سرخط خبرها

اگر امام حسن و حسین (ع) سید جوانان اهل بهشت هستند پس تکلیف رسول اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) چه می شود؟

پرسش:
چرا رسول اکرم(ص) فرمودند: « امام حسن(ع) و امام حسین(ع) سید جوانان اهل بهشت هستند.» مگر در بهشت غیر جوان هم داریم و اگر حسنین سید جوانان اهل بهشتند، تکلیف رسول اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) چه می شود؟
پاسخ:
طبق روایات ، همه ی اهل بهشت دارای قیافه های جوان می باشند ؛ لذا اینکه امام حسن(ع) و امام حسین(ع) سید جوانان اهل بهشت هستند ، به این معناست که آن بزرگواران سیّد تمام اهل بهشت می باشند.
امّا لازمه ی سید جوانان اهل بهشت بودن آن دو بزرگوار این نیست که رسول خدا (ص) و امیرمومنان (ع) سیّد جوانان اهل بهشت نباشند ؛ بلکه آن رسول خدا (ص) و امیرمومنان (ع) نیز سید جوانان اهل بهشت هستند ؛ و همانگونه که سیّد بودن امام حسین مانع از سیّد بودن امام حسن نیست ، سیادت این دو بزرگوار نیز مانع از سیادت رسول خدا (ص) و امیرمومنان (ع) نمی شود. امّا اینکه آن حضرت در حدیث مورد بحث تنها به سیادت این دو بزرگوار اشاره نمودند ، برای آن بود که مقام سخن در باره ی آن دو حضرت بود.
همچنین سیادت آن دو بزرگوار بر اهل بهشت ، مستلزم سیادت آن دو بزرگوار بر رسول خدا (ص) و امیرمومنان (ع) نمی شود. چون اوّلاً از قرائن و دیگر روایات معلوم است که رسول خدا (ص) و امیر مومنان (ع) افضل از امام حسن(ع) و امام حسین(ع) می باشند. ثانیاً رسول خدا (ص) و امیر مومنان (ع) اهل بهشت نیستند ؛ بلکه صاحب بهشت می باشند و خود مقامی برتر از بهشت دارند. لذا امیر مومنان (ع) قسیم النّار و الجنّه می باشد و به امر خدا اهل بهشت و جهنّم را از یکدیگر جدا می کند.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x