سرخط خبرها

ایا شیطان زن و فرزند دارد؟

پرسش:

شیطان از جنس چیست؟ ملک است یا جن؟
گفته شده خانواده دارد، اگر خانواده دارد، آیا نام زن او را می دانید؟
آیا فرزندان او هم دختر است و هم پسر؟
برای فریب دادن انسان جداگانه عمل می کنند و یا گروهی این کار را انجام می دهند؟

پاسخ:
۱ـ خداوند متعال می فرماید: « وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلیسَ کانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ … . ـــ (به یاد آرید) زمانى را که به فرشتگان گفتیم: براى آدم سجده کنید! آنها همگى سجده کردند جز ابلیس که از جنّ بود و از فرمان پروردگارش بیرون شد … . » (الکهف:۵۰)
در روایات نیز تصریح شده که ابلیس فرشته نبود بلکه جنّ بود ، لکن خدا او را در میان فرشتگان قرار داده بود به گونه ای که فرشتگان او را از خودشان می شمردند. البته مراد از این فرشتگان ، ملائکه الارض می باشند نه ملائک مقرّب الهی. « عن جَمِیلِ بْنِ دَرَّاجٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ قَالَ سَأَلْتُهُ عَنْ إِبْلِیسَ أَ کَانَ مِنَ الْمَلَائِکَهِ أَوْ هَلْ کَانَ یلِی شَیئاً مِنْ أَمْرِ السَّمَاءِ قَالَ لَمْ یکُنْ مِنَ الْمَلَائِکَهِ وَ لَمْ یکُنْ یلِی شَیئاً مِنْ أَمْرِ السَّمَاءِ وَ کَانَ مِنَ الْجِنِّ وَ کَانَ مَعَ الْمَلَائِکَهِ وَ کَانَتِ الْمَلَائِکَهُ تَرَى أَنَّهُ مِنْهَا وَ کَانَ اللَّهُ یعْلَمُ أَنَّهُ لَیسَ مِنْهَا فَلَمَّا أُمِرَ بِالسُّجُودِ کَانَ مِنْهُ الَّذِی کَان‏ ـــــــ جمیل بن درّاج گوید: از امام صادق علیه السّلام درباره ی ابلیس پرسیدم ، که آیا فرشته بود و یا متصدّی امری از امور آسمان بود؟ امام فرمودند: او فرشته نبود و متصدى هیچ کارى در آسمان نبود. او از جنّ و همراه ملائک بود و فرشته ‏ها او را از خود می دیدند امّا خدا می دانست که او از فرشتگان نیست. پس چون امر به سجده بر آدم نمود ، سر زد از او آنچه که سر زد.» ( بحار الأنوار ، ج‏۶۰ ،ص۲۱۸)
۲٫ ابلیس خانواده و ذرّیه دارد ولی معلوم نیست که آیا زن دارد یا نه؟ و اگر دارد، اسمش را نمی دانیم. نام خودش حارث است.
در برخی روایات آمده که او همسر دارد؛ ولی در برخی نقلها آمده که او خودش هم نر است هم ماده؛ لذا خودش زاد و ولد می کند. از آیات به روشنی بر می آید که جنّها نیز نر و ماده دارند؛ لکن به نظر می رسد که ابلیس استثناء می باشد؛ و شاید هم او نوعی از جنّ باشد که خودزا هستند؛ مثل برخی حیوانات که باکره زا می باشند و جنس نر و ماده ندارند. البته اطّلاعات در این زمینه اندکند و اعتماد چندانی به آنها نیست. برخی گفته اند که فرزندان او نر و ماده دارند و از راه زاد و ولد ازدیاد پیدا می کنند. نیز گفته شده که ابلیس تخم گذار است نه بچّه زا. ( ر.ک: بحار الأنوار، ج‏۶۰، ص۳۰۶)
۳٫ ابلیس یقیناً فرزند دارد؛ امّا معلوم نیست که آیا نرند یا ماده؛ ولی گفته شد که طبق یک نظر، مؤنّث و مذکّر دارند.
« وَ إِذْ قُلْنا لِلْمَلائِکَهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاَّ إِبْلیسَ کانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَ فَتَتَّخِذُونَهُ وَ ذُرِّیتَهُ أَوْلِیاءَ مِنْ دُونی‏ وَ هُمْ لَکُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمینَ بَدَلاً ــــ به یاد آرید زمانى را که به فرشتگان گفتیم: «براى آدم سجده کنید!» آنها همگى سجده کردند جز ابلیس، که از جن بود؛ و از فرمان پروردگارش بیرون شد آیا(با این حال،) او و فرزندانش را به جاى من اولیاى خود انتخاب مى‏کنید، در حالى که آنها دشمن شما هستند؟! چه جایگزینى بدى است براى ستمکاران » (الکهف:۵۰)
در روایات آمده که از میان فرزندان او ـ که شمارشان چند برابر آدمیان می باشند ـ تنها یکی ایمان آورده که نامش « هام ابن هیم ابن لاقیس ابن ابلیس» می باشد. او با دست نوح(ع) ایمان آورده و خدمت رسول خدا(ص) نیز رسیده است.
۴٫ هر شیطانی وظیفه ای دارد؛ ولی در عین حال گروهی کار می کنند. در برخی روایات آمده که اطراف مؤمنان پرسه می زنند همان گونه که زنبورها بر گرد گوشت پرسه می زنند. نیز از روایات استفاده می شود که برخی از آنها محلّ کار معیّنی دارند؛ مثلاً برخی در بازار کار می کنند؛ برخی در خانه ها هستند؛ برخی دیگر متمرکزند بر گمراهی زنان یا مردان و … ؛ به تعبیر عرفی، تخصّصی عمل می کنند.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 3.9/5. From 7 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x