سرخط خبرها

بعضی از صحنه هایی که حس می کنیم قبلا دیده ایم، آیا در اسلام برای این پرسش جوابی هست؟

پرسش:
برای من پیش اومده که بعضی از صحنه هایی که می بینم حس می کنم قبلا دیدم از خیلیها که پرسیدم اونها هم براشون پیش آمده بود، آیا در اسلام برای این مسأله جوابی هست؟
پاسخ:
از آیات و روایات استفاده می شود که به هنگام خواب ، تعلّق روح نسبت به بدن مادّی تا حدودی کم می شود ؛ و روح می تواند در عوالم تجرّد نظر نماید ؛ و از همینجاست که رویاهای صادقه پدید می آیند. یعنی شخص از کانال عوالم تجرّد (عوالم غیر مادّی) که فوق مکانی و فوق زمانی هستند، می تواند آینده را مشاهده کند. لکن هنگامی که شخص بیدار می شود بسیاری از این امور مشاهده شده فراموش می شوند؛    و به ندرت در خاطر شخص باقی می مانند؛ و آنچه هم شخص به یاد می آورد، عمدتاً توسّط قوّه ی خیال دستکاری شده اصالت خود را از دست می دهند؛ امّا آنچه شخص در خواب دیده، حقیقتاً فراموش نمی شود بلکه در ضمیر پنهان شخص ثبت می گردد؛ و آنگاه که شخص آن صحنه را در عالم مادّه مشاهده نمود، ناگهان آن خاطره ی ثبت شده در ضمیر پنهان، خودنمایی می کند و این حسّ در شخص ایجاد می شود که آن صحنه را قبلاً هم دیده است؛ و البته حقیقتاً هم دیده است؛ لکن در عالم فرا مادّی. لذا بعید نیست که این حالت مطرح شده در سوال حضرت عالی ، ناشی از همین امر باشد.
حتّی طبق برخی روایات، روح افراد نیز در عالم تجرّد با یکدیگر ملاقات می کنند؛ و آنگاه که این دو نفر در بیداری همدیگر را دیدند، به صورت ناخودآگاه با یکدیگر احساس آشنایی و الفت می کنند؛ و اگر ارواح آنها با هم تناسب نداشته باشند، در بیداری نیز دشمن هم می شوند یا از همدیگر احساس نفرت می کنند؛ بی آنکه همدیگر را بشناسند.
امام باقر (ع) فرمودند:
« إِنَّ الْعِبَادَ إِذَا نَامُوا خَرَجَتْ أَرْوَاحُهُمْ إِلَى السَّمَاءِ فَمَا رَأَتِ الرُّوحُ فِی السَّمَاءِ فَهُوَ الْحَقُّ وَ مَا رَأَتْ فِی الْهَوَاءِ فَهُوَ الْأَضْغَاثُ أَلَا وَ إِنَّ الْأَرْوَاحَ جُنُودٌ مُجَنَّدَهٌ فَمَا تَعَارَفَ مِنْهَا ائْتَلَفَ وَ مَا تَنَاکَرَ مِنْهَا اخْتَلَفَ فَإِذَا کَانَتِ الرُّوحُ فِی السَّمَاءِ تَعَارَفَتْ‏ وَ تَبَاغَضَتْ فَإِذَا تَعَارَفَتْ فِی السَّمَاءِ تَعَارَفَتْ فِی الْأَرْضِ وَ إِذَا تَبَاغَضَتْ فِی السَّمَاءِ تَبَاغَضَتْ فِی الْأَرْض‏ ــــــــ چون بنده‏ها بخوابند روحشان به آسمان برآید و آنچه روح در آسمان بیند درست و حقّ است، و آنچه در هوا بیند پرت و پلا است. آگاه باشید که ارواح لشکرهاى آماده‏اند؛ پس ارواحی که همدیگر را بشناسند با هم الفت گیرند و آنها که با هم ناشناس باشند جدایى گیرند. پس زمانی که روحها در آسمان باشند با هم آشنا و دشمن شوند. پس چون در آسمان باهم آشنا شوند در زمین آشناى هم باشند، و چون در آسمان همدگر را دشمن دارند در زمین هم دشمن هم باشند.» (بحار الأنوار ، ج‏۵۸، ص۳۲)
از این روایت شریف استفاده می شود که ارواح به هنگام خواب ـ غیر از اراواح دیگر ـ سایر پدیده ها را هم از افق ملکوت مشاهده می کنند. لذا ممکن است اموری ببینند که در ظرف زمانی آینده است و هنوز برای وجود زمانی ما ظهور نیافته اند.
پیشگویی هایی هم که انبیاء یا ائمه و اولیای الهی درباره ی حوادث آینده می کنند، در حقیقت از طریق راهیابی به عوالم ملکوت و جبروت و فوق آن می باشد؛ یعنی روح آن بزرگواران به خاطر احاطه و قدرت خاصّی که دارد، می تواند در بیداری نیز از افق فرا زمانی نگاه کرده و آینده را مشاهده نماید. برخی افراد نیز به طور طبیعی چنین قدرتی را در حدّ جزئی آن دارند؛ که اصطلاحاً حسّ ششم یا حسّ روشن بینی گفته می شود. کما اینکه برخی افراد نظیر مرتاضها، این قدرت را در حدّ پایین آن، به وسیله ی ریاضتهای سنگین به دست می آورند. عرفای راستین نیز در اثر بندگی خالصانه، چنین توانی را در حدّی پایین تر از انبیاء و ائمه (ع) و در حدّی بسیار بالاتر از مرتاضان دارا می شوند. لکن هیچ عارف حقیقی برای این گونه امور عبادت نمی کند؛ چرا که عبادت برای رسیدن به این گونه امور خود از مصادیق شرک می باشد؛ البته برای عارف، شرک جلی هستند و برای دیگران، شرک خفی. لذا عارفان حقیقی صرفاً عبادت خدا را می کنند و این آثار ، نتائج طبیعی بندگی خداست. به قول جناب مولوی: « هر که کارَد ، قصد گندم باشدش ــــ کاه هم اندر تَبَع می آیدش ». امّا آنها که برای رسیدن به این گونه توانایی ها ریاضتهای خاصّی را می کشند، علاوه بر اتلاف عمر، باید منتظر عقاب الهی نیز باشند. چون شهوت، شهوت است؛ چه شهوت شکم و مقام و قدرت مادّی باشد و چه شهوت به دست آوردن قدرتهای روحی خاصّ.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 vote
Article Rating
Rating: 4.3/5. From 8 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x