نوشته های وب گاه

راهنما شناسی

آیا مگر عصمت حضرت آدم و یوسف و یونس (ع) مورد خدشه وارد نشد ؟ ایا باز هم عصمت داشتند ؟

پرسش: عصمت انبیاء موضوعی عقلی است ولی با این وصف کار(ظاهرا کار اشتباه) بعضی از انبیا مانند خوردن میوه ممنوعه توسط حضرت آدم( تا حدی که حضرت آدم(ع) به درگاه خدا به خاطر این کارش روزها گریه و طلب توبه کرد تا خدا توبه او را پذیرفت) یا دوری کردن حضرت یونس(ع) از قوم خود در لحضات آخر( قوم با مشاهده عذاب به دنبال راه توبه می گشتند) که به همین دلیل هم خدا او را در دهان ماهی قرار داد یا مساعدت خواستن حضرت یوسف(ع) از شخصی برای نجات از زندان( فراموش کردن بیشتر بخوانید »

آیا حضرت ادریس(ع) درباره نبوت یافتنش بی خبر بود ؟ آیا او معرفت ضعیفی نسبت به خداوند داشت ؟

پرسش: در کتاب «علل الشرائع» حدیثی آمده است درباره نبی ادریس(ع). یک بخشی از این حدیث به این عبارت می آید: و هو بین أظهر قومه ثم إنه فکر فی عظمه الله جل جلاله فقال إن لهذه السماوات و لهذه الأرضین و لهذا الخلق العظیم و الشمس و القمر و النجوم و السحاب و المطر و هذه الأشیاء التی تکون لربا یدبرها و یصلحها بقدرته فکیف لی بهذا الرب فأعبده حق عبادته … ظاهر این حدیث این است که نبی ادریس قبل از تفکر، معرفت ضعیفی نسبت به خداوند داشت چه رسد به اینکه درباره بیشتر بخوانید »

آیا امام نیز اهدنا الصراط المستقیم را به قصد کلام الله میخواند یا به قصد هدایت و تکامل ما؟

پرسش: قرار بود برداشتم را از جواب شما بگویم. تکامل بندگان تکامل انسان کامل است در شئوناتش.اینکه خدا خطاب به نبی اکرم(ص) میفرماید که ای پیامبر خدا گناهان گذشته تو را بخشیدویا اینکه ائمه اطهار استغفار فراوان میکردند برای این باشد در واقع خدا گناهان امت پیامبررا آمرزیدو امام برای امتش دعا میکند.یا آنجا که امام حسین (ع) طلب یاری میکند و میفرماید:کیست مرا یاری کند برای این باشد که امام دلسوز بندگان است و میخواهد تا آنان تکامل یابند که یاری کردن امام بیشتر بخوانید »

عصمت همه جانبه در چهارده معصوم (ع) چیست ؟

پرسش : عصمت همه جانبه چیست ؟ پاسخ : به حکم منطق صحیح اندیشه ، قبل از ورود در هر مساله ای باید موضوع و محمول آن مساله را به درستی دریافته ، تعریف موضوع مورد بحث را به دقّت شناخت ؛ چرا که بسیاری از اختلاف نظرها ناشی از اختلاف تعریفهاست. پس قبل از ورود در بحث عصمت انبیاء ابتدا باید دید مسلمین و به ویژه شیعه ی جعفری چه تعریفی از نبوّت و عصمت دارد و رابطه ی عصمت و نبوّت را چگونه تبیین می کند. در اعتقاد مسلمین و به خصوص شیعه ... بیشتر بخوانید »

آیا پیامبری برای بشر لازم و ضروری است؟ شبهه بر نبوت عامه و پاسخ آن !

پرسش: آیا پیامبری برای بشر لازم و ضروری است؟ پاسخ: یقیناً وجود پیامبر الهی لازم و ضروری است ؛ و اساساً اثبات لزوم بعثت انبیاء نیز با تکیه بر نیاز بشر به پیامبر می باشد. دلیل بر وجوب بعثت نبی : ــ شکی نیست که انسان موجودی دارای دو جنبه ی فردی و اجتماعی است ؛ و از هر دو جهت نیازهایی دارد ؛ از جهت فردی محتاج دستور العملهایی است تا بتواند در سایه آنها به رشد جسمی و روحی لازم برسد؛ و از جهت اجتماعی نیازمند قانون کاملی است تا بتواند نیازهای اجتماعی بیشتر بخوانید »

ولایت فقیه ، ولایت تکوینی دارد یا ولایت تشریعی ؟

پرسش: آیا ولی فقیه صاحب ولایت تشریعی است؟ ولایت تکوینی و تشریعی یعنی چه؟ پاسخ: ۱ـ توجّه داشته باشیم که منظور از ولایت در بحث ولایت فقیه ، ولایت حکومت و ولایت در اجرای احکام اسلامی است نه ولایت تکوینی یا ولایت تشریعی به معنای بیان قطعی و معصومانه ی احکام الهی. یعنی بحث سر این است که آیا فقیه در عرصه ی حکومت و اجرای احکام حکومتی اسلام ، تمام اختیارات حکومتی امام معصوم را دارا می باشد یا نه؟ لذا لازم نیست که ولیّ فقیه ، ولایت تکوینی امام معصوم بیشتر بخوانید »

با توجه به لزوم علم غیب، امکان داره آیه یا آیاتی که مفاتح الغیب رو به غیر از خداوند هم نسبت داده بیان کنید؟

پرسش: با توجه به لزوم علم غیب، امکان داره آیه یا آیاتی که مفاتح الغیب رو به غیر از خداوند هم نسبت داده بیان کنید؟ پرسش:من یک سوال تفسیری دارم .در آیه ۱۸۷ اعراف خداوند می فرماید از تو (پیامبر)درباره قیامت می پرسند که وقوع آن چه وقت است؟بگو علم آن تنها در نزد پروردگار من است و ……….تا آخر این آیه.بعد در آیه ۲۶و۲۷ سوره جن گفته شده بگو نمی دانم آنچه را که وعده داده شده اید نزدیک است یا پروردگارم برای آن زمانی نهاده است؟دانای بیشتر بخوانید »

در سوره نسا آیه اطاعت؛ اولوالامر چه کسانی یا چه کسی هست؟ چطوری می شود، اثبات کرد؟ اصلا لزوم اطاعت را چگونه می توان اثبات کرد؟ آیا اطاعت از ایمان است؟

پرسش: در سوره نسا آیه اطاعت؛ اولاامر چه کسانی یا چه کسی هست؟ چطوری می شود، اثبات کرد؟ اصلا لزوم اطاعت را چگونه می توان اثبات کرد؟ آیا اطاعت از ایمان است؟ با ایمان چه ارتباطی دارد و … کامل توضیح دهید؟ پاسخ: « یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَی‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیوْمِ الْآخِرِ ذلِکَ خَیرٌ بیشتر بخوانید »

هابیل وصی حضرت آدم بود یا شیث؟ آیا هابیل معصوم بود یا خیر ؟

پرسش: در روایات داریم که حضرت آدم هابیل را به جانشینی خود برگزیده بود، از طرف دیگر در قرآن داریم وقتی قابل تصمیم به قتل هابیل گرفت، هابیل به او گفت اگر مرا بکشی گناه من و خود را باید به گردن بگیری. خوب این جمله نشان دهنده این هست که هابیل دارای گناه هست پس کسی که گناه کرده، معصوم نیست پس چگونه می خواهد مقام نبوت و جانشینی را بر عهده بگیرد؟ پاسخ: ۱ـ هر چه روایات را با نرم افزارها گشتیم دو روایت بیشتر نیافتیم که نشان دهد هابیل به جانشینی آدم بیشتر بخوانید »

آیا ائمه(ع) خلافت جنابان عمر و ابوبکر و عثمان و معاویه لعنت الله علیه را پذیرفتند؟

پرسش: سوال این بار من هم در رابطه با امام علی(ع) و حسنین(ع) و خلافت و امامت آنهاست. ۱٫ می خواستم بدونم که بعد از پیامبر ابوبکر جانشین او شد بر خلاف نظر پیامبر. اما ما شیعیان می گوییم که نه، علی(ع) امام اول است و ابوبکر و عمر و عثمان را قبول نداریم. می خواستم بگم پس چرا حضرت علی(ع) خلافت چهارمی را پذیرفت و به هر دلیلی که شما بگین( به دلیلی که اسلام در خطر بود یا به دلیل مجبور بودن و….) به هر دلیلی امام علی خلافت چهارمی را پذیرفت و ... بیشتر بخوانید »