سرخط خبرها

وضع اخروی تارک الصلاه و تارک زکات و منکر ولایت و تارک روزه و حج در اخرت چگونه می باشد ؟

پرسش:
در معارف ما آمده است که قبول اعمال نیک انسان در گرو قبولی نماز است، اگر نماز قبول باشد به سایر اعمال پرداخته می شود، حالا فرض بفرمایید فرد تارک الصلاتی را که کارهای خیر زیادی انجام داده است حالا مزد این اعمال را در آن دنیا نمی گیرد. چگونه این موضوع با آیه قرآن که می فرماید «الله لا یضیع اجر المحسنین» منافات ندارد؟
پاسخ:
خداوند متعال حتّی یهودیان و مسیحیان را هم بهشت می برد ، کجا رسد مسلمان تارک الصّلاه صاحب اعمال خیر را. امّا جهنّم رفتن این گروه حتمی است. اینان بعد از آنکه وارد جهنّم شده و تطهیر شدند وارد بهشت می شوند تا اجر اعمال خیرشان را دریافت نمایند. البته اگر تارک الصّلاه بر این اعتقاد باشد که نماز جزء دین نیست ، او در ردیف کفّار است نه در ردیف اهل کتاب. طبق روایات اهل بیت (ع) هرکه یکی از ارکان پنجگانه ی اسلام ، یعنی ولایت ، نماز ، روزه ، حجّ و زکات را ترک نماید ، هنگام مرگ ، در ردیف مسیحیان و یهودیان و مجوسیان خواهد بود ؛ و روز قیامت نیز با آنان محشور می شود. امّا آنکه این امور را انجام داده لکن در آن اخلاص لازم را نداشته ، در ردیف مسلمانان خواهد بود ؛ ولی اجر این اعمال را نخواهد داشت ؛ و باقی اعمال او نیز صلاحیّت قبول نخواهد داشت ؛ مگر آنکه خدا به فضل خود و به شفاعت شافعین اعمال او را بپذیرد. رسول خدا (ص) فرمودند: « یا عَلِی مَنْ سَوَّفَ الْحَجَّ حَتَّى یمُوتَ بَعَثَهُ اللَّهُ یوْمَ الْقِیامَهِ یهُودِیاً أَوْ نَصْرَانِیا ــــ یا علی ! هر کس درباره ی حجّ واجب امروز و فردا کند تا مرگش برسد ، خداوند متعال روز قیامت او را یهودی یا مسیحی محشور می کند » (بحار الأنوار،ج‏۷۴ ،ص۵۸) همچنین فرمودند: « مَنْ تَرَکَ الصَّلَاهَ لَا یرْجُو ثَوَابَهَا وَ لَا یخَافُ عِقَابَهَا فَلَا أُبَالِی أَنْ یمُوتَ یهُودِیاً أَوْ نَصْرَانِیاً أَوْ مَجُوسِیا ـــ هر که نماز را ترک کند و امیدى به پاداش آن نداشته باشد و از کیفر آن نترسد، باکى ندارم که یهودى یا نصرانى یا مجوسى بمیرد.» (امید جامع الأخبار،ص۷۴) ؛ و امام صادق (ع) فرمودند: « من منع قیراطا من الزّکاه فلیمت إن شاء یهودیا أو نصرانیا. ـــ هر که از دادن یک قیراط زکات امتناع کند، مى‏خواهد یهودى بمیرد یا نصرانى‏ » (الحکم الزاهره ،ص۳۱۷) و رسول خدا (ص) فرمودند: « یا أَیهَا النَّاسُ مَنْ آذَى عَلِیاً بُعِثَ یوْمَ الْقِیامَهِ یهُودِیاً أَوْ نَصْرَانِیاً ــــ اى مردم! هر کس على را اذیت کند، روز قیامت یهودى یا مسیحى برانگیخته مى‏شود » (الطرائف فی معرفه مذاهب الطوائف ،ج‏۱،ص۷۵)
پس خدا اجر هیچ کسی را ضایع نمی کند ؛ لکن از عذاب تارکین ارکان اسلام نیز نمی گذرد. پس ابتدا باید مجازات شوند تا بعد از تطهیر، لایق دریافت اجر اعمال خیرشان گردند.البته توجّه شود که عمل خیر وقتی خیر است که برای خدا انجام شود نه از روی محاسبات دنیایی یا محاسبات عاطفی و امثال آن. اگر کسی به فقیری کمک کند تا عذاب وجدان نگیرد یا از روی نوع دوستی کمک نماید ، برای خدا کاری نکرده تا اجری طلبکار باشد. کار خیر وقتی حقیقتاً خیر است که غرض از آن ، جلب رضایت خدا و اطاعت از امر او باشد.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x