سرخط خبرها

آیا واقعا خداوند انسان را عذاب میکند؟

پرسش:

آیا واقعا خداوند انسان را عذاب میکند؟

پاسخ:
خداوند متعال کسی را عذاب نمی کند ؛ عذاب چیزی جز ظهور نقصها و عدمها نیست. خداوند متعال برای بشر دین فرستاد تا بر اساس آن خود را کامل بسازد. حال اگر کسی خود را کامل نکرد و با وجودی ناقص و بالفعل نشده وارد عالم برزخ یا آخرت شد ، خود را در قیاس با آنچه باید می شد ، ناقص می یابد و این نقصها و نبودها هستند که شعله بر جان او زده عذاب او می شوند. لذا خداوند کسی را عذاب نمی کند بلکه هر کسی را تسلیم داشته ها و نداشته های خود می کند.    داشته هایش بهشت او و نداشته هایش عذابش می شوند. هر که ذرّه ی خوبی کرده همان خوبی برایش تجسّم می یابد و هر ذرّه ای بدی نموده ، همان بدی برایش ظهور می یابد. لذا آنکه حرام می خورد ، او را جهنّم نمی برند بلکه او همین الآن آتش می خورد و آن آتش جزء جان و تن او می گردد ؛ و در برزخ و آخرت ، این حقیقت برایش روشن خواهد شد که جان و تنش با آتش آمیخته گشته است. لذا فرمود: « إِنَّ الَّذینَ یَأْکُلُونَ أَمْوالَ الْیَتامى‏ ظُلْماً إِنَّما یَأْکُلُونَ فی‏ بُطُونِهِمْ ناراً وَ سَیَصْلَوْنَ سَعیراً ــــ کسانى که اموال یتیمان را به ظلم و ستم مى‏خورند، غیر از این نیست که آتش مى‏خورند؛ و بزودى در شعله‏هاى آتش مى‏سوزند. »(النساء:۱۰) ؛ یعنی همین الآن او آتش می خورد و در برزخ یا قیامت فقط پرده از این حقیقت برداشته می شود. « لَقَدْ کُنْتَ فی‏ غَفْلَهٍ مِنْ هذا فَکَشَفْنا عَنْکَ غِطاءَکَ فَبَصَرُکَ الْیَوْمَ حَدید ــــ (به او خطاب مى‏شود:) تو از این غافل بودى و ما پرده را از چشم تو کنار زدیم، و امروز چشمت کاملاً تیزبین است» (ق:۲۲)

البته از آنجا که تجسّم حقیقت اعمال سنّت و قانونی الهی است ؛ خدا این تجسّم اعمال را فعل خود شمرده و گاه از عذاب نمودن بندگان نیز سخن می گوید ؛ همانگونه که اگر کسی در دنیا از پشت بام افتاد و مرد ، می تواند انداختن او از پشت بام را به خدا نسبت داد ؛ چرا که افتادن نتیجه ی وجود جاذبه ی زمین است که خدا آن را در طبیعت زمین قرار داده است.

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

4
دیدگاه ها

حسین

سلام
یعنی انسانی که گناه میکنه چون خدا رو نمیشناسه کیه و اما چون که عالم روح عالم آگاهی است یعنی میدونه خدا کیه چقدر مهربانه چقدر دوستش داره از گناهانی که کرده خجل خواهد شد و شرمنده و سرافکنده سوزش بخاطر گناهان درست متوجه شدم؟

فرشته

سلام اقای ایمانی میشه لطفا توضیح بدید که اگر خداوند انسان رو عذاب نمیکنه پس فرشتگان عذاب چکار می کنند و درباره تفاوت بدن برزخی و بدن دنیایی توضیح مفصل بدید