سرخط خبرها

لااکراه فی الدین و جهنم ! چگونه ؟

پرسش:

توی قرآن آیه لااکراه و فی الدین چه می خواهد؟ آورده اند که منظور دلداری دادن به پیغمبر بوده از یک طرف، که ایشان داشتند از شدت غصه که چرا مثلا فلان کافر ایمان نمی آورد، دق می کردند، خدا فرمود چه خبر است لا اکراه فی الدین. و چند تفسیر دیگر. می گویم خود این آیه به اشاره علما به خود آدم هم صدق می کند که آدم مومن خودت را نکش، تا یک حدی قادری، توانایی ات همین قدر است. لا اکراه فی الدین. بعد از طرف دیگر خدا می فرماید که من اگر می خواستم همه ایمان بیاورند و شب و روز عبادت کنند، می توانستم مهم اینست که خودشان ایمان بیاورند. مهم اینست که خودشان ایمان بیاوردند یعنی چه؟ همین خدای بیخیال، از طرف دیگر جهنم را خلق می کند می گوید آن را برای سوزاندن کسانی که ایمان نیاورده اند آماده کرده ام. بابا خدا هم؟ عجب داستانی شده. این بازی با کلمات چیه؟ اگر قرار بر ایمان اجباریست جهنم و بهشت برای چیست؟ و اگر قرار بر ایمان اختیاریست باز جهنم و بهشت از برای چیست؟ اگر قرار باشد ایمان نیاورندگان در جهنم عذاب شوند این عذاب در این دنیا بود بهتر نبود؟    
خدا چرا دارد همه را به بازی می گیرد؟ یا شما دارین جوری وانمود می کنید که انگار خدا دارد همه را به بازی می گیرد. من ثابت می کنم که جهنم و حتی بهشت شما اصلا و ابدا وجود ندارد. بجنگ تا بجنگیم. خدا شاهد است خیلی بچه بازی ست، از یک طرف بگویند لااکراه فی الدین، بعد میخ مذاب توی گلوی آدم بکنند با عذابی که آن سرش نا پیداست. نه عزیزم خدا بچه نیست که برای گناه یک نفر یا اصلا بچه نیست که برای گناه تمام بشریت بیاید جهنم ردست بکند. والاه اگر مرا به جهنمی که شما می گویند ببرند، انقدر به خدا و قدرتش می خندم که شکمم پاره می شود. و فرشتگان جهنم می آیند و به جای عذاب، شکم مرا می دوزند و مراقبت می کنند تادرست شوم و عذابم دهند. باز وقتی درست شدم می خندم. فکرش را بکنید خدا دارد موجود خود ساخته اش را عذاب می دهد. عذاب چی؟ ما غیر خدا چه داریم و که را داریم؟ دوما گفتم اگر قرار بر مجازات است این مجازات در همین زمین باشد و باعث تجربه و پند دیگران بهتر نبود؟ دوما اگر قرار بر عذاب است چرا ما را برای گناه آزاد گذاشته؟ وای دلایلتان برای این سوالات انقدر خنده دار است، شما خدا را هم بچه تصور کرده اید. نمیدانم مردم ۱۴۰۰ سال است به چه ایمان آورده اند؟ بله شما خدا را بچه تصور کرده اید. عین خودتان. چطور که انسان چیزی خلاف عقیده اش را می بیند قاط می زند، کله اش داغ می کند. شما فکر می کنید کله خدا هم داغ می کند. خدا انقدر بزرگ بزرگ بزرگ بزرگ بزرگ بزرگ است که اصلا برای خودش بد است که موجود ضعیفی که به دست خودش ساخته است را مجازات کند. خدا اصلا برای اینکارها وقت ندارد. مثل یه آدم خیلی پولداری که اشتباه میلیون کارمند خودش را با لبخند می بخشد. عین خیالش نمی شود. برای همچین کسی بدش است حساب دو تومن سه تومن را برود. البته جهنم نمی گوییم که کلا نیست هست یک جور دیگر. خواستید سوال کنید، کوتاه مختصر، من وقت ندارم مقالات دراز و خیلی دراز بخوانم. آخر همه اش خسته ام. خیلی خسته ام. سوال کنید، در اسرع وقت جواب خواهم داد.

 

پاسخ:

۱ـ خداوند متعال انسان را آفریده و نقشه ی وجود آدمی را در اختیار وی قرار داده و به او سفارش نموده که سعی کند خود را طبق آن نقشه بسازد ؛ لکن کسی را مجبور نساخته که حتماً مطابق آن نقشه ساختمان وجود خودش را درست کند؛ چون اگر خدا کسی را بر این امر مجبور می ساخت دیگر کسی توان آن را نداشت که راه دیگری را در پیش بگیرد ؛ ولی علناً می بینیم که عدّه ای نخواسته اند طبق کتاب راهنمای انسان، خود را بسازند. پس یقیناً اجباری در کار نیست و مردم در انتخاب یا عدم انتخاب این راه، کاملاً مختارند ؛ « إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُوراً ــــ ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاکر باشد(و پذیرا گردد) یا ناسپاسی کند.‏ » (الإنسان:۳).

آیه ی « لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ قَدْ تَبَیَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَیِّ … » نیز دقیقاً همین معنا را افاده می کند که انسان در انتخاب راه، مختار است؛ و کسی نمی تواند دیگری را به معنای حقیقی کلمه، وادار به پذیرش دین کند ؛ کما اینکه وادار نمودن شخصی به انکار حقیقی دین نیز غیر ممکن می باشد. چرا که پذیرش دین، امری اعتقادی ، قلبی و درونی است و چنین اموری اساساً قابل اجبار نیستند ؛ نه اینکه اجبار ممکن است ولی اسلام حکم به اجبار نمی کند. همان گونه که نمی توان با تهدید و کتک زدن و امثال این امور، فردی را وادار کرد که کسی را دوست داشته باشد ؛ یا از کسی متنفّر شود ؛ چون این امور ، مربوط به قلبند. بلی می توان کسی را با زور و تهدید وادار نمود که در زبان، اظهار محبّت به کسی کند یا به وجود خدا اقرار نماید یا به ظاهر نماز بخواند ، ولی هیچگاه نمی توان او را به زور و جبر وادار نمود که در قلب نیز به آن شخص محبّت داشته باشد یا وجود خدا را بپذیرد یا به نیّت قربه الی الله نماز بخواند. بلکه بر عکس ، هر چه کسی را به این گونه امور، بیشتر اجبار نمایند خود به خود، نتیجه ی معکوس می دهد؛ و انزجار شخص، زیادتر می شود. لذا نمی توان یک شخص غیر مسلمان را با زور واداشت که مسلمان شود ؛ یا کسی را که قلب او از اعتقاد و یقین به اسلام برگشته نمی توان با زور وادار نمود که دوباره به اسلام معتقد گردد. تنها کاری که برای او می توان نمود این است که با استدلال، یقین او را نسبت به حقّانیّت اسلام بازسازی نمود؛ یا مانع از این شد که او افکار خود را منتشر نماید. پس « لا إِکْراهَ فِی الدِّینِ » یعنی دین، ذاتاً قابل اجبار کردن نیست؛ و غیر مسلمان را نمی توان مجبور نمود که قلباً مسلمان شود؛‌ یا منحرف را وادار نمود که به راه درست برگردد.

پس آدمی آزاد است که کتاب آسمانی (کتاب راهنمای دستگاه وجود آدمی) را جزء برنامه زندگی خود قرار بدهد یا ندهد.‌ لذا « لا اکراه فی الدین » یعنی در پذیرش دین، اجبار راه ندارد.

اگر کسی به این کتاب راهنما عمل نمود، طبیعی است که وجود خود را مطابق آن، وجود انسانی خواهد ساخت. امّا اگر طبق این نقشه، وجود خود را نساخت، روشن است که هر چیزی خواهد شد غیر از انسان. لذا فرمود:« مَثَلُ الَّذینَ حُمِّلُوا التَّوْراهَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوها کَمَثَلِ الْحِمارِ یَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذینَ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمینَ ـــــ کسانى که مکلّف به تورات شدند ولى حق آن را ادا نکردند، مانند الاغی هستند که کتابهایى حمل مى‏کند؛ گروهى که آیات خدا را انکار کردند مثال بدى دارند، و خداوند قوم ستمگر را هدایت نمى‏کند» (جمعه:۵) یعنی اگر کسی نقشه ی انسانی را با خود برداشت ولی طبق آن خود را نساخت، طبیعی است که او چون اولاغی بارکش خواهد بود.

 

۲ـ امّا بهشت و جهنّم چیست؟

بهشت خود انسان نرمال است. اگر کسی انسان از دنیا رفت بهشت در وجود خود اوست ؛ « فَرَوْحٌ وَ رَیْحانٌ وَ جَنَّهُ نَعیمٍ ـــ‌ پس او رَوح و ریحان و بهشت پرنعمت است » (الواقعه : ۸۹ ) یعنی خود انسان ، تمام لذّات را با خود و متّحد با خود دارد. چرا که بهشت در حقیقت تجسّم اعتقادات و خلقیّات و اعمال خود شخص  می باشند نه چیزی جدای از خودش. امّا جهنّم آنگونه که برخی توهّم نموده اند ، گودالی پر از آتش نیست که گناهکاران را در آن بیندازند ؛ خرابی وجود شخص است که برایش به صورت جهنّم جلوه می کند. خدا کسی را جهنّم نمی برد. خود همان جهل ، همان حسد ، همان کینه ، همان غضب و … جهنّم است. خود همان مال حرام آتش است نه اینکه حرام خوار را در آتش اندازند. او خودش در آتش خویش افتاده است ؛ « إِنَّ الَّذینَ یَأْکُلُونَ أَمْوالَ الْیَتامى‏ ظُلْماً إِنَّما یَأْکُلُونَ فی‏ بُطُونِهِمْ ناراً وَ سَیَصْلَوْنَ سَعیراً ـــ کسانى که اموال یتیمان را به ظلم و ستم مى‏خورند ،‌ جز این نیست که آتش مى‏خورند و بزودى در شعله‏هاى آتش (دوزخ) مى‏سوزند» ( النساء : ۱۰).

پس خدا کسی را جهنّم نمی برد یا به صورت حیوان محشور نمی کند بلکه خود او وقتی انسان نیست ، حیوان است. وقتی دل ودین وزندگی و آسایش دیگران را می سوزاند پس خودش آتش است ؛ خودش هیزم سوزنده جهنّم است. « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ عَلَیْها مَلائِکَهٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُونَ ــــ‌ اى کسانى که ایمان آورده‏اید خود و خانواده خویش را از آتشى که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید »‌ (التحریم : ۶) ربادهنده خودش آتش است لذا زندگی مردم را آتش می زند. قاچاق چی موادّ مخدّر خودش آتش است. صدام وبوش و هیتلر خودشان آتشند ؛ لذا دنیا را به هم آتش می کشند.

خدا با کسی بازی نمی کند ؛ خدا منزه از آن است که بازیگری کند « وَ ما خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَیْنَهُما لاعِبینَ ـــــ ما آسمانها و زمین و آنچه را که در میان این دو است به بازى نیافریدیم‏ » (الدخان : ۳۸ ) این برخی بندگان جاهلند که گرفتار توهّمات شده و مغرورانه و جاهلانه بازی می کنند و خیال می کنند که خدا نیز اهل بازی است ؛ « وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ لَیَقُولُنَّ إِنَّما کُنَّا نَخُوضُ وَ نَلْعَبُ قُلْ أَ بِاللَّهِ وَ آیاتِهِ وَ رَسُولِهِ کُنْتُمْ تَسْتَهْزِؤُنَ ـــــ و اگر از آنها بپرسى (: «چرا این اعمال خلاف را انجام دادید؟!»)، مى‏گویند: «ما بازى و شوخى مى‏کردیم!» بگو: «آیا خدا و آیات او و پیامبرش را مسخره مى‏کردید؟!» » (التوبه : ۶۵ ). آری اینها خود را مسخره نمودند و نداستند که این دین و کتاب آسمانی نقشه ی خودسازی بودند نه وسیله بازی و بحث و جدل با دیگران. « وَ ذَرِ الَّذینَ اتَّخَذُوا دینَهُمْ لَعِباً وَ لَهْواً وَ غَرَّتْهُمُ الْحَیاهُ الدُّنْیا وَ ذَکِّرْ بِهِ أَنْ تُبْسَلَ نَفْسٌ بِما کَسَبَتْ لَیْسَ لَها مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلِیٌّ وَ لا شَفیعٌ وَ إِنْ تَعْدِلْ کُلَّ عَدْلٍ لا یُؤْخَذْ مِنْها أُولئِکَ الَّذینَ أُبْسِلُوا بِما کَسَبُوا لَهُمْ شَرابٌ مِنْ حَمیمٍ وَ عَذابٌ أَلیمٌ بِما کانُوا یَکْفُرُون‏ ـــــ و رها کن کسانى را که دین خود را به بازى و سرگرمى گرفتند، و زندگى دنیا، آنها را مغرور ساخته، و با این (قرآن)، به آنها یادآورى نما، تا گرفتار دستاورد خود نشوند! جز خدا، نه یاورى دارند، و نه شفاعت‏کننده‏اى! و (چنین کسى) هر گونه عوضى بپردازد، از او پذیرفته نخواهد شد آنها کسانى هستند که گرفتار دستاورد خود شده‏اند ؛‌ نوشابه‏اى از آب سوزان براى آنهاست و عذاب دردناکى بخاطر اینکه کفر مى‏ورزیدند »(انعام:۷۰)

 

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

3
دیدگاه ها

صادق اسکندری

یه سوال وقتی کسی به بهشت رفت.عمر جاوید پیدا میکنه.همه چیز براش فراهم میشه.دیگه چه نیازی به خدا داره.خدا دیگه مفهومی نداره چون اونموقع اون کسی که به بهشت رفته بی نیاز شده.دیگه خدارو میخواد چیکار? اونموقع چه اتفاقی میوفته توضیح میدید.ممنون

افاق

اون موقع فکر نکردی کە کسی کە این همە چیز رو در اختیارش قرار میدە کیە . این همە چیزی کە در اختیارش هست فقط در اختیارشە از خودش کە نیست.