سرخط خبرها

آیا ارواح بد در این دنیا می توانند به صورت روح های سرگردانی باشند؟

پرسش:
آیا ارواح بد در این دنیا می توانند به صورت روح های سرگردانی باشند؟ و در جاهایی مثل قبرستان و بیابانها مردم را مورد آزار خود قرار دهند؟ اگر این ارواح وجود دارند آیا می توانند با انسانها ارتباط برقرار کنند؟ آیا ارواح طیبه نیز می توانند سرگردان باشند؟ اصلا به چه روحهایی سرگردان می گویند ؟ آیا منظور از سرگردانی ،سرگردانی در برزخ است یا در دنیا هم روح سرگردان وجود دارند ؟ اینکه در تلویزیون ما و در فیلم ها اینهمه به این مدل ارواح اشاره می شود صحت دارد یانه؟

پاسخ:
۱ـ آنچه در فیلمهای ایرانی می بینیم   این است که روح فرد در حالت کما یا مرگ مغزی، سرگردان می ماند؛ امّا در فیلمهای غربی، حتّی مرده ها نیز روح سرگردان دارند؛ که هر دو از توهّمات فیلمسازان است. البته آنچه در این فیلمها روح می نامند روح نیست، بلکه بدنی غیر مادّی است. چون روح اساساً شکل و رنگ و اندازه ندارد.  
۲ـ حالت کما حالت ناهوشیاری است، ولی مرگ مغزی نیست. در حالت کما تمام اعضای بدن کار می کنند، درست مثل حالت خواب؛ با این تفاوت که در مغز مشکلی پیش آمده و مانع از هوشیار شدن شخص می شود.
در حالت کما، مثل حالت خواب، شخص ممکن است خواب ببیند؛ که این خوابها درست مثل حالت خواب دیدن عادی، سه حالت دارند؛ یا رؤیای صادقه اند، که بسیار کمیاب می باشند، یا ناشی از القائات شیاطین جنّی هستند، یا ناشی از قوّه ی خیال هستند که با مونتاژ نمودن خاطرات شخص، اموری را برایش نمایش می دهد. اگر فرد کما رفته از کما بیرون آید، مثل کسی خواهد بود که از خواب بیدار شده است.
خلاصه آنکه خارج شدن روح از بدن در حال کما، و پرسه زدن آن در دنیا، به آن شکلی که در برخی فیلمهای غربی و به تبع آنها در برخی فیلمهای ایرانی ملاحظه می کنید، به قول معروف، کشک است. نهایت چیزی که برای فرد در حال کما رخ می دهد، خواب دیدن است؛ که آن نیز معلوم نیست رؤیای صادقه باشد. چون درصد پایینی از مشاهدات هنگام خواب و کما، رؤیای صادقه اند، مگر در اولیای الهی، که اغلب مشاهداتشان، رؤیای صادقه است. دقّت کنید! می گوییم اولیای الهی نه هر مؤمنی.
۳ـ امّا در حالت مرگ مغزی، که با کما فرق دارد. در این حالت، باز بدن شخص، زنده است؛ و حتّی بخشهایی از مغز نیز زنده اند؛ امّا از نظر علمی، امکان هوشیار شدن شخص وجود ندارد. لذا کسی تا به حال از مرگ مغزی خلاص نشده که ببینیم آیا خواب می دیده یا نه؟ ولی به هر حال خروج از بدن در این حال هم وجود ندارد. چون هنوز بدن زنده است؛ و تا بدن زنده است، روح دست از تدبیر بدن بر نمی دارد.
پس آنچه باز در برخی فیلمها درباره ی افراد مرگ مغزی ادّعا می شود، مستند به هیچ اصل فلسفی یا علمی یا دینی اثبات شده نیست. بلکه صرفاً یک فرض است.
۴ـ اساساً روح، شکل ندارد؛ چون روح، مجرّد فوق برزخی است. لذا آنچه در فیلمها به شکل شبح هایی به شکل انسان نشان داده و آن را روح می نامند، گزافه است.
بلی انسان بعد از مردن، بدن هم دارد؛ که بدنی است شبیه بدن دنیایی شخص، لکن مادّی نیست؛ یعنی جسم است، امّا جسم مجرّد و غیر مادّی، که آن را بدن برزخی یا بدن مثالی گویند. این بدن نیز در عالم برزخ است؛ و همین الآن هم وجود دارد. لذا اینکه بدن برزخی انسان در دنیا راه بیفتد و این ور و آن ور پرسه بزند، باز از تخیّلات فیلمسازهاست. بدن برزخی، بدن برزخی است نه بدن دنیایی. بلی ممکن است برخی افراد، بدن برزخی فردی را ببینند؛ امّا این بدان معنا نیست که آن بدن برزخی به دنیا آمده است؛ بلکه روح این شخص بیننده است که در عالم برزخ، با بدن برزخی شخص مرده ملاقات می کند. برخی اولیای الهی، نه تنها می توانند بدن برزخی مردگان را در برزخ ببینند، بلکه بدن برزخی زندگان را هم می توانند ببینند.
۵ـ یکی از گزافه ها که برخی فیلمهای غربی اختراع کرده اند و برخی فیلمهای ایرانی هم از رویش کپی زده اند، این است که روح شخص از بدنش خارج می شود ولی به عالم برزخ هم نمی رود، بلکه بین این دو سرگردان است؛ که آن را روح سرگردان می نامند. در حالی که طبق براهین فلسفی، هیچ عالمی بین دنیای مادّی و عالم برزخ واسطه نیست تا این شبح ها در آن گشت و گذار کنند. یک موجود، یا مادّی است یا برزخی یا فوق برزخی. لذا نمی شود یک موجود نه مادّی باشد نه برزخی یا فوق برزخی.
۶ـ گزافه ی دیگری که باز غربی ها اختراع نموده اند و ایرانی ها از رویش کپی زده اند، این است که موجود برزخی نمی تواند در دنیا کاری انجام دهد؛ در حالی که طبق براهین فلسفی، موجودات برزخی اگر بخواهند و از جانب خدا و ملائک، اجازه داشته باشند، تصرّف نمودن در امور دنیا برایشان بسیار آسانتر از خود اهل دنیاست. چون موجود برزخی، بسیار قویتر از موجود دنیایی است؛ به نحوی که تصرّفش در اشیاء، فقط با اراده است. امّا طبق روایات، وجود برزخی اموات از جانب خدا اذن تصرّف در امور دنیا را ندارند مگر در مواردی خاصّ؛ که آن موارد خاصّ نیز نصیب ارواح مؤمنین خاصّ می شود نه ارواح افراد بد.
نگارنده مطبی : احد ایمانی

Print Friendly, PDF & Email
5 1 vote
Article Rating
Rating: 4.4/5. From 15 votes.
Please wait...
9 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
2 سال ها پیش

سلام .ممنون از متن های مفید و اگاه کننده شما باتشکر .موفق باشید

فاطمه
2 سال ها پیش

منبع این اطلاعات چیه؟

بانو طلبه
2 سال ها پیش

سلام علیکم لطفا منابع آیات و روایات رو مشخص کنین که ما بدونیم معتبر هستش یا نه یا شاید حدیث جعلی باشه.

رباعی
2 سال ها پیش

این ک شخص شما خواب صادقه نمیبینبن دلیل نمیشه کسی دیگه هم نبینه کی گفته خواب صادقه مخصوص اولیای الهی هست ن سایر مومنان .شما نظر ندین نمیگن لالین

سینا
2 سال ها پیش

من توی خواب ی حالتی بهم دست میده
مثل این میمونه مغزم بدنم رو خشک میکنه و روح از بدنم خارج میشه
من جسم خودمو روی زمین میبینم که بی جون افتاده
برای مدت کوتاهی این حالتو دارم بعدش بهوش میام
دلیلش چیه؟

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x