نوشته های وب گاه

معرفت شناسی

تعریف استقرا و تجربه چیست؟ و این دو چه تفاوتهایی با هم دارند؟ آیا هیچکدام از اینها اعتبار یقینی دارند؟

پرسش: تعریف استقرا و تجربه چیست؟ و این دو چه تفاوتهایی با هم دارند؟ آیا هیچکدام از اینها اعتبار یقینی دارند؟ پاسخ: ۱ـ استقراء یعنی از مشاهده ی موارد متعدّد به یک حکم کلّی رسیدن. اگر شخص نتیجه گیرنده تمام موارد آن حکم کلّی را مشاهده نموده و آن حکم کلّی را به دست آورده باشد، آن را استقراء تامّ گویند؛ و اگر برخی موارد را مشاهده نموده و حکم کلّی را به دست آورده باشد، آن را استقراء ناقص گویند. مثلاً کسی بین حیوانات جستجو کرده و متوجّه می شود که بیشتر بخوانید »

مکاشفه چیست؟

پرسش: مکاشفه چیست؟ پاسخ: مکاشفه یعنی کشف نمودن و یافتن. امّا در اصطلاح عرفا عبارت است از باز شدن چشم حقیقت بین عارف به نحوی که بتواند بدون حسّ و تعقّل و تفکّر ، حقایق و معانی غیبی را ادراک نماید. « کاشانى گویند: نفس در اثر اتصال به نفوس فلکى نقوشى در وى مرتسم می گردد و به حوادث آینده علم پیدا می کند و این معنى هم در عالم خواب دست می دهد و هم در بیدارى. آنچه در خواب باشد رؤیاى صادقه و آنچه در بیدارى باشد مکاشفه و آنچه بین نوم ... بیشتر بخوانید »

عقل را از دید گاه امام خمینی(ره) بیان کنید؟

پرسش: عقل را از دید گاه امام خمینی(ره) بیان کنید؟ پاسخ: از آنجا که امام خمینی ـ قدّس سرّه ـ حکیمی است الهی و تابع مکتب حکمت متعالیه ، روشن است که مثل دیگر اهالی حکمت ، برای عقل استدلالی ارزشی ویژه در وادی حکمت قائل است. همچنین از آن جهت که فقیهی اصولی بود ، مثل دیگر فقهای اصولی ، عقل را یکی از منابع فقه اسلامی می دانست. نیز از آن حیث که رهبری جامعه را بر عهده داشت ، نقش عقل مدیریّتی و عقل ابزاری را در اداره ی جامعه پر رنگ ... بیشتر بخوانید »

ریشه ی علوم ما حس است یا علم حضوری؟

پرسش: همه مفاهیم ما با ارتباط با خارج به ذهن ما متبادر می شوند( با حواس ۵ گانه). از طرفی حواس ما دارای خطا هستند بنابراین ۱۰۰% نمیتوان گفت درستند مثلا ما در بیرون از چیزی را می بینیم و مفهوم علت و معلول به ذهن ما متبادر می شود. یا چنانکه نابینایان هیچ تصوّری از رنگها ندارند و کسانی که فاقد حسّ بویایی هستند، هیچ مفهومی از بویهای مختلف ندارند و از اینجاست که گفته‏اند «مَن فَقَدَ حسّاً فَقَدَ علماً» یعنی کسی که فاقد حسّی باشد از نوعی از ادراکات بیشتر بخوانید »

چگونه میشود به فلسفه اعتماد کرد در حالیکه با امدن فلسفه ای دیگر برخی از گزاره های فلسفه رد و برخی تکمیل میشوند که حتی سر خود فلسفه اخر مناقشاتی است؟

پرسش: چگونه میشود به فلسفه اعتماد کرد در حالیکه با امدن فلسفه ای دیگر برخی از گزاره های فلسفه رد و برخی تکمیل میشوند که حتی سره خود فلسفه اخر مناقشاتی است؟ -فلاسفه که می گویند راه رسیدن به حکم عقلی استفاده از منطق است که مانع کج روی است پس چگونه خود فلاسفه نظر یکدیگر را رد می کنند مگر کسی می تواند بگوید که ابن سینا منطق نمی دانست؟ -دلیل این همه خطا رفتن فلاسفه غربی چیه؟یکی ایده الیست یکی پوزیتیویست یکی…………یعنی هیچ کدام منطق نمی دانستند بیشتر بخوانید »

مخالفین فلسفه و عرفان یکی از دلایل مخالفتشان یک سری آیات و روایاتی است که ما را منع می کند که علم را از طریقی جز طریق اهل البیت (ع) دریافت کنیم ، آیا درست می باشد ؟

پرسش: مخالفین فلسفه و عرفان یکی از دلایل مخالفتشان یک سری آیات و روایاتی است که ما را منع می کند که علم را از طریقی جز طریق اهل البیت ع أخذ بکنیم و اصولا چیزی که از غیر طریق اهل البیت ع باشد اصلا علم نیست؛ و از آنجائیکه فلسفه از یونان آمده پس نتیجه می گیرند فلسفه باطل است. من برخی از این احادیث را می آورم و لطفا شما به تک تک احادیث پاسخ دهید: ۱- «عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ ع یقُولُ لَیسَ عِنْدَ أَحَدٍ مِنَ النَّاسِ بیشتر بخوانید »

چرا در روایات جهل گاهی مقابل عقل و گاهی مقابل علم می آید؟

پرسش: چرا در روایات جهل گاهی مقابل عقل و گاهی مقابل علم می آید؟ پاسخ: در عرف مردم، علم در مقابل جهل است. امّا جهل در مقابل عقل اصطلاح خاصّ دین می باشد. از منظر دین، عالمی که عقل ندارد، عالم به علم وهمی است نه عالم به عقلی. به تعبیری عالم به علم بشری است که در حقیقت، ظنّ است، نه عالم به علم الهی، که یقین اخصّ می باشد. پس عالم به علم بشری و جاهل به علم نوری است؛ فرمودند:« العلم نور یقذفه اللَّه فی قلب من یشاء ــ علم نوری است ... بیشتر بخوانید »

آیا در مسائل فلسفی باید حجیت عقل را قبول داشته باشیم یا تجربه کردن را ؟

پرسش: با تشکر از جواب شما به سوال بنده. چند نکته و سوال: ۱- شما در بخشی از پاسخ نوشته بودید:کدام استدلال را قبول کنیم؟ استدلال عقلی ملاک دارد. لذا هر استدلالی عقلی نیست. علم منطق نیز برای همین درست شده که بین استدلال عقلی و مغالطی تشخیص دهیم. اگر راهی برای تشخیص استدلال درست از نادرست وجود ندارد، پس بین استدلال منکران وجود خدا و اثبات کنندگان وجود خدا نیز نباید بتوانیم قضاوت کنیم… خوب همین راهی که شما می فرمائید آیا مورد تأئید همه است یا خیر بیشتر بخوانید »

نظر آیه الله بهجت در مورد فلسفه چیست ؟

رسش : نظر آیه الله بهجت در مورد فلسفه چیست ؟ جدیدا دربعضی نشریات و سایتهای اینترنتی منتشرشده حضرت آیت الله بهجت (رحمت الله علیه) با خواندن فلسفه مخالف بوده اند، درست است یاخیر؟ پاسخ : حضرت آقا از استاد خود مرحوم آیت الله غروی(ره) کمپانی نقل می‌فرمودند که بدون خواندن فلسفه، کتاب کفایه الاصول فهمیده نمی شود. وهمچنین معظم له می‌فرمودند : یک روز استاد(ره) درس اصول را خیلی عمیق و دقیق بیان فرمودند، به حدی که موجب اعتراض شاگردها گردید که متوجه بیشتر بخوانید »

رابطه علم و ایمان چیست ؟ چرا اسلام بجای تاکید روی خود حق یا باطل بودن و راههای تشخیص و پیروی از حق ، اینقدر روی ایمان به حق تاکید شده؟

پرسش: سوال من از ابعاد اخلاقی، اجتماعی و روانشناسی قابل بحث است البته چه جواب بگیرم و چه نه، ایمان من به حقانیت خدا و اسلام همچنان پابرجاست، فقط می خواهم بدانم چرا؟ چرا اسلام روی ایمان و یقین و باور و دوری از شک و تردید تاکید دارد، وقتی در دنیایی زندگی می کنیم که اعتقاد به بی اثرترین چیزها مثل فال نخود و قهوه و … جواب میدهد(هرچند میدانم تاثیر آنها ناشی از قدرت ذهن و اعتقاد ما و از طریق علل و عواملی است که خدا آفریده)، وقتی باور به هر چیزی بیشتر بخوانید »