سرخط خبرها

شبهه ای بر عدل خداوند در مورد مرگ کودکان افریقایی از گرسنگی !

پرسش:

آیا اینکه کودکانی در آفریقا از گرسنگی بمیرند و ما و دیگر مردم این گونه نباشیم عدل است و یا بالاتر از آن من که در یک خانواده شیعه به دنیا آمده ام و کسی که در یک جای دور افتاده بدور از اطلاعات و در یک خانواده کافر به دنیا می آید، عدل است من می توانم خیلی سریعتر از او به مقام قرب برسم، آیا این عدل است؟

پاسخ:

۱ـ آیا مردن کودکان آفریقایی از گرسنگی ، به خاطر نبود موادّ غذایی کافی در زمین است یا به خاطر چپاول نعمتها از سوی عدّه ای قلیل از مردم دنیا؟!! اگر بفرمایید که غذای کافی در زمین نیست ، شاید بتوان آن را مربوط به عدل خدا کرد.    امّا شکّی نیست که جهان با کمبود غذا مواجه نیست ؛
حتّی خود آفریقا نیز یکی از قارّه های زرخیز جهان است. پس مشکل از خود مردم جهان است نه از خدا. خداوند متعال انبیای خود را فرستاد و دین خود را اعلام نمود تا مردم با عمل کردن به آن ، قسط و عدالت را بین خودشان برقرار سازند. حال اگر مردم نمی خواهند از لاک جهالت و رسومات واضح البطلان خودشان بیرون بیایند ، تقصیر خدا چیست؟

خداوند متعال فرمود: « لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنْزَلْنَا الْحَدیدَ فیهِ بَأْسٌ شَدیدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزیزٌ ــــــ ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم، و با آنها کتاب و میزان نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند؛ و آهن را نازل کردیم که در آن نیروى شدید و منافعى براى مردم است، تا خداوند بداند چه کسى او و رسولانش را یارى مى‏کند بى‏آنکه او را ببینند؛ خداوند قوىّ و شکست‏ناپذیر است.» (الحدید:۲۵)

طبق آمار جهانی ، هشتاد درصد ثروت جهان در دست بیست درصد مردم دنیاست. و عجیبتر اینکه این بیست درصد ، در مناطقی زندگی می کنند که از نظر ذخائر زیر زمینی ، چندان هم غنی نیست. حال قضاوت کنید که اگر هشتاد درصد مردم جهان بر ضدّ بیست درصد تجاوزگر قیام کنند ، چه اتّفاقی رخ می دهد. امّا این هشتاد درصد به جای مبارزه با جهان خواران و ستاندن حقّ مسلّم خودشان ، به جان یکدیگر افتاده اند. فقط کافی است به آفریقا نگاهی سیاسی هم بیفکنید تا ببینید که در این قارّه ، چه کسانی چه کسانی را و به نفع چه کسانی می کشند؟ همین قارّه ای به زعم حضرت عالی فقیر ، یکی بزرگترین مصرف کننده های تسلیحات نظامی کشورهای استکباری است ؛ یعنی آن نیروی انسانی که باید برای آبادی این قارّه وارد عمل شود ، با دست خود و به نفع مستکبران غربی ، کشور و قارّه خودشان را ویران می سازند ؛ و بابت آن مهمّاتی هم که برای ویرانی خودش به کار می برد ، دارایی مردم این قارّه را به همین غربی ها تقدیم می کند.

پس انصاف دهیم ؛ و تنبلی و جهالت و دشمن ناشناسی خودمان را به پای خدا ننویسیم ؛ مثل برخی افراد تنبل که درس نمی خوانند و سواد معلّم را زیر سوال می برند. اگر مردم غرب ، ثروتمندند ، تا حدود با تلاشگری و در حدّ وسیعی با چپاولگری ثروتمندند نه با اعطای خاصّ الهی ؛ و اگر مردم آفریقا فقیرند ، با ظالم همان غربی ها فقیرند نه به خاطر نبود منابع غذایی. در این دنیا همواره عدّه ای هستند که حقّی بیشتر از سهمشان می خواهند ؛ لذا هر گاه کسی پیدا شود که با زیاده خواهی آنها مقابله کند ، با او درگیر می شوند ؛ چه با شیوه ی نظامی و چه با شیوه های دیگری همچون شیوه های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی. الآن چرا آمریکا با برخی کشورها و گروههایی چون ایران و ونزوئلا و حزب الله لبنان و حماسّ و … مخالف است؟ چون اینها نمی خواهند تکیه به آمریکا داشته باشند و نمی خواهند نوکری او را بکنند. چون می خواهند حقّ خودشان را از دست این دزدان جهانی بستانند ؛ چون نمی خواهند برتری آنها را تأیید کنند. عجیب است که عدّه ای هر گونه بمب و موشک و … دارند و در تمام دنیا نیز جنگ افزوزی می کنند ؛ ولی می خواهند اجازه ندهند کشور دیگری برای خود انرژی فراهم کند. امّا آنکه بخواهد از حقّ خود دفاع کند ، یقیناً خداوند متعال کمکهای غیبی خود را نصیبش خواهد کرد. آیا اگر مردم آفریقا نیز این رویه را پیش بگیرند به حقّ خود نمی رسند؟ در آفریقای جنوبی ، که معدن الماس دنیاست ، اکثر سیاه پوستان ، تحت حاکمیّت اقلّیّت سفید پوست و با فقر و فلاکت زندگی می کردند ؛ تا اینکه با قیام ماندلّا توانستند استقلال خودشان را به دست آورده و منابع ثروت خودشان را به دست گیرند. پس اگر دیگر مردم آفریقا بر ضدّ استکبار قیام نمی کند و حقّ خود را مطالبه نمی کند ، تقصیر خدا نیست. خواب رفته را می توان بیدار نمود ؛ امّا آن را که خود را به خواب زده به راحتی نمی توان بیدار کرد.

برخی از کشورهای دنیا بارها تا مرز اضمحلال رفته اند ولی چون مردمی سخت کوش و بینا بوده اند ، دوباره خود را بازسازی نموده اند ؛ امّا برخی کشورهای آفریقایی هنوز هم که هنوز است ، حکومت مرکزی ندارند. چون هر قبیله ای می خواهد به تنهایی زمام کشور را به دست گیرد. پس اگر مردم یک منطقه نمی خواهند از رسومات جاهلی خودشان دست بردارند ، تقصیر خدا چیست؟ « … إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم‏ ــــــ خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمى‏دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند » (الرعد:۱۱)

۲ـ امّا در باره ی شرائط محیطی حاکم بر افراد ، عرض می شود که این شرائط تعیین کننده ی عاقبت شخص نیستند ؛ و صرفاً زمینه ای برای امتحان می باشند.
در این که بشر از شرائط محیطی خویش تأثیر می پذیرد شکّی نیست ولی این بدان معنا نیست که انسان در متن شرائط محیطی خوب یا بد ، بی اختیار می شود یا تشخیص خود را از دست می دهد. خداوند متعال با مثالهای متعدّدی که در قرآن کریم ذکر نموده به این پندار پاسخ گفته و نشان داده که کسانی در بدّترین محیطها راه هدایت را پیش گرفته اند و عدّه ای نیز در بهترین محیطها گرفتار شقاوت شده اند. « ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ کَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ کانَتا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَیْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ یُغْنِیا عَنْهُما مِنَ اللَّهِ شَیْئاً وَ قیلَ ادْخُلاَ النَّارَ مَعَ الدَّاخِلین‏ ـ وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی‏ عِنْدَکَ بَیْتاً فِی الْجَنَّهِ وَ نَجِّنی‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ . ــــــــ خداوند براى کسانى که کافر شده‏اند به همسر نوح و همسر لوط مثَل زده است، آن دو تحت سرپرستى دو بنده از بندگان صالح ما بودند، ولى به آن دو خیانت کردند و ارتباط با این دو (پیامبر) سودى به حالشان(در برابر عذاب الهى) نداشت، و به آنها گفته شد: «وارد آتش شوید همراه کسانى که وارد مى‏شوند!» ـ و خداوند براى مؤمنان، به همسر فرعون مثَل زده است ، در آن هنگام که گفت: «پروردگارا! خانه‏اى براى من نزد خودت در بهشت بساز، و مرا از فرعون و کار او نجات ده و مرا از گروه ستمگران رهایى بخش!» (التحریم :۱۰ و۱۱)
زن حضرت نوح و حضرت لوط (ع) و همچنین پسر نوح (ع) با اینکه در بهترین محیط هدایتی بودند ولی به اختیار سوء خود کافر شده اهل جهنّم گشتند ولی آسیه ، زن فرعون و همچنین اصحاب کهف و نیز مومن آل فرعون با اینکه در بدّترین ، کفرآمیزترین و وسوسه انگیزترین محیطها زندگی می کردند و از نعمات مادّی و قدرت فراوان برخوردار بودند راه هدایت را پیش گرفتند. لذا حضور در محیط آلوده برای کسانی که قدرت تحقیق و حقیقت یابی دارند عذر موجّهی نیست و آنکه توان تحقیق و حقیقت یابی دارد و در سایه ی عقل و اندیشه می تواند حقّ را از باطل تشخیص دهد ، عقلاً مؤظّف است که تحقیق نماید. بلی افرادی هستند که مستضعف فکری بوده توان حقیقت یابی ندارند ؛ وضعیّت اخروی اینها طبق آیات و روایات اهل بیت (ع) به خداوند متعال واگذار می شود تا طبق علم مطلق خود و با توجّه به میزان توانایی آنها ، در باره ی آنها قضاوت نماید. لذا ما حقّ نداریم آنها را به صرف مسلمان نبودن اهل جهنّم بدانیم. امّا آنها که توان تحقیق دارند مثل دانشمندان ، اهل فکر و اندیشه و علمای ادیان اینها را دیگر نمی توان مستضعف فکری دانست. اینها اوّلاً ندای اسلام را شنیده اند و ثانیاً توان تحقیق و حقیقت یابی را دارند. لذا اگر تحقیق نمی کنند یا تحقیق کرده ایمان نمی آورند مستحقّ عذاب الهی خواهند بود.

پس این پندار که یک شیعه زاده سریعتر می تواند به قرب خدا برسد ولی یک کافر زاده نمی تواند با سرعت او تقرّب حاصل کند ، درست نیست. در این باره کافی است شرح حال برخی غیرمسلمانان مسلمان شده را مطالعه فرمایید تا ملاحظه کنید که خداوند متعال چگونه و از چه راههای شگفت آوری حقیقت جویان را به سوی خود راهنمایی می کند. برای مثال می توانید نام ادواردو آنیلی را از اینترنت جستجو نمایید ؛ و ببینید که چگونه یک کافرزاده ی ثروتمند و نامدار ، بسیار زودتر از بسیاری از ما شیعه زادگان به سر منزل مقصود می رسد. هم اکنون در کشور خودمان نیز از این کافرزاده های خارجی شیعه شده وجود دارند که نه تنها مسلمان و شیعه شده اند ؛ بلکه در سطح حوزه و دانشگاه ، به جوانان شیعه تعلیمات شیعی می دهند؛ برای مثال پرفسور لگن هاوزن، اهل آمریکا، که اکنون در مؤسسه امام خمینی مشغول تدریس هستند یا دکتر محمّد تیجانی، اهل تونس که سنّی مذهب بود و وارد تشیّع شده و کتابهایی ارزنده در دفاع از تشیّع نوشته است یا دکتر عماد العصام که اهل یمن و تحصیلکرده ی عربستان بود و یک وهّابی بود که در ردّ شیعه کتاب نوشته بود، ولی اکنون شیعه شده و مشغول دفاع از تشیّع است.

Print Friendly, PDF & Email
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

دیدگاه ها