فلانی است » (تهذیب‏الأحکام،ج۱ ،ص۴۶۶)
همه این روایات وجود بدن مجرّد را تصدیق می کنند که دقیقاً شبیه بدنهای دنیایی هستند امّا در دنیا نیستند بلکه در بهشت می باشند.
واقعاً عجب است از کسانی که این همه روایات را می بینند و در مضامین آنها دقّت نمی کنند. و عجیبتر گفتار کسانی است که باور دارند زندگی مجرّد انسان را در عالم برزخ و آنگاه ادّعا می کنند که زندگی اخروی او با بدن مادّی خواهد بود. یعنی بعد از رها گشتن از بند مادّه ی مزاحم و به دور از مقام قرب الهی ، دوباره در بند مادّه در می آید. عجبا که اینها خدا را چون کودکان اهل بازی پنداشته اند که می سازد و خراب می کند و دوباره می سازد.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.8/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x