سرخط خبرها

دلیل قرآنى برتر بودن پیامبر اکرم با بقیه پیامبران چیست؟ و آیا دلیل برتری به تعداد معجزات هست یا خیر؟

پرسش:
دلیل قرآنى افضل بودن پیامبر اکرم با بقیه پیامبران را بگین و آیا دلیل افضل بودن به تعداد معجزات هست یانه؟مثلا پیامبرى ده تا معجزه داشته و دیگرى نه تا حالا اولى افضل تره؟پیامبر ما بیشتر از بقیه پیامبران معجزه داشته یا نه؟کدوم پیامبره که معجزات بیشترى داشته؟
پاسخ:
دلیل نخست:
خدای تعالی می فرماید: «وَ مَا أَرْسَلْناکَ إِلاّ رَحْمَهً لِلْعالَمینَ»(انبیا: ۱۰۷)
پس آن حضرت، از همه جهانیان افضل است که رحمت بر همه ی آنهاست؛ و خود انبیاء هم زیر مجموعه ی جهانیان هستند. پس رسول الله(ص) حتّی برای انبیاء هم رحمت است. دقّت شود! تعبیر «العالمین» شامل تمام عوالم می شود، یعنی هم شامل دنیاست هم شامل برزخ است هم شامل آخرت. پس در هیچ عالمی موجودی نیست که زیر چتر رحمت رسول الله(ص) قرار نداشته باشد.
دلیل دوم:
خدای تعالی فرمود: « ما کانَ مُحَمَّدٌ أَبا أَحَدٍ مِنْ رِجالِکُمْ وَ لکِنْ رَسُولَ اللَّهِ وَ خاتَمَ النَّبِیینَ وَ کانَ اللَّهُ بِکُلِّ شَی‏ءٍ عَلیما ــــ محمّد(ص) پدر هیچ یک از مردان شما نبوده و نیست؛ ولى رسول خدا و خاتم پیامبران است؛ و خداوند به همه چیز آگاه است.» (الأحزاب:۴۰)
خاتَم یعنی نگین انگشتر. خدای تعالی، سلسله ی انبیاء را به انگشتری تشبیه نموده که رسول الله(ص)، نگین آن انگشتر است. و روشن است که نگین انگشتر، بهترین بخش انگشتر است؛ و کلّ انگشتر برای آن است که آن نگین را نگه دارد.
خاتم را به معنی پایان دهنده نیز گرفته اند؛ چرا که در زمان قدیم، وقتی نامه پایان می یافت، آن را با نگین انگشتر، مهر می کردند. لذا خدای تعالی، با یک واژه، هم افضل بودن رسول الله(ص) را رسانده هم آخرین پیغمبر بودن آن حضرت را.
دلیل سوم:
معجزه یعنی کاری خارق العاده که ناشی از علم و قدرت خداست. لذا انبیاء ی گذشته، معجزاتشان ناشی از علم خدا بود؛ امّا رسول الله(ص) دو گونه معجزه داشت. برخی معجزاتش، شبیه معجزات دیگر انبیاء بود، ولی یک معجزه ی اختصاصی هم داشت.
معجزات عادی اش مثل شقّ القمر، زنده نمودن مرده، به سخن واداشتن موجوداتی مثل سنگ و چوب و حیوانات، تبدیل چوب به شمشیر و تبدیل شمشیر به چوب، علاج نمودن بیماری های لاعلاج، نداشتن سایه، بوی گلاب دادن عرق بدن آن حضرت، خبر دادن از امور پنهانی و از آینده، وقوع قحط سالی هفت ساله با نفرین آن حضرت، پر آب شدن چاه خشکیده به سبب آب دهان آن حضرت، نرم شدن سنگ به سبب آب وضوی آن حضرت و … . تعداد این نوع معجزات بسیار زیاد است، به نحوی که آن حضرت به تنهایی بیش از همه ی انبیاء، معجزه داشته اند؛ و برخی از معجزات آن حضرت، همیشه همراه آن حضرت بودند، مثل سایه نداشتن. و هیچ عضوی از اعضای آن حضرت، خالی از معجزه نبوده؛ تا آنجا که عرق و دیگر موادّ دفعی آن حضرت نیز همراه معجزه بوده اند. عرق آن حضرت، بوی گلاب می داد. عایشه نقل نموده که بارها بعد از آن حضرت وارد دستشویی شدم ولی جز بویی خوش چیزی ندیدم. از آن حضرت پرسیدم که جریان چیست؟ فرمودند: چیزی از انبیاء دفع نمی شود مگر آنکه زمین مأمور است تا آن را فرو ببرد.
امّا معجزه ی اختصاصی آن حضرت، قرآن است؛ که هیچ پیامبری مشابه آن را نداشته است. دیگر معجزات، ناشی از علم خدا هستند ولی قرآن، ظهور علم خداست. قرآن خودش کلام الله است. معجزات دیگر انبیاء، برای آن بود که حقّانیت کتابشان را ثابت کند امّا قرآن، کتابی است که خودش خودش را ثابت می کند.
خدای تعالی در آیات متعدّدی قرآن کریم را برتر از تمام کتب آسمانی و تأیید کننده ی آنها خوانده است. برای نمونه فرمود: « وَ أَنْزَلْنا إِلَیکَ الْکِتابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقاً لِما بَینَ یدَیهِ مِنَ الْکِتابِ وَ مُهَیمِناً عَلَیه ـــ و این کتاب‏ (قرآن‏) را به حق بر تو نازل کردیم، در حالى که کتب پیشین را تصدیق مى‏کند، و مهیمن بر آنهاست (آنها را زیر چتر خود گرفته و حافظ و نگاهبان آنهاست) » (المائده:۴۸) و باز فرمود: « … وَ نَزَّلْنا عَلَیکَ الْکِتابَ تِبْیاناً لِکُلِّ شَی‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَهً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمین‏ ـــــ و ما این کتاب را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز، و مایه ی هدایت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است.»(النحل:۸۹)
علم هر پیامبری هم به اندازه ی کتاب اوست. پس همان گونه که قرآن بر تمام کتب آسمانی سایه انداخته، خود آن حضرت نیز بر تمام انبیاء سایه انداخته است. و همان گونه که قرآن شامل تمام کتب آسمانی است و تمام حقایق در آن است، رسول الله(ص) نیز عالم به همه چیز بوده است.
دلیل چهارم:
خدای تعالی فرمود: « وَ یوْمَ نَبْعَثُ فی‏ کُلِّ أُمَّهٍ شَهیداً عَلَیهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِکَ شَهیداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَیکَ الْکِتابَ تِبْیاناً لِکُلِّ شَی‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَهً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمین‏ ـــــ (به یاد آورید) روزى را که از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگیزیم؛ و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهیم! و ما این کتاب را بر تو نازل کردیم که بیانگر همه چیز، و مایه هدایت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است.» (النحل:۸۹)
گواه هر امّتی، پیغمبر آن امّت است. لذا روز قیامت، انبیاء(ع) در مورد امّت خودشان شهادت خواهند داد؛ امّا رسول الله(ص) طبق این آیه، شاهد بر تمام امّتها یا شاهد بر تمام شاهدان(انبیاء) است. و لازمه ی این امر، افضلیت رسول الله(ص) می باشد.
ـ کدام پیامبر، معجزات بیشتر داشته؟
قطعاً رسول الله(ص) بیشترین معجزات را داشته است.
گفتیم که آن حضرت، دو گونه معجزه داشته، قرآن و معجزات دیگر. آن معجزات دیگر حضرت، به تنهایی از تمام معجزات انبیاء دیگر بیشتر است. خود قرآن هم یک معجزه نیست، چون طبق آیه ی ۲۳ بقره، هر سوره از قرآن، خودش یک معجزه است. لذا قرآن، حدّ اقلّ ۱۱۴ معجزه را در درون خود دارد. بلکه سوره های بزرگ، قطعاتشان معجزه است.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x