سرخط خبرها

خدا حتی صاحب یک عمل نیک را هم پاداش می دهد ، پس چرا جهنم ؟

پرسش:
چرا در حدیثی از پیامبر هست که در روز قیامت خداوند انسان را به خاطر کشیدن خاری از پای حیوان یا انسانی وارد بهشت می کند ولی در قرآن آمده که همه افراد به ذره ای خوبی یا بدی که کرده باشند، محاسبه مؤاخذه و مجازات می شوند و اگر موضوع فقط خار باشد پس این همه واجبات و حرام و حلال تکلیفش چیست؟
پاسخ:
هر کس حتّی یک عمل نیک بسیار کوچک برای کسب رضای خدا انجام داده باشد ، پاداش آن را خواهد گرفت ؛ که عبارت است از بهشت. البته توجّه شود: به شرط آنکه آن عمل را برای خدا  انجام داده باشد و تا لحظه ی مرگ نیز از این نیّت خود برنگردد. پس اگر کسی منکر خدا یا آخرت شد ، در حقیقت هر چه را برای خدا انجام داده نابود نموده است. چون وقتی کسی معتقد شد خدایی نیست ، یا قیامتی نخواهد بود ، دیگر معنی ندارد که کاری برای خدا انجام دهد.  
از طرف دیگر هر که گناهی انجام داده ، او نیز جزای عملش را خواهد دید. پس آنکه اوّلاً به خدا اعتقاد دارد ؛ و ثانیاً خیر و شرّ را باهم آمیخته ، هم اهل جهنّم است هم اهل بهشت. به سبب گناهانش جهنّمی و به سبب نیکی هایش اهل بهشت می باشد. لذا ابتدا عذاب خواهد شد تا از گناهانش پاک گردد ؛ و آنگاه که پاک شد وارد بهشت می شود. امّا آنکه هیچ اعتقادی به خدا ندارد ، یا با خدا وارد دشمنی آشکار شده ـ مثل ابلیس و یزید و … ـ تا ابدیّت درجهنّم خواهد بود.
مطلب قابل توجّه اینکه داشتن اعتقاد به خدا و آخرت ، اگر چه نجات بخش می باشد ، لکن هر چه انسان به واجبات و محرّمات بیشتر عمل نماید ، به همان اندازه امید به نجات او نیز بیشتر می شود. چون این اعمال ، در حقیقت ، آن اعتقاد قلبی و عقلی را تقویت می کنند. پس آنکه در عین داشتن اعتقاد درست اسلامی ، تارک نماز یا روزه یا حجّ و امثال آن می باشد ، از موحّد بودن خارج نمی شود ، ولی در آخرت ، جزء مسلمین نخواهد بود ؛ بلکه طبق روایات ، او در ردیف فاسقین مسیحی یا یهودی مبعوث می گردد.لذا او نیز درنهایت اهل نجات خواهد بود ؛ ولی بعد از تمام مسلمین گناهکار و بلکه بعد از مسیحیان و یهودیان نیک رفتار نجات نخواهد یافت. «… فَإِنَّ اللَّهَ لا یُضیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنینَ ــــ پس همانا خداوند پاداش نیکوکاران را ضایع نمى‏کند » (یوسف:۹۰) ؛ اگر چه آن نیکی به اندازه ی کشیدن خاری از پای یک حیوان یا به اندازه ی دادن ذرّه ای نان به مورچه باشد. « … وَ لا یُظْلَمُونَ فَتیلاً ــــ و بقدر رشته شکاف هسته خرمایى به آنان ستم نمى‏شود.»

Print Friendly, PDF & Email
No votes yet.
Please wait...

دیدگاه ها